Energia geotermalna do oczyszczenia powietrza w mieście Koło w Polsce

Mgła nad Warszawą – Image listopad 2015 (Źródło: Flickr / Radek Kołakowski, Creative Commons)

Dzięki projektowi geotermalnemu i odwiertom, miasto Koło w Polsce ma nadzieję na zamianę ciepła na energię geotermalną poprzez węgiel.

Poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji z ciepła opalanego węglem jest głównym celem Polski, a energia geotermalna jest świetnym sposobem na wsparcie tych wysiłków. Obecnie w Colo City powstaje ciepłownia geotermalna, a istniejący MZEC Sp. Podłączony do miejskiego systemu ciepłowniczego zoo.

Zdaniem prezydenta miasta Krzysztofa Witkowskiego i prezesa firmy Prismisława Stasiaka jest to duży krok naprzód dla miasta, aby przejść z węgla na odnawialne źródła energii. Ta druga co do wielkości inwestycja w mieście znacząco wpłynie na jego rozwój.

Pierwszy odwiert Colo GT-1 został wykonany na gruntach komunalnych w Sojni. Wiercenie drugiego odwiertu na froncie i zakładanie ciepłowni, już MZEC Sp. Nowa elektrociepłownia na terenie Zoo będzie miała geotermalny sobowtór, tj. studnię produkcyjną i studnię ssącą. Woda krąży w zamkniętym kręgu. Ciepło dla miasta uzyskujemy z głębokości ok. 3 km, temperatura w odwiercie GT-1 wynosi ok. 85 செல் C, a jej wydajność to ok. 260 m3/h. Cena pierwszego odwiertu wyniosła ponad 23 mln zł, z czego 22 mln zł to 150 tys. zł. Jest to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MZEC podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na pozostałą część inwestycji (tj. budowę ciepłowni z drugą studnią oraz budowę gazociągu geotermalnego). Kwota dofinansowania wynosi 15 095 620,86 zł netto, przy łącznej wartości inwestycji 37 274 065,26 zł (ok. 9,5 mln USD), brakująca kwota jest pożyczona z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Spółce. Fundusze własne.

Budowa geotermii Golska to cywilizowany skok dla naszego miasta i jego mieszkańców. To unikanie węgla, a co za tym idzie zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, a tym samym oszczędności związane z obecnym przymusem firmy do nabywania uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Doprowadzi to do stabilizacji cen ogrzewania dla konsumentów. Należy zauważyć, że w przeciwieństwie do pomysłów, które pojawiły się na poprzednim apelu, energia geotermalna należy do miasta, czyli w 100% należy do mieszkańców. Poza tym już planuję wykorzystać gorące źródła do celów rekreacyjnych. – Czyli burmistrz miasta Christoph Witkowski.

Źródło: LMPL

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *