Dialogi w Kolumbii dotyczyły kwestii istotnych dla ludności

Dialogi w Kolumbii dotyczyły kwestii istotnych dla ludności

Kwestie te, wokół których podnoszono różne propozycje, zostaną przeanalizowane pod kątem włączenia ich do Narodowego Planu Rozwoju, który będzie mapą drogową rządu Gustavo Petro na najbliższe cztery lata.

W obecności ministra spraw zagranicznych Alvaro Leyvy odbyło się to spotkanie z mieszkańcami Ipiales, na granicy z Ekwadorem.

„Te wiążące dialogi są pragnieniem ludzi do wyrażenia siebie i słowem do budowania tego wszechstronnego pokoju” – powiedział minister.

Leyva zwrócił się do około 750 osób, które zgromadziły się z 11 gmin na granicy z Ekwadorem, do obiektów seminarium w Ipiales.

Na miejsce przybywali rdzenni mieszkańcy, ofiary konfliktów zbrojnych, czarne społeczności, kobiety, młodzież, niepełnosprawni i ogół społeczeństwa.

Podczas Dnia Dialogów zaprezentowano ponad 145 propozycji do Narodowego Planu Rozwoju, które pogrupowano w 16 grup roboczych.

Uczestnicy dyskutowali na takie tematy, jak znaczenie planowania regionalnego, prawo człowieka do pożywienia, bezpieczeństwo ludzi, gospodarka produkcyjna i konwergencja regionalna.

Skupili się również na kwestiach granicznych, a zwłaszcza na pilnej potrzebie zbudowania strategii kontroli handlu z Ekwadorem w świetle rosnącego dolara. Aby krajowy plan rozwoju poświęcił swój pierwszy rozdział zwiększeniu politycznego i reprezentatywnego udziału kobiet. Posiadanie wody pitnej i Internetu jako niezbędnej usługi publicznej.

Gustavo Pietro w swoim pierwszym przemówieniu we wrześniu ubiegłego roku zaprosił wszystkich mieszkańców do udziału w tych spotkaniach, które odbędą się w 50 prowincjach, w których wezmą udział urzędnicy z ministerstw i jednostek państwowych, aby poznać ich potrzeby.

„Będzie to przestrzeń eksploracyjna, z metodologią zdefiniowaną przez Departament Planowania Narodowego i zaprojektowaną tak, aby urzędnicy państwowi słuchali obywateli i odnotowywali ich propozycje”.

Wyjaśnił, że propozycje te są w całości analizowane przez Radę Ministrów, aw końcu zostaną ujęte jako „suwerenny mandat” w narodowym planie rozwoju.

Dodał, że jego „północnym i ostatecznym celem będzie zbudowanie środowiska wszechstronnego pokoju”, w którym wszyscy będą mogli żyć na równych prawach.

Pietro podkreślił „wszechstronny pokój zbudowany na solidnych podstawach sprawiedliwości społecznej, ekonomicznej i środowiskowej”, które są osiami, na których zostanie zbudowane nowe państwo.

jha/otf

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *