Duda, młody geniusz szachowy, został uhonorowany przez prezydenta RP

polskie szachy

Kraków (Polska), 15 października (EFE). Młody polski szachista Jan Krzysztof Duda, aktualny mistrz szachowego Pucharu Świata, został w piątek odznaczony Orderem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w uznaniu jego osiągnięć sportowych.

23-letni Jan Krzysztof Duda został pierwszym Polakiem, który w sierpniu zdobył mistrzostwo świata w szachach, pokonując w półfinale mistrza świata Magnusa Carlsena, niepokonanego w 125 meczach, a także w finale na rosyjskim stadionie Siergieja Kariakina.

Zwycięstwo młodego Dudy jest największym kamieniem milowym w historii polskich szachów, odkąd polska drużyna zdobyła złoty medal na Olimpiadzie Szachowej w Hamburgu w 1930 roku.

W finale, który odbył się w Soczinie (Rosja), pokonał Dudę Karjakina 1,5 do 0,5 i otrzymał 110 tys. dolarów (ok. 92 tys. euro), którymi został nagrodzony turniej.

Postać Janka, jaką znamy w środowiskach szachowych, zaczęła być znana, gdy w 2013 roku, mając zaledwie 15 lat, stał się czołowym ekspertem.

W ciągu zaledwie czterech lat przekroczyła 2700 punktów Elo (metoda statystyczna porównująca wyniki szachistów), a w 2019 roku zajęła już 12. miejsce w światowych rankingach.

Na Mistrzostwach Soczi, rozgrywanych na podstawie zmienionych przepisów w 2005 roku, Duda był pierwszym graczem w historii turnieju, który nie przegrał ani jednego meczu, a także pierwszym mistrzem, który nie urodził się w byłym Związku Radzieckim.

Według polskiego nauczyciela Mateusza Bartela, który grał z Dudą kilka gier, styl gry młodego cudownego dziecka „łączy kreatywność i pewność siebie, wybuchową kombinację, która sprawia, że ​​jego gry są bardzo atrakcyjne dla widzów”.

W Polsce szachy nie są tak popularne jak w innych krajach Europy Wschodniej, nie powiodły się inicjatywy, aby stały się przedmiotem obowiązkowym w edukacji publicznej, a dopiero niedawno powstał w kraju nowy oficjalny ogólnopolski turniej szachowy. Gdzie to było do niedawna. Kilka nieoficjalnych turniejów.

Zwycięstwo Dudy w Pucharze Świata, jednym z najważniejszych turniejów na obwodzie Międzynarodowej Federacji Szachowej, zwiększyło zainteresowanie sportem w Polsce, a niektóre marki zdecydowały się na sponsorowanie turniejów młodzieżowych. EFE