Griffin i jego współpracownicy budują magazyny w Niemczech i Polsce

Po drugiej stronie alejki chcemy stworzyć portfel o wartości ponad 200 mln euro – zapowiedział Nefil Senman, partner zarządzający w Griffin Real Estate w Wiśle – ponad miliard euro.

We współpracy z Madison International Realty, Panadoni wszedł na niemiecki rynek magazynowy w ramach joint venture z Europą. Od dawna mówi się o boomie logistycznym w Polsce. Co wyróżnia już dojrzały rynek poza Odrą?



Podobnie jak Polska, niemiecki rynek magazynowy rozwija się w ostatnim czasie wykładniczo. W ubiegłym roku nastąpił drugi największy wzrost powierzchni: wynajęto prawie 7 mln mkw., co oznacza wzrost o 5%. I 18 procent odpowiednio dla okresów pięcioletnich i dziesięcioletnich. Ważnym czynnikiem stymulującym wzrost jest rozwój e-commerce, podobnie jak w Polsce. W sumie niemieckie firmy e-commerce wynajęły ponad 1 milion metrów kwadratowych, najwyższy wynik w historii.

W tym roku trwa ożywienie na rynku logistycznym, a czynsze za powierzchnie – duże i pośrednie – rosną, ponieważ nowoczesne powierzchnie magazynowe są praktycznie niedostępne. Obecna niska podaż będzie jedyną barierą dla zeszłorocznego poziomu czynszów.

Chociaż ROI w Niemczech jest nieco niższy niż w Polsce, uważamy, że profil przychodów skorygowany o ryzyko jest atrakcyjny, ponieważ przepływy pieniężne przez Odrę są znacznie wyższe. Od ponad dekady Niemcy postrzegane są jako bezpieczna przystań dla inwestorów: rosnący popyt na najważniejsze produkty bije kolejne rekordy pod względem transakcji, a stopy kapitałowe wciąż spadają.

Twoje dwie pierwsze inwestycje zrealizujesz u wiodącego dewelopera powierzchni magazynowych: Panatoni Europe. Razem 16,1 tys. PDS metr kwadratowy dla Amazon (Tworzenie magazynów dla konkretnego najemcy – Autor). Jakie masz plany rozwojowe w Niemczech? Czy te inne projekty będą realizowane przez Panatoni i PDS, czy przez wiele magazynów lub magazynów miejskich?

Prowadzimy due diligence i wyłączne negocjacje dla kolejnych dwóch inwestycji o powierzchni ponad 20 000 mkw. Metrów kwadratowych w Niemczech. Podobnie jak w Polsce, rozważamy budowę obiektów PDS i kilku spekulantów wynajmu. Przy wyborze nowych projektów stawiamy przede wszystkim na lokalizację, wysoką jakość wzornictwa i zmysł biznesowy.

Planujemy dalszy rozwój naszej działalności w Niemczech i zbudowanie portfela o wartości ponad 200 200 milionów w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy.

Pamiętasz możliwość inwestowania w krajach Europy Zachodniej? Do jakich krajów to idzie? Jakie są tam możliwości rozwoju?

Pracowaliśmy przy wielu projektach w Hiszpanii i Holandii dotyczących PTS oraz wieloletnich inwestycji spekulacyjnych. Na pewno ogłosimy pierwsze oferty na tych stronach w nadchodzących miesiącach.

Rynek hiszpański charakteryzuje się atrakcyjnymi stopami wzrostu i wysokimi marżami, zbliżonymi do rynku polskiego. Doceniamy wysoką płynność i niskie ryzyko w Holandii, a rynek inwestycyjny w sektorze logistycznym jest pod wieloma względami podobny do rynku niemieckiego.

Latem 2018 roku we współpracy z Rediffine Properties Limited, we współpracy z Panatoni (później połączyła się z Madison), powstała europejska platforma inwestycyjna dla logistyki w celu znalezienia magazynów w Polsce. Jakie portfolio zostało zbudowane do tej pory i jakie są plany na przyszłość? Ile metrów kwadratowych jest w budowie? Co jest w budowie?

Od lata 2018 do chwili obecnej stworzyliśmy portfolio o powierzchni ponad 700 000 metrów kwadratowych. Metrów kwadratowych, a 96 proc. to czynsz. W budowie mamy około 250 000 metrów kwadratowych. Powierzchnia powierzchni, którą planujemy wykorzystać do końca tego roku, to już 70 proc. poziomu czynszów w tym momencie. Uwzględniono ponad 140 000. Powierzchnia w metrach kwadratowych W fazie przygotowania budowy osiągniemy nasz cel, jakim jest stworzenie zespołu nieruchomości logistycznych o łącznej powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych. W tym roku.

Planujemy dalszy rozwój naszej działalności, aby w ciągu najbliższych 2-3 lat poszerzyć nasze portfolio o kolejny milion metrów kwadratowych.

Dlatego mamy nadzieję, że w przyszłości ELI będzie zarządzać obiektem logistycznym o aktywach ponad 1 mld USD.

Rozwój sektora logistyczno-przemysłowego w Polsce jest napędzany przez rozwój handlu internetowego, a czy trend do krążenia i sieci dystrybucyjnych jest wyraźny? Nie. Jak długo potrwa boom magazynowy w Polsce?

Polski rynek e-commerce rośnie o ponad 18 proc. Rocznie: To najszybciej rosnący wzrost w Europie. Mamy nadzieję, że polska powierzchnia logistyczna obsługująca sektor e-commerce będzie nadal znacząco rosła, ponieważ popyt na nowe lokalizacje generowany jest nie tylko w kraju, ale również przez operatorów obsługujących rynki Europy Zachodniej.

Kryzys związany z epidemią COVID-19 ujawnił słabe punkty w łańcuchach dostaw, które cechuje wysoki poziom outsourcingu i stały się katalizatorem obiegu. W naszej opinii, dzięki strategicznej lokalizacji w Europie Środkowej i konkurencyjnemu rynkowi pracy, Polska nadal zajmuje pierwsze miejsce wśród sąsiednich lokalizacji najmu pod względem zaplecza zaopatrzeniowego i produkcyjnego.

Kolekcja Wykształcenia i Zawodu

Nabil Senman Od 2014 roku jest partnerem wykonawczym Griffin Real Estate. Przez dziewięć lat pełnił funkcję Starszego Wiceprezesa i członka Rady Nadzorczej Funduszy Oktri Real Estate w Niemczech i Polsce. Wcześniej pracował w EY Real Estate w Doradztwie Nieruchomościowym i Korporacyjnym. Ukończył uniwersytety w Berlinie (EU Berlin, EPS), Paryżu (ESCB Europe) i Londynie (LSE). Jest własnością Royal Institute of College Assessors (MRIICS).

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *