Ekscytująca historia inspirowana jedną z klasyków literatury europejskiej, która szturmem podbiła Netflix

Ekscytująca historia inspirowana jedną z klasyków literatury europejskiej, która szturmem podbiła Netflix
Rafała Wilczora, szanowanego profesora chirurgii, czekają druzgocące chwile: najpierw opuszcza go żona, potem w wyniku gwałtownego ataku traci pamięć. (Źródło: Netflix)

Kina światowe w przeszłości nie cieszyły się takim zasięgiem, jaki ma kino północnoamerykańskie. Jednakże w ponad stu dwudziestoletniej historii kina nie było takiego czasu jak obecny, kiedy kraje cieszyły się bezprecedensowym globalnym oknem. On przepływW tym przypadku Netflixa, zapewnia przestrzeń dla każdego. Więc, Uzdrowiciel (Zapomniana miłość / Zanakhor) dołącza do listy filmów polskich dostępnych na platformie.

Jest to film historyczny, którego akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym. Bohaterem jest genialny i prestiżowy chirurg Rafał Wilczor, którego żona porzuca go u szczytu kariery, a który w zamian zabiera mu córkę. Pewnej nocy, zdesperowany i tonący z bólu, został zaatakowany i otrzymał cios w głowę, co doprowadziło do amnezji. Nie słyszano o nim ponownie aż do piętnastu lat później, kiedy pojawił się ponownie w wiejskim miasteczku. Choć nie pamięta swojej przeszłości, podtrzymuje swoją wiedzę medyczną i nielegalnie pomaga ludziom z problemami zdrowotnymi. Od czasu do czasu pojawiają się przebłyski jego pamięci, aż do chwili, gdy wypadek daje mu drugą szansę.

Uniwersalność „Uzdrowiciela”, historii, która przekracza granice i dostosowuje się do różnych kultur. (Źródło: Netflix)

Jest to adaptacja powieści polskiego autora Tadeusz Dolja-Mostowicz. Ten bardzo popularny w swoim kraju pisarz był wielokrotnie ekranizowany; Prawie wszystkie jego dzieła miały wersje filmowe, co potwierdza ich sukces wśród czytelników i widzów. Film z 2023 roku czerpie swoją historię z powieści Znaczenie (1937), stając się tym samym trzecią poprawką do tej książki. Poprzednie wersje były Znaczenie (1937) i Kwak (1982), całość wyprodukowana w Polsce. Dzięki premierze na platformie historia zyskała międzynarodową sławę.

To klasyczna i całkowicie uniwersalna historia. Mógł zostać nakręcony z różnych powodów w dowolnym miejscu na świecie, choć oczywiście nie zabrakło w nim elementów polskiej kultury i języka. Uczucia, ból, a nawet różnice klasowe, które grożą separacją młodej pary, są uniwersalne. Film fabularny zawiera zwroty akcji, napięcie, ból i dokładną rekonstrukcję okresu. Tego typu produkty zawsze były robione na świecie, ale teraz zaczynamy się o nich uczyć.

Międzywojenny dramat eksplorujący ból, pamięć i odkupienie. (Źródło: Netflix)

Uzdrowiciel Został wydany w trzech wersjach, ponieważ jest to ponadczasowa historia, ale można było nakręcić więcej z niej w różnych krajach i nie zrobiłoby to różnicy. Ten stan go nie umniejsza, ale bardzo dobrze mówi o materiale, który go inspiruje. Ludzie w końcu mają te same marzenia i ambicje, nawet jeśli wydają się zupełnie inne. Poszukiwanie miłości i powołanie to z pewnością tematy uniwersalne.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *