Izraelska policja pobiła żałobników w Al Jazeera – pogrzeb dziennikarza NBC 7 w południowej Florydzie

Izraelska policja pobiła żałobników w Al Jazeera – pogrzeb dziennikarza NBC 7 w południowej Florydzie

JEROZOLIMA – Izraelska policja w piątek szturmowała tłum żałobników podczas konduktu pogrzebowego Dziennikarka Al Jazeera Sherine Abu AklehPobili demonstrantów pałkami, a kampania trumna została na krótko rzucona.

Kampania miała miejsce podczas rzadkiego pokazu palestyńskiego nacjonalizmu we Wschodniej Jerozolimie – części miasta zdobytej przez Izrael w 1967 roku, która według Palestyńczyków jest stolicą ich przyszłego państwa.

Izrael twierdzi, że Wschodnia Jerozolima jest częścią jego stolicy i przyłączył ją do regionu w ruchu nieuznawanym na arenie międzynarodowej. Izrael rutynowo tłumi wszelkie przejawy poparcia dla sprawy państwa palestyńskiego.

Shirin Abu Aqle zginęła podczas relacjonowania konfrontacji między Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa

Uczestniczyły w nim tysiące żałobników, niektórzy nosili palestyńskie flagi i skandowali „Palestyna, Palestyna!” , pogrzeb Abu Akleha, który według świadków został zastrzelony przez izraelskich żołnierzy w tym tygodniu podczas relacjonowania nalotu wojskowego na Zachodni Brzeg.

„Umieramy, by Palestyna żyła”, skandował tłum. Nasza ukochana ziemia. Następnie odśpiewali hymn narodowy Palestyny.

Przed pogrzebem dziesiątki żałobników próbowało przenieść trumnę ze szpitala do kościoła katolickiego w pobliskim Ciudad Vieja.

Policja powiedziała, że ​​tłum w szpitalu skandował „podżeganie nacjonalistyczne”, ignorował wezwania do zatrzymania się i rzucał kamieniami w funkcjonariuszy policji. Policja musiała interweniować”.

Z drugiej strony izraelskie dowództwo wojskowe poinformowało, że zgodnie z początkowymi śledztwami w Jenin, 700 stóp od miejsca, w którym spadł Abu Akleh, doszło do ciężkiego ostrzału, ale nie było w stanie ustalić, czy została zastrzelona przez izraelskich żołnierzy czy bojowników palestyńskich.

Izrael ogłosił w piątek zabójstwo izraelskiego policjanta w nowych starciach w Jenin.

W ostatnich dniach na terytoriach palestyńskich i ogólnie w świecie arabskim mnożyły się wyrazy żałoby po śmierci Abu Akleha, weterana telewizyjnego reportera, który przez ćwierć wieku relacjonował surowe realia życia pod izraelską okupacją. ponad sześć dekad bez końca.

był w Jerozolimie.

W następstwie szalonej sceny przed szpitalem, policja pozwoliła rodzinie przenieść trumnę do kościoła katolickiego na starym mieście, który był pełen żałobników, po czym otoczył szpital kordonem i wystrzelił gaz łzawiący do protestujących.

Po mszy tysiące ludzi poszło na cmentarz, machając palestyńskimi flagami i skandując: „Palestyna! Palestyna!”.

Kilka godzin później Abu Aqla został pochowany na cmentarzu poza Starym Miastem.

W biegu wciąż jest dwóch więźniów. Napięcie rośnie.

Izrael wezwał do wspólnego śledztwa z Autonomią Palestyńską, która przekazała kulę do analizy kryminalistycznej w celu ustalenia, kto ją wystrzelił.

Autonomia Palestyńska odmówiła, mówiąc, że przeprowadzi własne śledztwo i skieruje sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, który już bada możliwe izraelskie zbrodnie wojenne.

Reporterzy, którym towarzyszyła Abu Oqla, z których jedna została ranna, powiedzieli, że w pobliżu miejsca, w którym została zabita w środę rano, nie było żadnych starć ani strzelców. Wszyscy mieli na sobie odzież ochronną, która wyraźnie identyfikuje ich jako pracowników dziennikarskich.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.