50. rocznica kradzieży miecza Simóna Bolívara przez M-19: „To obrona pokoju”

50. rocznica kradzieży miecza Simóna Bolívara przez M-19: „To obrona pokoju”

Po południu 17 stycznia 1974 roku czteroosobowy komandos dowodzony przez Alvaro Fayyada ukradł miecz, strzemiona i ostrogi Simóna Bolívara, wyzwoliciela Sześciu Narodów Ameryki. Został zakonserwowany w szklanym słoju w Muzeum Quinta de Bolivar, kolonialnym domu w centrum Bogoty. Wraz z tym symbolicznym i medialnym aktem, który rozprzestrzenił się po całym świecie, narodziła się M-19, partyzantka miejska, do której od wielu lat należy obecny prezydent Kolumbii Gustavo Petro. W środowe popołudnie, 50 lat później, rząd upamiętnił to historyczne wydarzenie działaniami, dyskusjami i wystawami, których zwieńczeniem był zwrot miecza do domu, z którego został skradziony. Po powrocie miecz będzie tam wystawiany publiczności do 30 stycznia.

Minister Kultury, Sztuki i Wiedzy Juan David Correa rozpoczął obchody krótkim przemówieniem w Muzeum Narodowym: „Miecz jest symbolem założycielskim M-19, ale nie zaczyna się ani nie kończy na tym akcie. . „Opowiada nam o republikańskim marzeniu, które pewien człowiek miał ponad 200 lat temu” – stwierdził wśród oklasków wielu byłych bojowników tej grupy, która podpisała pokój, przekazała broń i odegrała główną rolę w ustanowieniu Republiki Demokratycznej Konga w 1991 r. Konstytucja: „M-19 osiągnęła wspólnotę. W tych działaniach nie ma popytu na przemoc, ale na pokój” – kontynuował Correa.

Ludzie czekają, aby zobaczyć miecz Simona Bolivara w Muzeum Quinta de Bolivar 17 stycznia.Natalia Angarita

Dla Ministra otwarcie dialogu historycznego na temat znaczenia miecza Bolívara stanowi okazję do stworzenia przestrzeni do refleksji i dialogu na temat wkładu muzeów w budowanie kultury pokoju. „Kraj potrzebuje porozumienia narodowego, jak sugeruje dziś prezydent Pietro i jak sugerował Jaime Bateman, ówczesny dowódca M-19”. Na zakończenie wydarzenia w wywiadzie dla mediów Correa podkreślił cel obchodów: „Zapraszamy do dyskusji na temat pokoju nie po to, aby osiągnąć porozumienie, ale po to, aby zwiększyć złożoność historię. Miecz reprezentuje nie tylko to, co wydarzyło się 50 lat temu.” Wraz z M-19 symbolizuje także utworzenie tej republiki.

Po miniudarze zaproś na rozmowę, aby proces „rekonwalescencji” espady i osób biorących udział w historii Pacto Histórico María José Pizarro – to właśnie poprowadził M-19 Carlos Pizarro, który sprowadził go na ratunek pokój-; główna negocjatorka rządu z ELN i byłą bojowniczką M-19 Verą Grabi; oraz Wysoki Komisarz ds. Pokoju i towarzysz broni Oti Patiño. Jarbi ze śmiechem przypomniała sobie, że nieświadomie brała udział w kradzieży miecza. „Studiowałam na Uniwersytecie w Los Andes, a kiedy opuściłam zajęcia, pojechałam do Quinta de Bolivar, aby zajmować się wywiadem dla gangów. „Ale nie wiedziałam, że chodzi o kradzież miecza, dopóki to się nie stało” – wspomina, jedyna kobieta w centralnym dowództwie M-19. Patiño zwrócił uwagę na historyczne znaczenie kradzieży, mówiąc: „Usunięcie miecza z Quinta de Bolivar nadało pełną ważność instrumentowi, symbolowi wyzwoliciela, samego wyzwoliciela M-19 porzucił rewolucyjny i latynoamerykański wymiar Bolivara.”

Idea rewolucyjnego Bolívara, który zabiegał o jedność Ameryki Łacińskiej i niezależność od kolonii hiszpańskiej, znalazła odzwierciedlenie w jego tekstach, takich jak Karta Jamajki, i była kilkakrotnie żądana przez Petro. W rzeczywistości jego pierwszym rozkazem po inauguracji na stanowisku prezydenta 7 sierpnia 2022 r. było polecenie dostarczenia na plac Bolívara broni, która została przekształcona w symbol buntu i potencjał zwycięstwa rewolucji: „Jako Prezydent Kolumbia, powiedział tego popołudnia: „Proszę izbę wojskową o przyniesienie miecza Bolívara”. „To kwestia mandatu społecznego”. Gdy grupa przebranych żołnierzy wykonała rozkaz byłego wojownika, który został ich przełożonym, senator Pizarro był odpowiedzialny za wręczenie mu miecza. Był to chrzest pierwszego od dziesięcioleci lewicowego rządu.

wiadomości

Analiza bieżących wydarzeń i najlepsze historie z Kolumbii, co tydzień w Twojej skrzynce odbiorczej

Przyjęcie

Oti Patiño, María José Pizarro i Vera Grabi podczas rozmowy, która odbyła się w Muzeum Narodowym.Natalia Angarita

Półtora roku później Pizarro wspominała, że ​​gdy miała 13 lat, w 1990 roku, wraz z innymi dziećmi byłych bojowników M-19 przekazała miecz rządowi Cesara Gavirii w geście pokojowym. Po raz kolejny był to gest pełen znaczenia. To Pokolenie Pokoju poparło zakończenie konfliktu. na jejZaraz wracam'. Carlos Pizarro, Życie dla pokoju. „Trzymam to jako symbol walki i pamięci”. Dla niej miecz jest symbolem tego, o czym nie wolno nam zapomnieć: „budowania pokoju, suwerenności, integracji, tożsamości, jedności Ameryki Łacińskiej i pojednania narodowego”.

W zamian za to żądanie pokoju i harmonii kilka sektorów opozycji skrytykowało działania związane z upamiętnieniem. „Wykorzystanie władzy przez ten rząd do celebrowania żądań grupy terrorystycznej takiej jak M-19 jest poważną obrazą dla tego rządu” – napisała na swoim koncie X prawicowa senator Centrum Demokratycznego Paloma Valencia. To wstyd, że próbują uczcić kradzież miecza Bolívara i upamiętnić horror porwania, morderstwa przywódców związkowych i zajęcia Pałacu Sprawiedliwości. Wszystko jest okropnością, której należy się wyprzeć. Walka zbrojna jest i pozostanie nie do przyjęcia. Nigdy nie należy gloryfikować przemocy”. María Fernanda Cabal, również senator Uribe, wyraziła swoją dezaprobatę dla tych wydarzeń: „Przygotowania do kradzieży miecza Bolívara, oświadczenia Carlosa Ledera i hańba, jaką wyrządzają generałowi Ariasowi Cabralesowi, wyglądają na „akt rewolucyjny”. Stanowią strategię przepisania naszej historii.”

Miecz Simona Bolivara w Muzeum Quinta de Bolivar, eksponowany do 30 stycznia.Natalia Angarita

Po ceremoniach i dyskusjach za dwa tygodnie miecz ozdobiony tarczą Wielkiej Kolumbii, dekoracjami kwiatowymi i trzema gwiazdami generała Bolívara znów zniknie z widoku publicznego. Na razie pragnienie Bolívara, by ponownie zostać spakowanym, gdy w Kolumbii w końcu zostanie osiągnięta sprawiedliwość społeczna, będzie musiało poczekać.

Subskrybuj tutaj Do biuletynu EL PAÍS o Kolumbii i Tutaj na kanale na WhatsAppI zdobądź wszystkie klucze do informacji o bieżących wydarzeniach w kraju.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *