Z roku na rok Hiszpania jest jednym z krajów o najwyższej średniej długości życia: 79,59 lat dla mężczyzn i 85,06 lat dla kobiet według najnowszych danych Narodowego Instytutu Statystycznego, odpowiadających 2020 r. Jest również wymieniana jako jeden z najbardziej zaawansowanych w wiek. Co piąta osoba ma co najmniej 65 lat. Ale czy to dobry kraj na starzenie się?
Jeśli pomyśleć o niemieckich i brytyjskich emerytach przenoszących się na hiszpańskie wybrzeże, można by tak pomyśleć, chociaż prawda jest taka, że Hiszpania zajmuje średnią do wysokiej pozycji na liście krajów europejskich pod względem jakości życia w starszym wieku. , w mniejszym stopniu niż kraje takie jak Szwecja, Luksemburg, Norwegia, Holandia czy same Niemcy.
Przeczytaj także
W szczególności nowy wskaźnik został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie (UB) w celu analizy stanu zgodności z celami zrównoważonego rozwoju (SDGs) i zdrowe starzenie się Został wyróżniony przez Światową Organizację Zdrowia i ONZ do 2030 roku w populacji Europy powyżej 65 lat, co plasuje Hiszpanię na 12. miejscu na 28 krajów.
Indeks (o nazwie SDG-IVDS65+) określa ten ranking po przeanalizowaniu ośmiu domen (łączących do jedenastu Celów Zrównoważonego Rozwoju) obejmujących kluczowe aspekty życia osób starszych: od ich statusu ekonomicznego i zamożności po nawyki związane z ćwiczeniami fizycznymi i odżywianie, przechodzą przez średnią długość życia, potrzeby opiekuńcze, poziom wykształcenia i umiejętności techniczne, formy ich współistnienia, praca, miejsce zamieszkania, relacje czy integracja w życiu społecznym i politycznym.
Ranking mierzy m.in. dochody, sprawność fizyczną, życie towarzyskie czy wykształcenie osób powyżej 65. roku życia
„Łącznie wybraliśmy 30 podwskaźników, na temat których wystarczające i trwałe informacje są dostępne w czasie z 27 krajów Unii Europejskiej i Norwegii, przypisując im tę samą wagę, aby nie podawać subiektywnych kryteriów” o tym, co jest mniej więcej ważne dla jakości życia osób starszych, wyjaśnia profesor ekonomii na Uniwersytecie w Buffalo, Mercedes Ayuso, która jest odpowiedzialna za opracowanie tego nowego syntetycznego wskaźnika wraz z Ramonem Alemanim, dyrektorem UB-School of Thought Fundación Mutualidad Advocacía Chair w Ekonomia starzenia się.
Z połączenia wszystkich tych danych i analizy tych różnych aspektów dochodzimy do wniosku, że osoby starsze w Szwecji, Luksemburgu, Norwegii i Holandii, a następnie w Niemczech, Finlandii, Danii i Francji, mają najlepszą jakość życia na całym kontynencie. Natomiast ci z Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Grecji i Polski starzeją się w najgorszych warunkach.

opis obrazka
Równe strony trzecie
Dzieci opiekują się opieką, a wiele osób starszych nie mieszka samotnie
Jednak pozycje w klasyfikacji godnego starzenia się różnią się znacznie w zależności od ocenianego SDG. Na przykład Hiszpania jest trzecim najlepszym krajem – po Cyprze i Portugalii – pod względem równości w świadczeniu opieki i form współistnienia.
Przyczynia się do tego fakt, że w społeczeństwie latynoskim dzieci nadal odgrywają ważną rolę w opiece nad osobami starszymi, a wysoki odsetek osób powyżej 65 roku życia mieszka z kimś innym.
Szósty w wellness i zdrowiu
Wiele lat życia, mało noclegów
Hiszpanie w podeszłym wieku również nie zachowują się źle, gdy jakość starzenia się mierzy się ich zdrowiem i samopoczuciem. W tym rankingu Hiszpania zajmuje szóste miejsce w dużej mierze ze względu na dobre dane o średniej długości życia: 21,6 lat w wieku 65 lat i 7,2 w wieku 85 lat, według statystyk z 2019 r., które są traktowane jako punkt odniesienia przez wskaźnik z UB.
Z drugiej strony sytuacja wydaje się gorsza (środek tabeli) pod względem zakwaterowania w placówkach opieki długoterminowej, gdzie na 100 osób w wieku powyżej 65 lat przypada 4,3 łóżka, czyli mniej więcej połowa tych dostępnych w krajach takich jak Luksemburg, Holandia i Szwecja, które znajdują się na szczycie rankingu.
Szósty w ubóstwie
Dużo własności domu, mało emerytur
W odniesieniu do pierwszego celu zrównoważonego rozwoju Światowej Organizacji Zdrowia, jakim jest eliminacja ubóstwa, indeks przygotowany przez Bank Anglii pokazuje, że starsza populacja w Hiszpanii, podobnie jak w krajach sąsiednich, koncentruje się na wysokim odsetku bogactwa, ponieważ wynik kultury posiadania domu.

W Hiszpanii udział dzieci w opiece nad osobami starszymi pozostaje wysoki. Na zdjęciu Marta Torres opiekująca się chorą na Alzheimera matką Franciną
„W Hiszpanii duża liczba osób w wieku powyżej 65 lat posiada więcej niż jeden dom”, mówi Ayuso. Natomiast odsetek osób otrzymujących rentę w Hiszpanii jest niski w porównaniu z innymi krajami europejskimi, zwłaszcza w przypadku kobiet, chociaż odsetek otrzymujących rentę wdowią jest wśród nich wysoki.
Ogólnie rzecz biorąc, Hiszpania zajmuje szóste miejsce wśród najsłabiej ubogich krajów europejskich wśród populacji osób starszych, na czele z Luksemburgiem i Francją.
Dziesiąte w ćwiczeniach dotyczących odżywiania
Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, ale także dużo otyłości
Dobra sytuacja starszych Hiszpanów pod względem oczekiwanej długości życia i dobrego samopoczucia kontrastuje z tym, który zajmują ze względu na nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną: dziesiąte miejsce w Europie.
„Dostarczają dobre wyniki pod względem spożycia świeżych owoców i warzyw, a dwóch na trzech starszych dorosłych zgłasza, że rutynowo angażuje się w ćwiczenia fizyczne (zwłaszcza chodzenie; jednak poziom otyłości i masy ciała powyżej normalnej wagi są bardzo widoczne” – wyjaśniają). twórcy Indeksu SDG-IVDS65 +.
Przeczytaj także

W rzeczywistości Hiszpania jawi się jako kraj w południowej Europie, w którym osoby starsze wykonują najwięcej ćwiczeń fizycznych, ale jest też krajem o najniższym odsetku osób o normalnej wadze: tylko 31%. Z kolei Duńczycy (44,2%), Norwegowie (42,2%) i Belgowie (40,9%) mają najwyższy odsetek populacji powyżej 65 roku życia z wagą uważaną za prawidłową.
piętnasty w integracji
Bardzo znajomy, ale trochę aktywny
Kolejnym faktem podkreślonym przez Wskaźnik Jakości Życia w Starości jest potrzeba zwiększenia udziału osób starszych w życiu społecznym i politycznym kraju. Hiszpania zajmuje średnio-niską pozycję (15. miejsce) w integracji populacji osób starszych.
Starsi Hiszpanie twierdzą, że utrzymują częste kontakty z przyjaciółmi i rodziną, ale w mniejszym stopniu niż ich rówieśnicy z Europy Północnej uczestniczą w działaniach politycznych lub wolontariackich.
Dwadzieścia na poziomie edukacyjnym
Brak wykształcenia średniego i brak korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych
Porównanie warunków, w jakich starzenie się występuje w różnych krajach europejskich, pokazuje również potrzebę opracowania konkretnych planów treningowych dla starszych Hiszpanów.
Hiszpania zajmuje 20. miejsce pod względem poziomu wykształcenia ludności w wieku powyżej 65 lat i korzystania przez nią z technologii informacyjnych. Co szósty starszy dorosły nie ukończył szkoły podstawowej, a odsetek osób, które ukończyły szkołę średnią, jest niski.
Dwudziesta trzecia w pracy
Nadmierne wczesne wyjście z rynku pracy
Oznaką, że starsi Hiszpanie są w gorszej sytuacji, jest praca. Zajmują 23 miejsce, szóste od dołu. „Jesteśmy w permanentnym koszmarze dla osób po 55. roku życia na rynku pracy, a to ma wpływ zarówno na emerytury, jak i wskaźniki aktywności życiowej i dobrego samopoczucia” – podkreśla Ayuso, który zaprezentuje nowy wskaźnik SDG-IVDS65+ w Izba Reprezentantów, wraz z szeregiem Zaleceń, na których należy skoncentrować wysiłki na rzecz poprawy jakości życia i dobrostanu populacji osób starszych.
Przeczytaj także
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”