Kraje bałkańskie proszą Turcję o omówienie sytuacji gazowej z Rosją

Papież Franciszek wzywa do piękna opartego na różnorodności wszystkich

Erdogan odbył w zeszłym tygodniu tournée po Bałkanach i na zaproszenie Rosji weźmie udział w spotkaniu szefów państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie, gdzie przywódcy obu krajów będą prowadzić rozmowy.

Według szefowej Ministerstwa Rolnictwa Fahity Kirishi, podczas wizyty tureckiej delegacji w Bośni i Hercegowinie, Serbii i Chorwacji przywódcy tych krajów poprosili Erdogana o wstawiennictwo za nimi „aby uniknąć problemów zimą”.

Propozycja złożona przez przywódców trzech krajów brzmiała: „Proszę, w przyszłym tygodniu będą na szczycie w Samarkandy. Prosimy ich, aby nie zmniejszali ilości paliwa i gazu, które im zaopatrują w nadchodzącą zimę”.

Kraje zachodnie borykają się obecnie z rosnącymi cenami energii i inflacją w związku z nałożeniem sankcji na Moskwę i polityką wycofywania rosyjskiego paliwa.

W kontekście rosnących cen paliw, zwłaszcza gazu, przemysł w Europie w dużej mierze utracił swoje przewagi konkurencyjne, co dotknęło również inne sektory gospodarki.

Ponadto Stany Zjednoczone i kraje europejskie od dziesięcioleci borykają się z rekordową inflacją.

Na początku września rosyjski Gazprom poinformował, że Nord Stream 1, wcześniej zamknięty na trzy dni z powodu zaplanowanej konserwacji, nie będzie mógł wznowić eksploatacji z powodu wycieku oleju z jedynej działającej turbiny Trent 60.

Po tych wiadomościach ceny gazu przekroczyły próg 2700 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a tydzień później przekroczyły próg 3500 dolarów, zbliżając się do rekordowego poziomu 3892 dolarów.

pamięć/wzmacniacz

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.