Kolumbijski sąd ogłasza poważne naruszenie bezpieczeństwa byłych bojowników FARC (+ wideo) „Świat” Granma

Kolumbijski sąd ogłasza poważne naruszenie bezpieczeństwa byłych bojowników FARC (+ wideo) „Świat” Granma

Izba Generalna kolumbijskiego Trybunału Konstytucyjnego uznała stan rzeczy za niekonstytucyjny ze względu na niski poziom przestrzegania i realizacji elementu gwarancji bezpieczeństwa na rzecz byłych kombatantów Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC).

Przed podjęciem decyzji dyrektor generalny ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Kuby Eugenio Martinez Enriquez ponownie wyraził zaniepokojenie naruszeniem tych zabezpieczeń. „Wzywamy do położenia kresu rosnącej liczbie morderstw na byłych kombatantach” – dodał na Twitterze dyplomata.

Według El Tiempo izba generalna Trybunału, stosunkiem głosów 5 do 4, uznała, że ​​istnieje poważny kryzys, który poważnie wpływa na podstawowe prawa byłych kombatantów do życia, bezpieczeństwa osobistego, bezpieczeństwa i pokoju.

Orzeczenie zostało również przyjęte z uwzględnieniem dużej liczby sygnatariuszy porozumienia pokojowego, którzy według ONZ zginęli 303 do końca 2021 roku.

Wiadomo było też, że w ciągu dwóch miesięcy zatwierdzono utworzenie specjalnej dyspozytorni do weryfikacji wydawanych rozkazów. Podobnie wydano nakaz do Biura Prokuratora Generalnego przyjęcia mechanizmu monitorowania tego orzeczenia, wraz z Radą Zażaleń.

Rządowi nakazano również natychmiastowe zastosowanie się do dekretu 299 z 2017 r. w sprawie zasobów finansowych, materialnych i ludzkich dla realizacji strategicznego planu bezpieczeństwa i ochrony.

Podobnie Kongres został wezwany do promowania rozwoju treści porozumienia pokojowego, które wciąż wymagało wdrożenia legislacyjnego.

Ze swojej strony rząd musi podjąć niezbędne środki w celu zapewnienia funkcjonowania organu wysokiego szczebla i Krajowego Komitetu Gwarancji Bezpieczeństwa. W międzyczasie biuro Rzecznika ma miesiąc na przedstawienie zaktualizowanego raportu na temat wczesnych ostrzeżeń udzielonych byłym członkom FARC.

W tym kontekście gwaranty porozumienia, Kuba i Norwegia, wydały oświadczenie wzywające, na wniosek Trybunału Konstytucyjnego, do przestrzegania tego, co zostało uzgodnione, aby można było podjąć naprawdę skuteczne środki w przypadku zatrważającej liczby zabójstw byłych partyzantów i ich prawa gwarantowane.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.