Folia balkonowa – TEA Tenerife Espacio de las Artes

Folia balkonowa – TEA Tenerife Espacio de las Artes

Dokumentalista Paweł Łoziński montuje kamerę na balkonie swojego warszawskiego mieszkania, by obserwować przechodzących ulicą: ukraińskiego redaktora pracującego w Polsce od kilku lat, sąsiadki spodziewającej się dziecka i byłego męża. Więzień próbujący zacząć od nowa… Reżyser rozmawia z każdym z nich, zaczynając od ciekawostek, aby dowiedzieć się czegoś o ich życiu. Z tych rozmów i przypadkowych spotkań buduje obraz polskiego społeczeństwa, poruszającą opowieść o potrzebie zabrania głosu, zatrzymania się i uważnego spojrzenia na drugiego.

Nagrody: Nagroda Główna na Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym Docs Against Gravity w Warszawie, Nagroda Główna na Festiwalu FIPADOC w Biarritz, Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym w Trieście, Nominacja do Nagród Filmowych dla najlepszego filmu dokumentalnego

próbka Nowy polski dokument. zdjęcia z przeszłości i teraźniejszości, Organizatorem jest Asociación Polaco Canaria Arka we współpracy z Fundación Ava Arts, Fundación Canaria Proyecto Perfecto i TEA Tenerife Espacio de las Artes, sponsorem jest Ambasada RP w Hiszpanii.

Wystawa gromadzi dwie najnowsze prace wybitnych polskich dokumentalistów, Jolanty Delewskiej i Piotra Łosińskiego, które prezentują poruszające obrazy Polski, skupiając się na tragicznej historii getta warszawskiego i współczesnym społeczeństwie polskim w przededniu pandemii. Chociaż są one rozdzielone w czasie, są identyczne w podstawach, mają wymiar globalny i budzą tę samą nadzieję. „Mój film próbuje przekonać ludzi, że Ziemia jest nadal dobrym miejscem do życia” – mówi reżyser filmu Balkon. Marek Edelman, który występuje w drugim dokumencie, uparcie mówi o pięknie i miłości, mimo okropności Holokaustu. To dwa filmy pełne światła, broniące ludzkiej solidarności oraz potrzeby kochania i słuchania innych, czyli wartości, które w dzisiejszym burzliwym świecie stają się coraz ważniejsze.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *