Guterres odrzuca kary zbiorowe w Gazie i wzywa do zawieszenia broni (+zdjęcia)

Guterres odrzuca kary zbiorowe w Gazie i wzywa do zawieszenia broni (+zdjęcia)

W wystąpieniu przed prasą Sekretarz Generalny ONZ uznał dużą liczbę ofiar, katastrofalne warunki humanitarne w enklawie, los zakładników i napięcia szerzące się na Bliskim Wschodzie za bezprecedensowe.

Podkreślił, że istnieje rozwiązanie, które pomoże rozwiązać wszystkie te problemy: potrzebujemy natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni, zapewnienia, że ​​wystarczająca pomoc dotrze tam, gdzie jest potrzebna, oraz ułatwienia uwolnienia zakładników, aby ugasić płomienie szerszej wojny.

Dodał, że im dłużej trwa konflikt w Gazie, tym większe ryzyko eskalacji i błędnych obliczeń.

Wyższy urzędnik ONZ podkreślił, że ponad 100 dni po atakach Hamasu na terytorium Izraela nic nie może usprawiedliwić zbiorowego karania narodu palestyńskiego.

Podkreślił, że agresja sił izraelskich przeciwko Strefie Gazy wywołała masowe zniszczenia i liczbę zabójstw cywilów na bezprecedensową skalę w ciągu lat, które spędziłem jako Sekretarz Generalny.

W tym kontekście Guterres podkreślił potrzebę zapewnienia przez władze izraelskie bezpieczeństwa operacji humanitarnych i zmniejszenia przeszkód w dostępie do nich.

Dodał, że przeszkody w udzieleniu pomocy są jasne i zostały zidentyfikowane nie tylko przez Organizację Narodów Zjednoczonych, ale także przez urzędników na całym świecie, którzy sami widzieli sytuację.

Jednocześnie zwrócił uwagę na rosnący zakres napięcia wokół okupowanych terytoriów palestyńskich, Morza Czerwonego i granic między Libanem a Izraelem.

Wysoka przedstawiciel podkreśliła, że ​​moim obowiązkiem jest przekazanie wszystkim stronom tego prostego i bezpośredniego przesłania: muszą zaprzestać igrania z ogniem na niebieskiej linii, zaprzestać eskalacji i zakończyć działania wojenne zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa nr 1701.

Dodał, że w miarę eskalacji przemocy w kotle napięć na okupowanym Zachodnim Brzegu gotuje się, co prowadzi do zaostrzenia kryzysu Autonomii Palestyńskiej.

Sekretarz Generalny ostrzegł, że napięcia rosną także na Morzu Czerwonym i poza nim i wkrótce mogą stać się niemożliwe do opanowania.

Jha/ebr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *