Finlandia planuje mur graniczny z Rosją, aby powstrzymać migrantów przed przekraczaniem

W zeszłym miesiącu fińscy strażnicy graniczni zaproponowali zbudowanie ogrodzenia o wysokości kilku metrów, wzmocnionego drutem kolczastym i wyposażonego w kamery i czujniki monitorujące wzdłuż 160 mil od granicy, czyli około 20% całości.

Ogrodzenie będzie chroniło obszary zagrożone masową migracją z Rosji, głównie w południowo-wschodniej Finlandii, gdzie większość ruchu przekracza granicę, ale także w okolicach przejść granicznych na północy kraju.

Straż Graniczna szacuje, że realizacja projektu potrwa do czterech lat i będzie kosztować kilkaset milionów euro. Ostateczne zatwierdzenie kluczowej fazy może zostać opóźnione do kwietnia, kiedy w Finlandii odbędą się wybory parlamentarne.

Rosjanie w Norwegii?

Norwegia, która dzieli granicę z Rosją na dalekiej północy, poinformowała w środę, że aresztowała siódmego obywatela Rosji podejrzanego o nielegalnie latanie dronami lub robienie zdjęć na obszarach o ograniczonym dostępie w ostatnich dniach. Podejrzanym zidentyfikowano Andrieja Jakunina, syna Władimira Jakunina, byłego szefa Kolei Rosyjskich, który, jak się uważa, jest blisko Putina. Policja powiedziała, że ​​przeleciał dronem nad strategicznie ważnym regionem Svalbardu.

Oddzielnie Norwegia poinformowała na początku tego tygodnia, że ​​aresztowała czterech rosyjskich obywateli, którzy w zeszłym tygodniu zrobili nielegalne zdjęcia obiektu.

Policja nie zidentyfikowała czterech mężczyzn, którzy mieli przy sobie fotografie i inny sprzęt do obrazowania, ale powiedzieli, że byli to turyści, którzy przybyli do Norwegii z Finlandii.

Dwóch kolejnych Rosjan zostało również aresztowanych za pomocą dronów w Norwegii w zeszłym tygodniu. Jeden robił zdjęcia helikopterów wojskowych i lotnisk, a drugi, który miał dwa rosyjskie paszporty, miał 4 terabajty częściowo zaszyfrowanych zdjęć i filmów.

Z informacjami z AFP i REUTERS.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *