Izrael potępia „niemoralne” i „haniebne” nowe polskie prawo dotyczące Holokaustu

Minister spraw zagranicznych Yair Lapid określił to jako „niemoralne”. Nowe polskie ustawodawstwo Zakazywałaby roszczeń o odszkodowanie za Holokaust w kraju i sugerowała, że ​​zaszkodzi to stosunkom polsko-izraelskim.

„Prawo nie zmieni historii”, powiedział Lapid w czwartek, zauważając, że prawo jest „hańbą, która nie wymaże horroru i pamięci o Holokauście”.

Oficjalna polska agencja informacyjna, polska agencja informacyjna, poinformowała, że ​​ustawa, która została przyjęta późnym czwartkowym popołudniem, 309 głosami za, zerem i 120 wstrzymującymi się. Wyznacza Żydom 30-letni termin na odzyskanie mienia skonfiskowanego przez nazistowskie siły niemieckieZasadniczo wyklucza jakiekolwiek roszczenia odszkodowawcze z czasów II wojny światowej lub odwołania od wcześniejszych decyzji. Podobno ustawa ma zostać zatwierdzona przez polski Senat po otrzymaniu zielonego światła od Sejmu, niższej izby polskiego parlamentu.

„To straszna niesprawiedliwość i wstyd, które szkodzą prawom ocalałych z Holokaustu, ich spadkobiercom i członkom społeczności żydowskich, które istniały w Polsce od setek lat” – powiedział Lapid. To niezrozumiały czyn. To niemoralne prawo poważnie zaszkodzi stosunkom między państwami”.

Lapid powiedział, że „niezwykle niepokojące i niebezpieczne” było zignorowanie przez Polskę niewiążącej Deklaracji Terezińskiej z 2009 roku, która określała wytyczne dotyczące zwrotu mienia z czasów Holokaustu.

„Państwo Izrael stanie się murem ochronnym chroniącym pamięć o Holokauście, a także obronę honoru i własności ocalałych z Holokaustu” – powiedział minister spraw zagranicznych.

Minister ds. Równości Społecznej Merav Cohen, członek partii Lapid Yesh Atid, również potępił polskich ustawodawców za wprowadzenie ustawy.

„Polscy ustawodawcy powinni pochylić głowy i wstydzić się posunięcia, jakie podjęli dzisiejszego popołudnia” – napisał Cohen na Twitterze.

Urzędnik polskiego MSZ powiedział nadawcy publicznemu Kan, że oświadczenie Lapida fałszywie przedstawia sytuację.

„Oświadczenie Lapida wykazało brak wiedzy, ponieważ podobnie jak Żydzi, Polacy zostali poddani straszliwym działaniom ze strony nazistów, a uchwalone wczoraj prawo faktycznie chroni tych polskich spadkobierców przed fałszywymi zarzutami i niesprawiedliwością” – powiedział urzędnik.

Na początku tego tygodnia Światowa Organizacja Odszkodowań Żydowskich wezwała do wycofania przepisów.

„Usilnie apelujemy do premiera Morawieckiego i polskiego rządu o uczciwe i terminowe rozwiązanie kwestii zwrotu własności prywatnej” – powiedział Gideon Taylor, dyrektor operacyjny WJRO. Ustawa „przyniesie dalsze szkody polskim ocalałym z Holokaustu, którzy już bardzo ucierpieli”. W 2021 r. nie powinno być narzucanych nowych, nie do pokonania warunków prawnych, uniemożliwiających odzyskanie majątku lub uzyskanie godziwego odszkodowania.

Podobno Bex Aliu, chargé d’affairs w ambasadzie USA w Warszawie, w liście skierowanym do marszałka polskiego parlamentu sprzeciwił się ustawie.

„Rozumiemy to Ustawa ta uniemożliwiłaby uzyskanie restytucji lub rekompensaty za mienie krematoriów czy z czasów PRL na dużą część roszczeń” – napisał Bex Aliu na łamach Dziennika Gazety Prawnej, donosi Reuters.

Według Ynet, prezydent Reuven Rivlin napisał na początku tego tygodnia list do prezydenta Polski Andrzeja Dudy, w którym wyraził sprzeciw wobec ustawy.

Rivlin napisał, że ustawa „znacznie przesłoniłaby nasze wspólne wysiłki na rzecz wzmocnienia stosunków między naszymi dwoma krajami i zapewnienia partnerstwa między naszymi krajami”. „Ponieważ tak bardzo cenię relacje między nami, postanowiłem błagać was, aby wasz szanowny rząd rozważył konsekwencje takiego ustawodawstwa”.

Restytucja po Holokauście w Polsce jest niepopularna wśród wielu obywateli, a Duda prowadził przeciwko niej kampanię przed reelekcję w zeszłym roku. Wielu obywateli polskich uważa, że ​​roszczenia powinny być kierowane tylko do nazistowskich Niemiec i że płacenie przez Polskę jakichkolwiek reparacji z czasów Holokaustu jest niesprawiedliwe.

„Żadna rekompensata nie zostanie wypłacona za nieruchomość bez właściciela” – powiedział Duda w zeszłym roku. Nigdy nie podpiszę ustawy, która odróżnia jedną grupę etniczną od drugiej. Reparacje musi zapłacić ten, kto rozpoczął wojnę”.

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił obszernych przepisów krajowych dotyczących zwrotu lub rekompensaty własności prywatnej skonfiskowanej przez nazistów lub znacjonalizowanej przez reżim komunistyczny.

Reparacje i przypadki wprowadzenia w błąd w Holokauście wielokrotnie osłabiały stosunki między Izraelem a Polską.. W 2018 r. Warszawa uchwaliła ustawę zakazującą oskarżania narodu polskiego lub państwa o współudział w zbrodniach wojennych popełnionych przez nazistowskie Niemcy. Ten ruch wywołał gniew Izraela, ale impas w dużej mierze zakończył się, gdy Polska zgodziła się zmienić prawo, aby znieść wszelkie sankcje karne.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *