W taki dzień jak dzisiaj, 30 sierpnia, ale w 2009 roku ponad trzy tysiące fanów Michaela Jacksona złożyło hołd po jego śmierci, wykonując jednocześnie choreografię utworu Beat it w CDMX
Dobry początek tygodnia
Niech będzie!
Kogut już śpiewał
Jest już poniedziałek, 30 sierpnia
Pozdrowienia z południowego Monterrey
#Wujek Tono
Meksyk potrzebuje nas Zjednoczeni TO2
Santural: różowy
Międzynarodowy Dzień Zaginionych
1797 – rodzi się brytyjska pisarka Mary Shelley, autorka powieści „Frankenstein”.
1800 W Richmond w stanie Wirginia doszło do pierwszego poważnego buntu niewolników w historii Stanów Zjednoczonych, kierowanego przez niewolnika Gabriela Prossera.
1810 Port w Acapulco, dowodzony przez José Maríę Morelosa, zostaje zajęty przez armię rebeliantów na południu.
W 1838 Saltillo zostało ogłoszone stolicą prowincji Coahuila.
1871 Ernest Ruthford, nowozelandzki chemik i fizyk, urodzony w Brightwater w Nowej Zelandii, otrzymał w 1908 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za udowodnienie istnienia jądra atomowego.
1879 Thomas Edison wprowadził swój pierwszy telefon, który ominął stary system Philipa Hessa, udoskonalony przez Alexandra Grahama Bella.
1883 Ponad 30 000 osób zginęło na Jawie i innych wyspach Archipelagu Sunda, kiedy 16 nowych wulkanów wybuchło i zrzuciło całe wyspy do morza.
1883 Śmierć śpiewaczki operowej Angeli Peralty, znanej jako „meksykański słowik”.
1913 Generał Lucio Blanco Coahuilense dokonał pierwszej zarejestrowanej dystrybucji rolnej w kraju, w „Hacienda de los Borregos”, w Matamoros, Tamaulipas.
1915 Zmarł Pascual Orozco, który poparł rewolucję kierowaną przez Francisco I Madero, a później uznał nielegalny rząd generała Victoriano Huerty.
1918 W Związku Radzieckim Lenin padł ofiarą ataku politycznego, który go zranił.
1936 Urodziła się hiszpańska pisarka i redaktorka Esther Tusquets, autorka książek The Sea Same in All Summer, Love is a Lonely Game i Stranded After the Last Shipwreck. Jest dyrektorem wydawnictwa Lumen.
1939 O świcie wojska niemieckie w przebraniu Polaków „najechały” Niemcy, co stało się katalizatorem prowokowania wojen niemieckich. Dwa dni później Niemcy zaatakują Polskę bez żadnego ostrzeżenia i wypowiedzenia wojny, rozpoczynając II wojnę światową.
1985 Hiszpański torreador, Jose Cupero Sanchez „El Yiyo”, natychmiast ginie od skoku na arenie Colmenar Viejo.
2003 Śmierć amerykańskiego aktora litewskiego pochodzenia Charlesa Denisa Buchinsky’ego, artystycznie znanego jako Charles Bronson, który zapisał się w kinie jako jeden z członków kwartetu „Duros de los 70”.
2005 Śmierć meksykańskiego artysty plastyka Adolfo Patiño, którego prace pokazywane były w różnych galeriach w jego kraju i Stanach Zjednoczonych. Był założycielem eksperymentalnej grupy artystycznej „Peyote y la Compañía”, a także grupy niezależnych fotografów.
Aktor Glenn Ford zmarł w 2006 roku, jedna z najważniejszych gwiazd Hollywood lat 30., 40. i 50. XX wieku, znana ze swojej wszechstronności. Filmem, który wywindował go do sławy, była „Gilda”, u boku Rity Hayworth.
2009 Ponad 3000 fanów Michaela Jacksona złożyło mu pośmiertnie hołd wykonując w tym samym czasie tańce „Beat it” przed Pomnikiem Anioła Niepodległości w Mexico City.
W 2015 roku umiera reżyser Wes Earl Craven, autor kultowego Freddy’ego Kruegera, słynnej legendy horrorów i reżyser filmów takich jak Koszmary z ulicy Wiązów i Krzyk.
Tony Chavez
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”