Anglia spodziewa się większego hałasu, gdy polscy gracze padają na kolana

Podczas scen wrogości zawodnicy z Anglii próbowali podkreślić nadużycia, których doświadczyli. Kiedy Bellingham, gorący w dotyku, stanął twarzą w twarz z małpimi transparentami, ponownie wskazał na swoich katów. Wcześniej, kiedy Sterling świętował swój cel, Declan Rice i Jack Grilish udawali, że zbierają chipsy ziemniaczane.

Ale w piątek premier powiedział FIFA, że „rasistowskie maltretowanie brytyjskich żołnierzy na Węgrzech jest całkowicie niedopuszczalne”. „Wzywam FIFA do podjęcia surowych działań przeciwko osobom odpowiedzialnym za zapewnienie, że tego rodzaju poniżające zachowanie zostanie pozytywnie usunięte z gry” – dodał.

Prokurator generalny Robert Fuckland potępił rasizm „głębokiej depresji” wymierzony przeciwko brytyjskim żołnierzom.

W lipcu 2020 roku na Euro 2020 Węgry zdecydowały się rozegrać kolejne trzy mecze domowe za zamkniętymi drzwiami z dyskryminującymi hasłami i transparentami.

Ponieważ jednak zakaz nie wpłynął na kolejne siedem meczów w kraju, nadużycia Anglików dowodzonych przez węgierskie Ultras Carpathians poszły za bramką z czarną koszulką.

Zasady FIFA nakazują wielu przestępcom wydawać punkty, grać za zamkniętymi drzwiami i wycofywać się z meczów.

W piątek wieczorem Gareth Southgate przyznał, że miał własne problemy z „dinozaurami” na brytyjskim stoisku, nie ma więc sensu krytykować UEFA i FIFA, ponieważ sytuacja wymknęła się spod kontroli.

„Myślę, że mogę kontrolować to, co robię, wiadomości, które dostarczam, wiadomości wysyłane przez graczy i sposób, w jaki gracze reagują na Wielką Brytanię i skupiają się na różnorodności naszego kraju” – powiedział. „Inne rzeczy, które urzędnicy i ludzie muszą zaakceptować pod względem wpływów i pozycji władzy”.

Dlaczego urzędnicy nie zajmowali się wielokrotnie rasizmem w międzynarodowej piłce nożnej?

Wcześniej bariery były słabe. Do niedawna urzędnicy państwowi często byli karani grzywnami, zamiast zamykać stadion.

W 2004 roku Hiszpański Związek Piłki Nożnej został ukarany grzywną w wysokości 100 000 franków szwajcarskich, co odpowiadało wówczas 44 750 £, a kibice Madrytu wielokrotnie zwabiali do małp angielskich graczy Ashleya Cole’a i Seana Wrighta-Phillipsa. W tym kontekście Związek Piłki Nożnej Kamerunu musiał zapłacić dwukrotnie za umożliwienie swojej reprezentacji narodowej gry nieautoryzowanego kota podczas Pucharu Narodów Afryki w 2004 roku.

Siedem lat później Bułgarski Związek Piłki Nożnej został ukarany grzywną w wysokości 40 tys. Były kapitan reprezentacji Anglii, Rio Ferdinand, orzekł, że UEFA „nie traktuje rasizmu poważnie” po tym, jak angielscy piłkarze w wieku poniżej 21 lat zmierzyli się z rasistowskimi hasłami.

Ostatnio UEFA przyjęła bardziej formalne podejście do zakazu stadionów, ale w 2019 r., po tym, jak angielscy piłkarze byli rasowo maltretowani przez kibiców, Czarnogórze i Bułgaria nakazano grać w eliminacjach Mistrzostw Europy UEFA za zamkniętymi drzwiami.

Teraz, ujawniając w czwartek w Budapeszcie kwestie rasistowskiej „biurokracji” przeciwko graczom Anglii w Budapeszcie, nie można było uniemożliwić kibicom UEFA udziału w ich meczach. Dyrektor generalny Kick It Out, Tony Burnett, skrytykował FIFA i UEFA za niewdrożenie zintegrowanej strategii.

„Pytanie do nas brzmi, dlaczego FIFA nie pracowała, aby temu zapobiec i dlaczego Mistrzostwa Świata nie współpracowały, aby temu zapobiec” – powiedział. „Do tej pory słyszałem tylko wymówkę, kto powinien złożyć dokumenty i kto powinien ubiegać się o X, Y i Z.

„Gracze i Gareth Southgate muszą ponownie omówić swoje zakłopotanie, ponieważ funkcjonariusze nie wykonują swojej pracy”.

„Biurokracja, jeśli biurokracja, uniemożliwia działanie komputera” – powiedział. „(Gdybyśmy wiedzieli, że istnieje ryzyko nadużyć rasowych w rozgrywkach) FIFA by o tym wiedziała”.

Gdy wydaje się, że zakaz stadionowy się nie powiódł, następną opcją władz jest odjęcie punktów, a nawet meczów. Burnett poparł twierdzenie Iana Wrighta, że ​​FIFA nalega na podejście „zero tolerancji” do rasizmu, ale rządząca elita nie wykazuje wystarczającego zaniepokojenia rasizmem.

„W mieście kwestionuję wolę, motywację i wolę wyeliminowania dyskryminacji, jeśli nie da się chronić graczy w środowisku, w którym mocno wierzy się, że 90 proc. zostanie wykorzystanych” – dodał.

„Jeśli jakiś kraj zostanie skazany za dyskryminację i zamknie arenę blisko kibiców, będzie to obowiązywać niezależnie od gry, w którą gra dany kraj, ponieważ przesłanie jest bardzo proste. Nie obchodzi mnie, czy jest to mecz europejski, czy mistrzostwa świata ”.

Keith Hockett: Sędzia musiał działać

To, co widzieliśmy w meczu mundialu pomiędzy Węgrami i Anglią, było, szczerze mówiąc, całkowicie nie do przyjęcia.

Istniały dwa rodzaje nadużyć: fizyczne, w postaci pocisków wystrzeliwanych w brytyjskich żołnierzy (rzucane plastikowe kubki łatwo mogły spowodować poważne obrażenia) oraz werbalne, w postaci rasistowskich haseł. Oba są nie do przyjęcia, ale szczególnie przerażające.

Jeśli słyszałeś lub wiedziałeś o małpich piosenkach, to rozczarowuje, że sędzia Conid Gagir nie wdrożył trzystopniowych wytycznych FIFA. To wsparcie daje możliwość wcześniejszego przerwania gry, a jeśli zachowanie rasistowskie nie ustąpi, odmawiają konkurowania.

Pierwszym krokiem jest zatrzymanie zawodów, jeśli sędzia zauważy rasistowskie zachowanie lub zostanie powiadomiony przez czwartego sędziego. Publiczność powinna ogłosić system wystąpień publicznych, domagając się natychmiastowego zaprzestania wszelkich zachowań rasistowskich.

Po drugie, jeśli rasistowskie zachowanie utrzymuje się po wznowieniu meczu, sędzia zawiesza mecz na rozsądny czas, na przykład 5 do 10 minut, i prosi zespół o udanie się do szatni. Kolejne ogłoszenie jest ogłaszane w systemie wystąpień publicznych.

Trzeci krok to efekt końcowy

Przedstawiciel FIFA odpowiedzialny za rozgrywkę, za pośrednictwem czwartego sędziego, pomoże sędziemu w ustaleniu, czy rasistowskie zachowanie ustało. Żadna decyzja o zawieszeniu zawodów nie zostanie podjęta, dopóki wszystkie inne środki nie zostaną wdrożone, a wpływ zawieszenia na bezpieczeństwo graczy i publiczności zostanie oceniony. Po meczu sprawa została przekazana do Komisji Dyscyplinarnej FIFA.

Kakkiri miał tę broń, ale jej nie używał, co jest okropne. Gdyby nie wiedział o rasistowskich nadużyciach z trybun, sędzia powiedziałby mu, żeby to zrobił. Ważna jest praca zespołowa między funkcjonariuszami.

Zachowanie węgierskich kibiców nadszarpnęło wczorajszą wartość meczu. To się już nigdy nie powtórzy.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *