Firma twierdzi, że podczas lądowania lądownik księżycowy Odysseus przewrócił się na bok

Firma twierdzi, że podczas lądowania lądownik księżycowy Odysseus przewrócił się na bok

Lądownik księżycowy Odysseus firmy Intuitive Machines ląduje szybciej niż oczekiwano i przesuwa się nieco w bok z… Moment lądowania W czwartek sonda najwyraźniej znalazła stopę na powierzchni Księżyca i przewróciła się na bok – poinformowali w piątek urzędnicy.

Telemetria wskazuje, że górna część statku kosmicznego może spoczywać na skale lub że lądownik może przewrócić się na pochyłym terenie. Jednak Steve Altemus, dyrektor generalny i współzałożyciel Intuitive Machines, powiedział, że Odyseusz nadal może pozyskiwać energię ze słońca i przesyłać dane inżynieryjne i naukowe z powrotem na Ziemię.

Inżynierowie są obecnie w trakcie pobierania danych i mają nadzieję pobrać zapisane obrazy już w ten weekend, aby pokazać orientację 5-metrowego statku kosmicznego.

„Pobieramy i żądamy danych z buforów statku kosmicznego oraz próbujemy uzyskać obrazy powierzchni, ponieważ wiem, że wszyscy są głodni tych zdjęć” – powiedział Altimus.

Steve Altemus, dyrektor generalny i współzałożyciel Intuitive Machines, wykorzystuje model należącego do firmy lądownika księżycowego Odysseus, aby zilustrować prawdopodobny obrót statku kosmicznego podczas czwartkowego lądowania. Z danych telemetrycznych wynika, że ​​górna część lądownika może spoczywać na skale (mały niebieski wzór). Możliwe jest również, że statek kosmiczny przewróci się na stromym terenie lub nawet jedna z jego podnóżków będzie pęknięta.

Telewizja NASA


Tymczasem wszystkie aktywne instrumenty lądownika, dostarczone przez NASA i klientów komercyjnych, są zwrócone w stronę przeciwną do powierzchni Księżyca i powinny być w stanie przesyłać dane zgodnie z planem. Jednak prawdopodobnie zajmie to więcej czasu, niż oczekiwano, ponieważ niektóre nachylone anteny statku kosmicznego nie są zwrócone w stronę Ziemi.

A czasu nie ma zbyt wiele. Niezależnie od przesilenia Słońce w miejscu lądowania za nieco ponad tydzień schowa się za horyzontem, kończąc wytwarzanie energii przez ogniwa słoneczne sondy. To zawsze było zapisane w kartach.

Sonda nie została zaprojektowana tak, aby wytrzymać ekstremalnie niskie temperatury panujące podczas księżycowej nocy i chociaż kontrolerzy lotu będą próbowali ponownie połączyć się z sondą, gdy słońce ponownie wzejdzie, nie oczekują odpowiedzi Odyseusza.

„Trzy główne osiągnięcia”

To powiedziawszy, Joel Kearns, zastępca administratora NASA ds. eksploracji, pochwalił łazik Intuitive Machines za jego nieregularne, ale mimo to udane lądowanie.

„Chciałbym pogratulować Intuitive Machines trzech głównych osiągnięć” – powiedział. „Po pierwsze, Stany Zjednoczone będą pierwszym udanym miękkim lądowaniem na Księżycu od 1972 r. Drugim jest to, że będą pierwszą komercyjną organizacją pozarządową, która rzeczywiście bezpiecznie wyląduje.

„Po trzecie, miejsce lądowania znajduje się na 80 stopniach szerokości geograficznej południowej, czyli znacznie bliżej południowego bieguna Księżyca niż jakikolwiek poprzedni amerykański odkrywca-robot lub człowiek”.

Ma to znaczenie dla NASA, która w ciągu najbliższych kilku lat planuje wysłać astronautów Artemidy w rejon Antarktyki, aby przy okazji długoterminowej obecności na Księżycu poszukiwali ewentualnych złóż lodu.

W sobotę prezydent Joe Biden skomentował to osiągnięcie w przesłaniu oświadczenie Kto pogratulował NASA i zespołowi Intuitive Machines.

„Ameryka robi trudne rzeczy” – czytamy w oświadczeniu. „Stawiamy czoła wielkim wyzwaniom naukowym naszych czasów. Kiedy współpracujemy, nie ma nic poza naszą mocą. „

Odysseus został częściowo sfinansowany w ramach programu NASA Lunar Services Commercial Payloads Program, którego celem było zachęcenie sektora prywatnego do rozwijania możliwości transportowych, które agencja mogłaby następnie wykorzystać do transportu ładunków na Księżyc.

Lądownik księżycowy Odysseus widziany podczas przetwarzania przed startem.

Intuicyjne maszyny


NASA zapłaciła Intuitive Machines 118 milionów dolarów za przetransportowanie sześciu ładunków na Księżyc na pokładzie statku Odysseus.

Został wystrzelony 15 lutego za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9W środę Odyseusz wszedł na orbitę wokół Księżyca. Następnie kontrolerzy lotu nieznacznie podnieśli orbitę, aby skorygować drobny błąd celowania i przygotowywali się do lądowania, gdy napotkali problemy z pakietem czujników potrzebnych do precyzyjnego dostrojenia kursu do lądowania.

Na szczęście dla intuicyjnych maszyn, jeden z sześciu ładunków NASA na pokładzie Odyseusza miał przetestować inny typ czujnika nawigacyjnego, instrument znany jako NDL, co oznacza System Nawigacji Doppler Lidar.

System NDL działa jak radar, ale zamiast fal radiowych wychwytuje odbite światło lasera, aby dokładnie zmierzyć prędkość, kierunek i wysokość pojazdu.

Odyseuszowi nakazano przeprowadzić dodatkową orbitę wokół Księżyca, podczas gdy inżynierowie zajęli się napisaniem i przetestowaniem poprawek oprogramowania w celu zintegrowania systemu NASA z algorytmami nawigacji lądownika.

„To właśnie pozwoliło im odnieść sukces” – powiedział w czwartek wieczorem CBS News administrator NASA Bill Nelson. „To ładunek NASA uratował sytuację. (Ale) nie odbierajcie niczego Odyseuszowi i Intuitive Machines, ponieważ jest to pierwszy komercyjny lądownik zdolny do dokonania tego wyczynu”.

Gdy Odyseusz zbliża się do miejsca lądowania, zmienia kierunek z poziomego na pionowy, aż do ostatniego lądowania. Plan lotu przewidywał lądowanie statku kosmicznego z prędkością czysto pionową wynoszącą zaledwie 3 km/h, co stanowi w przybliżeniu umiarkowaną prędkość przelotową.

Inżynierowie uważają jednak, że z powodu nieoczekiwanej prędkości poprzecznej jeden z sześciu podnóżków lądownika uderzył w skałę lub utknął w szczelinie, powodując przewrócenie się statku kosmicznego.

Z danych telemetrycznych wynika, że ​​„powinien znajdować się dość wysoko nad powierzchnią w poziomie, dlatego uważamy, że znajduje się na skale lub w szczelinie lub czymś, co utrzymuje go w tej pozycji” – powiedział Altimus.

Artystyczne przedstawienie lądowania Odyseusza w oczekiwanym kierunku pionowym po wylądowaniu. Inżynierowie twierdzą, że statek kosmiczny faktycznie przewrócił się podczas lądowania, pozostawiając go na boku.

Intuicyjne maszyny


Odkrycie, że Odyseusz przewrócił się po wylądowaniu, było zaskoczeniem po nocnej aktualizacji Intuitive Machines, w której stwierdzono, że dane telemetryczne wskazują, że statek kosmiczny był skierowany pionowo. Wniosek ten opiera się na „nieaktualnych danych” – stwierdził w piątek Altimus.

Dalsza analiza pozostałego paliwa i dane z inercyjnych jednostek pomiarowych wskazujących kierunek grawitacji wykazały, że statek kosmiczny w rzeczywistości spoczywał na boku.

Lądowanie uwydatniło niebezpieczeństwa, na jakie naraża się zautomatyzowany statek kosmiczny próbujący wylądować na nieznanym terenie, a także wyzwanie, jakim jest autonomiczne poruszanie się wokół skał i innych przeszkód, których nie widać z orbity.

A Japońska sonda księżycowa Łazik przewrócił się podczas lądowania w zeszłym miesiącu, ograniczając jego zdolność do realizacji zaplanowanego programu naukowego. Zarówno Altemus, jak i Tim Crain, dyrektor ds. technologii w Intuitive, byli optymistami, że Odyseusz nadal może osiągnąć większość swoich celów.

Ale przynajmniej jeden wymarzony cel nie zostanie osiągnięty.

Eksperymentalny system kamer zbudowany przez studentów Uniwersytetu Lotniczego Embry-Riddle, który miał zostać wystrzelony przed lądowaniem w celu przechwytywania obrazów lądownika podczas jego ostatecznego opadania, nie został wdrożony zgodnie z planem ze względu na ograniczenia oprogramowania związane z problemem z systemem naprowadzania.

Wiązka „EagleCam” zostanie wyrzucona później i wystrzelona kilkadziesiąt stóp w bok, powiedział Altimus. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kamery pokażą Odyseusza leżącego na boku, dając inżynierom – i społeczeństwu – najlepszy dostępny widok kierunku statku kosmicznego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *