Komisarz europejski pochwalił wysiłki nowego polskiego rządu

Komisarz europejski pochwalił wysiłki nowego polskiego rządu

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders pochwalił w piątek wysiłki nowego, proeuropejskiego rządu Polski na rzecz przywrócenia praworządności, mówiąc, że mogą one doprowadzić do uwolnienia miliardów euro z funduszy UE dla kraju, które zostały zamrożone przez poprzedni rząd.

Reinders rozmawiał w Warszawie z ministrami spraw zagranicznych i Europy oraz przywódcami parlamentów na temat kroków mających na celu odwrócenie kontrowersyjnej polityki sądownictwa przyjętej przez nowy polski rząd – powołany miesiąc temu – przez nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnera. Poprzedni rząd i UE określiły je jako niedemokratyczne.

Reinders powiedział na konferencji prasowej, że jest usatysfakcjonowany determinacją premiera Donalda Tuska i jego gabinetu w sprawie przywrócenia praworządności zgodnie z polską konstytucją oraz wymogami Unii Europejskiej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Dodał, że Komisja Europejska, organ wykonawczy 27-osobowego organu, wspiera wysiłki rządu.

Wyraził nadzieję, że wprowadzone środki wkrótce umożliwią Polsce, na wniosek Polski, uwolnienie 7 miliardów euro (7,6 miliarda dolarów) przeznaczonych dla kraju środków na odbudowę po pandemii. UE zamroziła pieniądze w wyniku starć o praworządność z poprzednim rządem prawicy i Partii Sprawiedliwości.

Do kluczowych posunięć rządu Tuska należy uwięzienie dwóch członków poprzedniego rządu skazanych za nadużycie władzy i fałszowanie dokumentów oraz wymiana kadr w kluczowych organach wymiaru sprawiedliwości i niektórych sądach, w których kwestionowano zasady prawa. .

Minister Bodnar stwierdził, że jego działania, krytykowane przez partie opozycji, które utraciły władzę w październikowych wyborach, były przemyślane i konieczne.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *