5 filmów dokumentalnych, które warto obejrzeć w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

niemieckiego Badingera

(CNN hiszpański) – Co roku 27 stycznia świat upamiętnia ofiary Holokaustu, próbując uniknąć powtórki jednego z najtragiczniejszych rozdziałów w historii, zwłaszcza gdy oznaki antysemityzmu są nadal aktualne, a filmy i dokumenty może być obecny. . Dobre narzędzie do tego.

W latach 1933-1945 reżim hitlerowski prowadził kampanię prześladowań i eksterminacji ludności żydowskiej w Niemczech i na ziemiach okupowanych przez jego wojska w czasie II wojny światowej.

Holokaust dotknął także Amerykę Łacińską. Taka jest historia

27 stycznia 1945 r. największy z nazistowskich obozów zagłady Auschwitz-Birkenau został wyzwolony przez wojska sowieckie, a od 2005 r. data ta obchodzona jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. .

Kiedy wojna w Europie ostatecznie się zakończyła, 9 ​​maja 1945 r., według Amerykańskiego Muzeum Holokaustu, w całej Europie zamordowano około sześciu milionów Żydów.

Holokaust był szeroko przedstawiany w sztuce, a zwłaszcza w filmach. Oto pięć filmów dokumentalnych, które pozwalają nam uporać się z tragedią, o której nigdy nie zapomnimy.

Holokaust (1985)

Trwający dziewięć godzin i 26 minut film dokumentalny Claude’a Lanzmanna „Holocaust” stał się jednym z najbardziej wszechstronnych i wnikliwych dokumentów filmowych o Holokauście.

Ta francuska produkcja wyróżnia się także tym, że nie korzysta z archiwów filmowych: materiał filmowy koncentruje się na wywiadach z ocalałymi, świadkami, a nawet byłymi nazistowskimi oficerami, przeprowadzonych w czasie kręcenia jej, które trwało ponad 11 lat.

Wywiady te, ledwie przerywane wizytami w miastach oraz byłych obozach koncentracyjnych i zagłady w 14 krajach, stanowią zwieńczenie tego dokumentalnego arcydzieła.

Gdzie to widzisz? „Shoah” można przesyłać strumieniowo na Amazon Prime, dystrybuowanym przez IFC Films.

Europa Europa (1990)

Gdyby historia polskiego filmu Agnieszki Holland Europa Europa z 1990 roku nie była prawdziwa, trudno byłoby w to uwierzyć: Solomon „Solek” Perel, 13-letni żydowski chłopiec, przeżył II wojnę światową i Holokaust, udając zauroczonego chłopca z nazizmem, wstąpił nawet do Hitlerjugend.

Film, będący koprodukcją Niemiec, Polski i Francji, adaptuje powieść biograficzną Beryl, aby przedstawić moralny upadek niemieckiego społeczeństwa jako całości, pośród historii totalnego przetrwania, a także koncentruje się na froncie wschodnim i cierpienia w Europie Wschodniej podczas wojny.

Aktor Marco Hofschneider gra Beryl, a młoda Julie Delpy gra Leni, członkinię Ligi Niemieckich Dziewcząt, kobiecego odpowiednika Hitlerjugend.

Gdzie to widzisz? Europa Europa można oglądać w formacie streamingu na Amazon Prime i Qubit.

Lista Schindlera (1993)

Najsłynniejszy z filmów z tej listy, arcydzieło reżysera Stevena Spielberga, „Lista Schindlera”, stał się centralnym narzędziem podtrzymywania pamięci o Holokauście i edukacji przyszłych pokoleń. Wiele z tego, co wyobrażamy sobie na temat Holokaustu, pochodzi częściowo z żmudnej rekonstrukcji wykonanej w tym filmie.

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach przedstawia niemieckiego Oskara Schindlera w jego przemianie z pozbawionego skrupułów biznesmena w wybawcę ponad 1000 Żydów, których śmierć w komorze gazowej Auschwitz była niemal pewna.

W środku taśma pokazuje czarno na białym z nieznośną siłą realizację „ostatecznego rozwiązania”, eufemizmu na zabijanie Żydów, deportację Żydów najpierw do gett, a potem do obozów. Eksterminacja, a czasem masowa brutalność nazizmu, uosabiana przez nazistowskiego przywódcę Amona Gutha (w tej roli Ralph Fiennes).

Gdzie to widzisz? Listę Schindlera można obejrzeć na Netflix i Amazon Prime.

Spisek (2001)

Daleko od gett i obozów koncentracyjnych, ten film z 2001 roku koncentruje się na jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii: konferencji w Wannsee w styczniu 1942 roku, kiedy przedstawiciele nazistowskiego reżimu i partyjne SS zebrali się, by skoordynować wysiłki. i przedyskutować, jak wdrożyć „ostateczne rozwiązanie”.

„The Conspiracy” w reżyserii Franka Pearsona to udramatyzowanie tej konferencji, wyprodukowane przez HBO Films i BBC, pokazujące debaty, walki i chłód nazistowskich przywódców, którzy próbują zabić jak najwięcej ludzi. pogoda.

Kenneth Branagh wciela się w Reinharda Heydricha, szefa nazistowskich służb bezpieczeństwa, a Stanley Tucci jako Adolf Eichmann, notoryczny przestępca złapany w powojennej Argentynie, w tym opartym na dialogach filmie teatralnym, który jest niezbędny do zrozumienia, w jaki sposób polityka publiczna może służyć ludobójstwu. .

Gdzie to widzisz? „The Conspiracy” można oglądać w serwisach streamingowych HBO Max i Amazon Prime.

Pianista (2002)

Adrien Brody gra polskiego pianistę Władysława Szpilmana w tym przeboju Romana Polańskiego z 2002 roku, który zdobył Złotą Palmę w Cannes oraz trzy Oscary za najlepszą reżyserię, najlepszą adaptację i najlepszą rolę męską (Brody).

„Pianista”, podobnie jak inne filmy z tej listy, to opowieść o przetrwaniu oparta na prawdziwych wydarzeniach, a na tle Powstania Warszawskiego 1944 r. motywem przewodnim jest muzyka polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Podstawowa narracja.

Gdzie to widzisz? „Pianistę” można oglądać na platformach Netflix i Amazon Prime.

Drut CNN
™ & © 2023 Cable News Network, Inc. , firma odkrywcza Warner Bros. Wszelkie prawa zastrzeżone.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *