Kraje, które nie obchodzą Święta Pracy 1 maja

Kraje, które nie obchodzą Święta Pracy 1 maja

1 maja, Międzynarodowy Dzień Pracowników, to jedno z najbardziej światowych świąt. W tym dniu na całym świecie ludzie odpoczywają, spacerują lub walczą o swoje prawa. Jednakże, chociaż wydaje się, że jest to umowa uniwersalna, Nie wszystkie kraje obchodzą tę rocznicę i nie wszystkie obchodzą ją w tym samym dniu..

Dlaczego Święto Pracy obchodzone jest 1 maja?

1 maja 1886 roku w wielu amerykańskich miastach rozpoczął się strajk robotniczy.promowany głównie przez ruchy anarchistyczne i komunistyczne, domagający się czegoś, co wielu wydawało się utopią: ośmiogodzinnego dnia pracy w kraju, w którym dni pracy wynosiły 14, 16, a nawet 18 godzin.

W większości miast akcja trwała tylko tego dnia, bo pozew został jednak rozpoznany Napięcia w Chicago wzrosły, a przemoc wzrosła do 4 majaw tzw Zamieszki na Haymarket.

Tego dnia policja represjonowała tysiące robotników i zginęło około czterdziestu osób.. Później Sąd Najwyższy wszczął procesy mające na celu zidentyfikowanie odpowiedzialnych, sfabrykowanych i ksenofobicznych, ponieważ większość pracowników stanowili europejscy imigranci. Ośmiu robotników zostało oskarżonych o fakty: pięciu skazano na powieszenie. Oni dzwonili Męczennicy z Chicago.

Robotnicy ci stali się symbolem walki robotniczej. Pod koniec tego roku ośmiogodzinny dzień pracy był rzeczywistością w większości sektorów gospodarki w Stanach Zjednoczonych i powoli rozszerzał się na resztę świata.

W 1889na Socjalistycznym Kongresie Robotniczym tzw Druga Międzynarodówkaktóra odbyła się w Paryżu, do 1 maja jako Międzynarodowy Dzień Pracowników.

Po raz pierwszy obchodzono je w Argentynie rok później, 1 maja 1890 roku.. Znajdował się na Prado Español, osiedlu położonym przy ulicy Quintana między Junín a Ayacucho, w modnej obecnie dzielnicy Recoleta w Buenos Aires, ale w tamtym czasie było to dość odległe i niebezpieczne miejsce.

Przez kilkadziesiąt lat był to dzień wymuszony przez samych robotników. Zostałby oficjalnie uznany dopiero w 1930 r., Kiedy Hipolito Yrigoyen, w ostatnim roku jego prezydentury. W większości krajów świata 1 maja jest świętem. Ale jest kilka wyjątków.

Zjednoczone państwo

Po wydarzeniach w Chicago rząd nie chciał uregulować tych roszczeń i Obawiali się, że May Day będzie nadal wykorzystywany do żądań robotników. Tak więc w 1887 roku prezydent Grover Cleveland zaproponował alternatywne, mniej stresujące spotkanie.

W związku z tym data, której obecnie używają, jest nałożona jako dzień wolny od pracy, czyli dzień wolny od pracy Pierwszy poniedziałek wrześniaW duchu świętowania, a nie upamiętniania.

Data została wybrana, ponieważ w 1882 r. związek zawodowy zwany Rycerzami Pracy zorganizował paradę, aby uczcić pracę i pokazać jedność robotników, nie w ramach walki i żądań, ale w ramach świętowania.

Kanada

Kanada obchodzi również Święto Pracy w pierwszy poniedziałek września.W uroczystości poprzedzającej amerykańskie święto. Podobnie jak w sąsiednim kraju, nie jest to walka, ale świętowanie i jest uważane za oficjalne rozpoczęcie lata, tak istnieje wiele tradycji, takich jak pikniki i spotkania sportowe między uczelniami.

Australia

W Australii każdy stan obchodzi Święto Pracy w innym terminie, ze względu na wydarzenia historyczne, które tam miały miejsce.. Większość wybiera pierwszy poniedziałek października, w stanach Nowa Południowa Walia i Południowa Australia oraz w stolicy, Canberze. Tymczasem w Australii Zachodniej jest to pierwszy poniedziałek marca. W Victorii i na Tasmanii jest to drugi poniedziałek marca, podczas gdy w Queensland i na Terytorium Północnym jest to pierwszy poniedziałek maja.

Nowa Zelandia

Kiwi świętują Święto Pracy czwartego października, na pamiątkę pierwszych walk robotniczych, gdy kraj był jeszcze kolonią brytyjską. W latach czterdziestych XIX wieku stolarze w stolicy Wellington rozpoczęli walkę o „osiem godzin pracy, osiem godzin snu i osiem godzin wypoczynku”.

Zjednoczone Królestwo

Jak wiemy, Wielka Brytania nie obchodzi Dnia Niepodległości. Brak Święta Pracy. Jednak wiele firm i biur było zamkniętych 1 maja. Pierwszy poniedziałek maja, choć niezwiązany z pracą, jest świętem: to starożytne pogańskie święto, które świętuje początek lata. W XIX wieku rezygnację traktowano jako święto, aby pracownicy banków mogli mieć dzień wolny, po czym została ona rozszerzona na resztę pracowników. Z tego powodu święta w Wielkiej Brytanii do dziś nazywane są Bank Holidays.

Irlandia

W Irlandii dzieje się to samo, co w Wielkiej Brytanii: Pierwszy poniedziałek maja to święto, ale nie Święto Pracy, ale starożytne święto Beltaneczyli celtyckie święto, podczas którego pali się kukłę i celebruje nadchodzące dłuższe i cieplejsze dni.

Polska

Od upadku komunizmu 1 maja jest świętem w Polsce, ale oficjalnie nie jest Świętem Pracy, ale jest to święto nieokreślone. Ponieważ 3 maja jest również świętem państwowym, w Święto Konstytucji są one zgrupowane i tworzą długi weekend.

Japonia

Ogólnie uważamy, że Japonia to miejsce, w którym pracuje się ciężko i bez wytchnienia. To częściowo prawda, ale to nie przeszkadza im mieć 16 dni wolnych. Prawie tyle samo, co w Argentynie, gdzie jest ich 19. Ale W Japonii 1 maja nie jest… dniem wolnym od pracy.

Są to jednak dni świętowania, bo to Złoty Tydzień. 29 kwietnia oraz 3, 4 i 5 maja to odpowiednio święta urodzin byłego cesarza Hirohito, Dzień Konstytucji, Dzień Natury i Dzień Dziecka.

Święto Pracy obchodzone jest jednak co roku 23 listopada, chyba że jest to niedziela; W takim przypadku święto przesuwa się na następny poniedziałek. Jest to połączenie Święta Pracy ze Świętem Dziękczynienia, kiedy pracownicy są wdzięczni za ich wkład w społeczeństwo.

Chiny

Tymczasem w Chinach jest wiele świąt w majowy dzień. Oficjalnie wyznaczony dzień to pierwszy maja. Dodają więc dwa lub trzy dni przed lub po, w zależności od tego, jaki dzień tygodnia przypada, tworząc długi weekend.

Kazachstan

1 maja w Kazachstanie jest świętem, ale nie Świętem PracyJest Dzień Jedności Kazachstanu i w całym kraju obchodzone są święta celebrujące różnorodność.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *