Kolumna bez uśmiechów – zestaw Diario Pagina

Chciałabym napisać o ludziach uśmiechniętych, bawiących się dzieciach, szczęśliwych twarzach, ale nie mogę. Ludzie na ulicy wciąż zamaskowani, jak na smutnej, uwięzionej w czasie zabawie karnawałowej, przemierzają miasto bez powodu i radości.

Świat jest ciemny i złożony i chociaż wiemy, że jesteśmy daleko od Rosji i Ukrainy, wiemy, że wpływ wojny między potężnymi, z nowoczesną bronią i technologią, może rozprzestrzenić się na cały świat, z niezmierzonymi kosztami ludzkimi i ekonomicznymi. każdy naród. I bądź człowiekiem.

Napisałbym zabawny felieton, ale nie jest to możliwe w świecie, w którym każdego dnia jest więcej odosobnienia, mniej radości i więcej niepokoju. Tak, znaczna część świata jest w niebezpieczeństwie, ale zanim będę dalej narzekać, pozwólcie mi jasno powiedzieć, że każdego dnia dziękuję Bogu i przeznaczeniu za to, że mogę żyć w pięknym, hojnym i spokojnym kraju. Boliwia jest uprzywilejowana.

I nie nazywaj mnie podstępnym lub naiwnym. Życie w nudnym kraju jest lepsze niż życie w magicznym kraju jak Rosja czy jej przerażeni sąsiedzi jak Polska. Putin jest złym facetem w dzisiejszym filmie, ale w przeciwieństwie do filmowych złoczyńców, rosyjski przywódca traktuje swoją rolę bardzo poważnie, zaczynając od swojego osobistego wizerunku i planu ekspansji i wielkości, bez względu na to, na kogo wpływa. Putina nie przerażały zgony na Ukrainie, zniszczone domy, zbombardowane budynki, zawalone szkoły czy spalone magazyny, co z pewnością dawało mu pewną satysfakcję.

Nie mrugnął na trupy leżące na ulicy, masowe groby i zdesperowanych uchodźców. Putin pokazał nam, w surowej rzeczywistości, okropności wojny, które wcześniej widzieliśmy tylko w filmach. I choć producenci filmowi próbowali wywołać przerażające reakcje, nie mogli sobie z tym poradzić z tą poutine kompetencją, która nie daje litości nikomu ani nikomu.

Bądźmy realistami. To okropne. Ale nowa lista WHO najbardziej zanieczyszczonych i niezdrowych miast na świecie nie wymienia żadnego miasta boliwijskiego ani większości miast Ameryki Południowej, z naciskiem na gęsto zaludnione miejsca, takie jak Indie, Pakistan i Nigeria. Boliwia, ze swoimi wysokimi górami i głębokimi lasami (wciąż zachowanymi z trzciny cukrowej i ryżu) utrzymuje jakość powietrza i należy do krajów o najniższym poziomie zanieczyszczenia na świecie.

Nie mamy wielkich branż, prawda. Nie należymy też do najbardziej rozwiniętych krajów świata. To, że nie jesteśmy najbardziej piśmienni, najbardziej uczeni ani najbogatsi, jest tak oczywiste, że trudno o tym wspomnieć. Jednak patrząc na Ukrainę i czując horror w Polsce, Estonii lub w którymkolwiek z 14 krajów sąsiadujących z Rosją, możemy znaleźć w naszym życiu pokój i wdzięczność, że nie doświadczyliśmy wojny od 1935 roku, kiedy podpisano Traktat Pokojowy z Chaco. …osiemdziesiąt siedem lat pokoju bez wielkich urazów. To nie jest zły tor.

Mój drogi przyjacielu i ja, z gazetą w twoich rękach lub na twoim ekranie, żyjemy w spokoju i na tyle cicho, by nie cierpieć terroru w dzień iw nocy. Jesteśmy trochę powolni i leniwi, prawda? Salam La Paz ma taki efekt: nie zachęca nas do krytykowania naszego spokoju, ale wybacza winy władz i tych, którzy chcą być władzami. To, co robimy, to siedzimy i narzekamy na ulewny deszcz lub niekompetencję rządu, bez strachu i spójrzmy prawdzie w oczy, nie dziękując Bogu, że żyjemy na odosobnionych, spokojnych wodach, a nie w oceanie sporów i krwi.

Mamy dużo do zrobienia, prawda? Prawdą jest również, że przywódcy i władze są często pokorne lub skorumpowane. Raczej nasza zdolność do robienia lepszych rzeczy, rozwoju i postępu bez narażania naszych wartości jest jeszcze bardziej prawdziwa. Możemy się poprawić. Ale do tego czasu, drodzy przyjaciele, będziemy wdzięczni losowi, który pod rządami Elemanidów sprowadził mnie tutaj, dając mi świeże powietrze, wspaniały krajobraz, hojną rodzinę i inteligencję oraz umiejętność doceniania tego, co jest dobry bez zazdrości i powyżej. Wszystko bez kompleksów niższości.

Łosoś Andrade Lob Dziennikarz.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.