Badania: zielona kometa nie widziana od czasów jaskiniowych kołysząca się na Ziemi

W zależności od pogody, wczesny wtorek rano może być najlepszą okazją do oglądania.

To zdjęcie dostarczone przez Dana Bartletta przedstawia kometę C/2022 E3 (ZTF) 19 grudnia 2022 r. Według NASA była ostatnio odwiedzana w czasach neandertalczyków. (Dan Bartlett za pośrednictwem The Associated Press)

Zielona kometa nie Widziano go od czasów mamutów włochatych i neandertalczyków, którzy chodzili po ziemi Ta zima nas omija. Nie przegap swojej szansy, aby to zobaczyć.

W zależności od pogody, wczesny wtorek rano może być najlepszą okazją do oglądania.

Michael Kelly, naukowiec z Wydziału Astronomii Uniwersytetu Maryland, powiedział WTOP, że w godzinach porannych kometa pojawia się najwyżej na niebie. Pojawi się bardzo blisko Gwiazdy Północnej. Ale jeśli jesteś nocną sową, to później w tygodniu wieczory są bardziej odpowiednie do ich oglądania.

Zapakuj lornetkę lub teleskop, jeśli go masz, i wyjedź z miasta, gdzie zanieczyszczenie światłem jest minimalne, powiedział Kelly. Będzie to najlepsza szansa na zobaczenie komety, w zależności od zachmurzenia.

„To naprawdę zabawne zobaczyć na własne oczy kometę, jeśli masz taką szansę. Miejmy nadzieję, że możemy mieć czyste niebo i każdy może tego doświadczyć” – powiedział Kelly.

Zielona kometa nie była tak blisko Ziemi od około 50 000 lat. Jego orbita dociera do Obłoku Oorta, który jest krawędzią naszego Układu Słonecznego.

„Fajnie jest myśleć o tym, ile lat mają te rzeczy, ile lat ma Ziemia i ile lat mają wszystkie te części naszego Układu Słonecznego” – powiedział Kelly. „Jesteśmy tylko małą częścią tego.”

W tej chwili porusza się z prędkością około 90 000 mil na godzinę w około jednej trzeciej odległości od Ziemi do Słońca. Księżyc jest sto razy bliżej. Mimo to Kelly powiedział WTOP, że niewiele komet z chmury Oorta zbliża się tak blisko, a ta konkretna kometa może już nigdy nie zbliżyć się do Ziemi.

„Za każdym razem, gdy komety z chmury Oorta docierają do wewnętrznego Układu Słonecznego, planety mają szansę popchnąć je lub przyciągnąć grawitacyjnie. To w szczególności może już nigdy nie powrócić, istnieje niewielka szansa, że ​​​​może zostać wydalona z Układu Słonecznego” – powiedział Kelly.

Chociaż możesz nie być w stanie zobaczyć zielonego koloru komety gołym okiem, a nawet przez lornetkę, astronomowie-amatorzy uchwycili olśniewające obrazy blasku szmaragdu.

Kelly porównał kometę do „wielkiej kosmicznej kuli śnieżnej” złożonej z pyłu i lodu. Lód zamienia się w gaz, tworząc chmurę gazów wokół komety, zwaną śpiączką.

„Ten piękny zielony kolor pochodzi od gazu otaczającego kometę” – powiedział Kelly.


Jak WTOP na Facebook I śledź WTOP dalej Świergot I Instagram Aby wziąć udział w rozmowie na temat tego artykułu i innych.

Otrzymuj najświeższe wiadomości i codzienne nagłówki dostarczane do skrzynki odbiorczej e-mail, subskrybując tutaj.

© 2023 WTOP. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ta strona internetowa nie jest przeznaczona dla użytkowników znajdujących się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *