Baysa Walker

Wznowienie działalności związanej z paliwami kopalnymi w Danii

Machado jest uwieczniony w tym malowniczym andaluzyjskim mieście, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego poezja Los gris olivares i Los alegres campos de Baeza. A kiedy odwiedzający wchodzi do sal lekcyjnych starego uniwersytetu, stworzonych z inicjatywy dr Rodrigo Lopeza – który otrzymał bullę założycielską od papieża Pawła III w 1538 roku – nie może się oprzeć wpływowi jednego z największych latynoamerykańskich poetów historii.

Instytucja działała przez około trzy wieki, do 1824 roku, kiedy dekretem królewskim została przekształcona w kolegium humanistyczne.

Skarby Baezy

Baeza, położona na prawym brzegu rzeki Gwadalkiwir, z klifami porośniętymi drzewami oliwnymi i zbożowymi, jest swego rodzaju pocztówką z epoki renesansu i konkuruje polubownie ze swoim sąsiadem, Abidą, który również jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa.

Licząca zaledwie 16 000 mieszkańców, posiada wyjątkowe dziedzictwo niemal wszystkich kultur: iberyjskiej, rzymskiej, wizygockiej i muzułmańskiej. Było pod panowaniem Wizygotów pod koniec VII wieku, kiedy to osiągnęło klasę miasta i siedzibę biskupią.

Alhóndiga została podbita przez Fernando III El Santo w 1227 r. Po tym, jak została zdobyta i utracona kolejno przez Alfonsa VII i Alfonsa VIII, co pozwoliło Baezie zachować cywilną i religijną stolicę Alto Guadalquivir aż do domeny Jaén. Odegrał znaczącą rolę w pełnym ponownym otwarciu Andaluzji, zyskując tytuł Royal Hawks Nest.

Oprócz tego budynku czyli ostrokrzewu, który w swoim islamskim pochodzeniu był zajazdem i miejscami na sprzedaż, a później budynkami do przechowywania i handlu pszenicą, Baeza zachwyca charakterystycznymi budynkami w szerokiej gamie stylów architektonicznych, wzniesionymi między XVI a XVII w.: kościół San Juan de la Cruz lub San Juan de Avila, uniwersytet, jego więzienie i dom sprawiedliwości, masarnia i spichlerz (na zboże) czy kościół Santa Cruz, z p.n. Styl romański został zbudowany po odzyskaniu miasta w 1227 roku.

Na uwagę zasługuje również monumentalny kompleks Plaza de los Leones, otoczony siedzibą Sądu Cywilnego i Notariuszy lub Casa del Popolo; Arco de Villalar i Fuente de los Leones (które mogły pochodzić z rzymskiego miasta Cástulo).

Nawiasem mówiąc, jest miastem partnerskim między innymi z kubańskim miastem Morón.

(Zaczerpnięte z Orb Weekly)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *