Guterres wzywa do ogromnych inwestycji w nową, zieloną i zrównoważoną epokę przemysłową

Guterres wzywa do ogromnych inwestycji w nową, zieloną i zrównoważoną epokę przemysłową

Nowy raport z sekretarz generalny Raport ONZ na temat finansowania zrównoważonego rozwoju wskazuje na potrzebę pilnych i zakrojonych na szeroką skalę inwestycji w celu przyspieszenia transformacji przemysłu, w tym dostaw energii elektrycznej, rolnictwa, transportu i budownictwa.

„Bez środków na inwestycje w zrównoważony rozwój i transformację systemów energetycznych i żywnościowych kraje rozwijające się pozostają daleko w tyle”, mówi Antonio Guterres we wstępie do raportu.

„Świat dwóch prędkości, bogaty i biedny, stanowi jasne i oczywiste zagrożenie dla wszystkich krajów. Pilnie potrzebujemy Odbuduj globalną współpracę i znajdź rozwiązania naszych obecnych kryzysów poprzez działania wielostronne„.

Niektóre z tych niezbędnych zmian już się dzieją. Kryzys energetyczny spowodowany wojną na Ukrainie doprowadził do zwiększenia inwestycji w globalną transformację energetyczną, osiągając w ubiegłym roku rekordową kwotę 1,1 biliona dolarów.

Inwestycje w transformację energetyczną po raz pierwszy przekroczyły wydatki na systemy paliw kopalnych w 2022 r., ale większość z nich miała miejsce w Chinach i krajach rozwiniętych.

Brak zasobów dławi gospodarki krajów rozwijających się

W przeciwieństwie do swoich rozwiniętych odpowiedników, badanie pokazuje, że większość krajów rozwijających się nie ma środków na inwestycje. Połączenie czynników, w tym zmiana klimatu, rosyjska inwazja na Ukrainę, pandemia COVID-19 i spłaty zadłużenia wytworzyć silną presję finansową na większość krajów rozwijających się Ogranicza to ich zdolność do inwestowania w zrównoważoną transformację.

Na przykład wydatki na wychodzenie z pandemii w krajach rozwiniętych wyniosły 12 200 USD na mieszkańca w latach 2020 i 2021, czyli 30 razy więcej niż w krajach rozwijających się (410 USD) i 610 razy więcej niż w krajach rozwijających się (410 USD). (20 USD).

Raport stwierdza, że ​​uprzemysłowienie zawsze było motorem postępu, który pobudzał wzrost gospodarczy, tworzenie miejsc pracy, postęp technologiczny i ograniczanie ubóstwa.

Z tego powodu wzywa do ustanowienia nowej generacji zrównoważonych polityk przemysłowych, wspartych zintegrowanym planowaniem krajowym, pozwalających na zwiększenie inwestycji i stworzenie podstaw niezbędnych przemian. Wśród obszarów o znacznych szansach wzrostu wymienia się agrobiznes, zieloną energię i przemysł wytwórczy.

Sektor technologiczny rozwija się, ale sektor produkcyjny znajduje się w stagnacji

Niedawne szybkie rozprzestrzenianie się sektora technologicznego pokazuje ogromny potencjał równie szybkiego przejścia do zrównoważonej industrializacji i wzrostu.

Wzrost liczby osób regularnie korzystających z Internetu w latach 2021-2022 wzrósł o 338 milionów, co oznacza wzrost o 38 600 dodatkowych osób na godzinę.

Ponadto w regionach z szybkimi połączeniami sieciowymi 44% firm prowadzi działalność eksportową, w porównaniu z zaledwie 19% firm w regionach o niższych prędkościach.

Zamiast tego moce produkcyjne pozostają nierówne. W najsłabiej rozwiniętych krajach Afryki wartość dodana produkcji, zamiast podwoić się zgodnie z celem 9.2 celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030, spadła z około 10% PKB w 2000 r. do 9% w 2021 r.

Aby poprawić tę sytuację, w sprawozdaniu wezwano do wdrożenia konkretnych polityk w celu budowy krajowej infrastruktury produkcyjnej potrzebnej do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, tworzenia godnych miejsc pracy i promowania wzrostu gospodarczego, przy jednoczesnym zapewnieniu równości płci.

Zasoby na tę transformację będą pochodzić z połączenia środków obejmujących wzmocnienie systemów podatkowych, ułatwianie i umożliwianie inwestycji prywatnych oraz zwiększanie międzynarodowych inwestycji publicznych i współpracy na rzecz rozwoju.

W celu uzyskania wystarczających środków konieczne są również zmiany w międzynarodowej architekturze finansowej.

Punkty potrzebne do przeprowadzenia skutecznej reformy międzynarodowej architektury finansowej i osiągnięcia trwałej transformacji powinny obejmować reformę:

  • Międzynarodowe przepisy podatkowe, w tym zasady opodatkowania przedsiębiorstw cyfrowych i zglobalizowanych, które odpowiadają potrzebom krajów rozwijających się
  • Ramy polityczne i regulacyjne mające na celu poprawę rentowności sektora prywatnego poprzez zrównoważony rozwój
  • Transformacja wielkości i funkcji systemu Banku Rozwoju
  • fundusz strat i szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi, który należy szybko uruchomić
  • Umorzenie długów i znacząca poprawa w międzynarodowej strukturze rozliczania długów, biorąc pod uwagę, że 60% krajów o niskich dochodach jest zadłużonych lub zagrożonych
  • Opracowanie wielostronnych zasad handlu w celu dokonania przeglądu podejść i rozwiązania obecnych napięć związanych z zielonymi dotacjami.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *