Chiny intensyfikują współpracę wywiadowczą z Kubą, aby rozszerzyć swoją działalność na Amerykę Łacińską i Karaiby

Chiny intensyfikują współpracę wywiadowczą z Kubą, aby rozszerzyć swoją działalność na Amerykę Łacińską i Karaiby
W dniu 8 czerwca 2023 r. Dziennik Wall Street „Wall Street Journal” opublikował na swojej pierwszej stronie „ekskluzywny artykuł” na temat „nowego, śmiałego wyzwania geopolitycznego rzuconego przez Pekin Stanom Zjednoczonym”. Wspomniał o tym Chiny Osiągnięto poufne wstępne porozumienie z Kuba Zbudować na wyspie elektroniczne urządzenie do odsłuchu, za które zapłaci Kuba Kilka miliardów dolarów.

W artykule zacytowano urzędników amerykańskich zaznajomionych z ściśle tajnymi i przekonującymi informacjami wywiadowczymi, najwyraźniej zebranymi w ostatnich tygodniach, że „miejsce podsłuchu w… Kubaokoło 160 kilometrów stąd FlorydaUmożliwiłoby to chińskim służbom wywiadowczym przechwytywanie komunikacji elektronicznej na terenie południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się wiele baz wojskowych, oraz monitorowanie amerykańskiego ruchu morskiego.

„Nowe bezprecedensowe zagrożenie”, jak można przeczytać w jednej z wpływowych gazet, wywołało niepokój w Stanach Zjednoczonych. Administracja Bidena. Biały Dom i Pentagon stwierdziły, że informacje „nie są dokładne”. Słabe zaprzeczanie trwało kilka dni, dopóki Sekretarz Stanu nie powiedział: Antoni BlinkenI on to potwierdził Chiny Rozszerzył swoje możliwości wywiadowcze Kuba.

Miguel Díaz-Canel i premier Chin Li KeqiangŚwiergot

Zgodnie z oczekiwaniami, zarówno w Pekin Podobnie jak ma to miejsce w Hawana Odpowiadali także za zaprzeczanie informacjom. Ale nikt im nie wierzył. zaczynając od Senacka Komisja ds. Wywiadu Amerykanin, który wydał jednoznaczne oświadczenie: „Chińska placówka podsłuchowa w Kuba „Stwarzałoby to poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego i suwerenności”.

Niektóre informacje są udokumentowane w raporcie Chiny i Kuba: postzimna wojnado którego udało mi się dotrzeć Dyskusja Jej autorem jest historyk i eseista kubańskiego pochodzenia Marii Werlau. Raport zawiera dane na temat najnowszych aspektów tej konkretnej współpracy pomiędzy… Chiny I Kuba.

„Dwa ogólne raporty” – pisze Werlau„Może to wskazywać na ukryty elektroniczny sprzęt do przechwytywania (Signint, zgodnie z podsumowaniem raportu) oraz ulepszenia zdolności Kuby i/lub Chin”. „Najpierw w 2019 roku ogłoszono aktualizację portu Santiago de Kuba Przez chińską firmę budowlaną, która rzekomo pożyczyła Kubie 120 milionów dolarów. Co najmniej od 2002 r. (…) donoszono o istnieniu obiektu SIGINT wyposażonego w duże anteny w rejonie Santiago de Cuba, położonym około 100 kilometrów od bazy marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych na Kubie. Zatoka Guantanamo.

Po drugie, w listopadzie 2022 r., kiedy kubański prez Miguela Diaza-Canela podróżuję do ChinyInformuję o tym [este último país] „Zobowiązali się do przekazania darowizny o wartości prawie 100 milionów dolarów obiecanej w 2019 roku i według doniesień „część darowizny” została już przekazana”.

Powyższa darowizna to tylko jedno ogniwo w szerokiej współpracy pomiędzy… Chiny I KubaKtóre zwęziło się w wyniku upadku mur berlińskiKiedy Moskwa Zdecydował się na zdefiniowanie pewnych dystansów politycznych i strategicznych Hawana (Przed powrotem w ostatnich latach do tej decyzji). Jak wynika z raportu, od 1999 r. Chiny Pomógł zbudować infrastrukturę komunikacyjną wyspy. Chociaż suma kredytów i inwestycji ChinyChińskie firmy Huaweia, Łącze TP I ZTE Odegrali kluczową rolę w utworzeniu krajowej sieci światłowodowej, która stanowi szkielet łączący kraj.

Zdarzały się nawet dziwne epizody, takie jak ten, który miał miejsce w marcu 2015 r., kiedy Chiny Znów został przyłapany na gorącym uczynku przy wysyłaniu materiałów wojskowych Kuba: Więc, Kolumbia Zgłoszono, że statek pochodzi z chińskiego przedsiębiorstwa państwowego Cuzco Do którego zmierzał Kuba Został zatrzymany w porcie Kartagena Jej kapitan został aresztowany pod zarzutem przemytu broni. Statek „Da Dan Działa artyleryjskie. Drewniane pudełka wewnątrz kontenera transportowego są oznaczone etykietami dostawców. Korporacja Przemysłu Północnych ChinNorinco, największy producent broni Chiny. Około trzy miesiące później sędzia Kartagena Wydał rozkaz o uwolnieniu statku wraz z całym ładunkiem i umożliwieniu mu kontynuowania podróży, twierdząc, że kolumbijskie władze wojskowe nie były w stanie usunąć ładunku. Ale odcinek nie przestał ujawniać.

Jeszcze bardziej niebezpieczne jest dzielenie się Chiny W kontakcie z A Podmorski kabel światłowodowydziałająca od sierpnia 2012 roku, która jednoczy Wenezuela z Kuba I Jamajka A ostatnio Martynika. „Najwyraźniej kabel odgrywa zasadniczą rolę w kubańskiej cyberośmiornicy odpowiedzialnej za utrzymanie reżimu Maduro u władzy” – mówi Werlau. Jego rzekomym głównym celem było służyć jako „kamień węgielny” planu integracji regionalnej Alby, aby przeciwdziałać trwającym zakłóceniom kulturowym ze strony siły dążące, podobnie jak Stany Zjednoczone, do narzucenia swojej dominacji. Projekt kabla światłowodowego został wprowadzony jako wspólne przedsięwzięcie Wenezuelski KubańczykAle jego koszt, finansowanie i inne szczegóły zawsze były owiane tajemnicą. Ludzie to mówili Chiny pożyczony Wenezuela 70 milionów dolarów na projekt; Szanghajski dzwonJest to wspólne przedsięwzięcie rządu chińskiego i francuskiej firmy Alcatel-Lucent (przejętej później przez fińską firmę Nokia). Wenezuela Do Kuba Właściwie Jamajka.

Oczywiście cały ten transfer technologii odbywa się za pomocą bardzo skodyfikowanego słownictwa. Zharmonizowane zasady handlowe dotyczące eksportu Chiny Do Kuba Obejmuje „sprzęt nadawczy”, „akcesoria nadawcze”, „odbiorniki radiowe”, „monitory wideo”, „nagrania wideo”, „nagrania audio”, „akcesoria nadawcze”, „odbiorniki radiowe”, „monitory wideo”, „nagrania” wideo ”, „nagrania audio”, „maszyny nadawcze” i „czyste nośniki audio”.

Kwoty zgromadzone w tych kategoriach są niezwykle wysokie jak na tak biedny kraj Kuba, bardzo potrzebnego małego importera artykułów medycznych i produktów farmaceutycznych (surowców do lokalnej produkcji farmaceutyków i leków pakowanych). Co więcej, wolumeny te znacznie wzrosły w latach 2016–2021, kiedy kubańska gospodarka stopniowo wkraczała w fazę poważnego kryzysu i kiedy całkowity przywóz z Kuby stał się Chiny zmniejszała się rocznie.

Cel strategiczny tej operacji na dużą skalę jest jasny: sojusz geostrategiczny, za pośrednictwem którego Kuba Służy jako pomost do rozwijania zainteresowań Chiny WAmeryka Łacińska I Karaiby. i kubańskiego komunizmu, aby pozostać przy władzy.

Baza egzotyczna Bijocal

Bigokal Jest to gmina w województwie Mayabikina granicy z tym HawanaKtóry obejmuje elektroniczną bazę wywiadowczą. Według raportu, Kuba Zobowiązała się do umożliwienia stałej obecności chińskiego personelu i udostępniania mu zebranych informacji wywiadowczych. „Chiny„, wskazując na Werlau„Dał jasno do zrozumienia wyższym przywódcom kubańskim, że celem jest wypędzenie interesów handlowych z Kuby Tajwan W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *