Izrael – Hamas War na żywo: Wiadomości i ataki w Jemenie z USA i Wielkiej Brytanii

Izrael – Hamas War na żywo: Wiadomości i ataki w Jemenie z USA i Wielkiej Brytanii

Premier Kataru mówi, że ataki pod dowództwem USA na Houthi w Jemenie „doprowadzą do dalszej eskalacji” w regionie

Premier Kataru i minister spraw zagranicznych szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani (z prawej) rozmawia z przewodniczącym Światowego Forum Ekonomicznego Borge Brende podczas dorocznej sesji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, 16 stycznia.

Premier Kataru i minister spraw zagranicznych szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani (z prawej) rozmawia z przewodniczącym Światowego Forum Ekonomicznego Borgiem Brende podczas dorocznej sesji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, 16 stycznia. Fabrice Coffrini/AFP/Getty Images

Premier i minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed bin Abdulrahman Al Thani ostrzegł, że niedawne ataki pod przewodnictwem USA na wspieranych przez Iran rebeliantów Houthi w Jemenie jedynie pogłębią regionalne podziały w związku z izraelską wojną w Gazie.

Al Thani powiedział we wtorek, że napięcia na Bliskim Wschodzie „dotyczą wszystkich” i podkreślił, że przywódcy powinni skupić się głównie na rozbrojeniu wojny w Gazie, gdzie śmiercionośna izraelska ofensywa wojskowa prowadzona od 7 października zniszczyła ogromne połacie Strefy Gazy i pozostawiła ponad 2,2 miliona ludzi boryka się z głodem, śmiertelnymi chorobami i przymusowymi wysiedleniami.

„Zawsze wolimy dyplomację od wszelkich rozwiązań wojskowych i wierzymy, że nie powinniśmy skupiać się tylko na tych małych konfliktach, ale na głównym konflikcie w Gazie, a kiedy to się rozproszy, myślę, że wszystko inne zniknie”. O tym oświadczył premier Kataru na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Zapytany o amerykańskie i brytyjskie ataki na cele Houthi w Jemenie w związku z atakami na Morzu Czerwonym, określił ich wpływ na swobodę żeglugi jako „kwestię globalną”.

Dodał: „To, co mamy w regionie, to przepis na eskalację wszędzie”.

Morze Czerwone jest ważnym szlakiem żeglugowym Kataru, który jest głównym eksporterem skroplonego gazu ziemnego.

Podziały regionalne: Od listopada Huti (wspierana przez Iran szyicka organizacja polityczna i wojskowa) ostrzeliwują statki handlowe na Morzu Czerwonym dronami i rakietami.

Następnie w czwartek Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozpoczęły ataki na cele Houthi na kontrolowanych przez Houthi obszarach Jemenu, co oznacza najzacieklejszą reakcję administracji Bidena od rozpoczęcia ataków.

Huti powiedzieli, że ich zamachy bombowe pokazały solidarność z narodem palestyńskim i dodali, że nie ustąpią, dopóki Izrael nie pozwoli na przedostawanie się żywności i leków do Gazy.

Celem ataków może być wyrządzenie szkód gospodarczych sojusznikom Izraela w nadziei, że wywrą na nich presję, aby zaprzestała ofensywy wojskowej, w której zginęło co najmniej 24 100 Palestyńczyków, a rannych zostało 60 834 innych, według Ministerstwa Zdrowia Gazy pod przewodnictwem Hamasu.

CNN nie może samodzielnie potwierdzić tych liczb ze względu na trudności w przekazywaniu informacji ze strefy działań wojennych.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *