Kupujący wracają do sklepów – El Financiero

Zbliża się Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, a wraz z nim amerykańscy konsumenci pędzą na świąteczne zakupy z okazji Czarnego Piątku. Inwestorzy będą w tym tygodniu przyglądać się wskaźnikowi PMI dla przemysłu, najnowszym protokole Fed, zawierającym wskazówki na temat wpływu presji cenowej na stopy procentowe, rosnących napięć geopolitycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i wyższych cen benzyny, które powinny utrzymywać rynki na krawędzi.

Czarny piątek rozpoczyna główny okres świątecznych zakupów, a wiadomości były w ostatnich miesiącach w większości dobre dla detalistów, ponieważ ponowne otwarcie uzależnionych od szczepionek Stanów Zjednoczonych sprowadziło kupujących z powrotem do sklepów.

Jednak globalne wąskie gardła w łańcuchu dostaw ograniczają zapasy i podnoszą ceny, co pozostaje problemem: akcje Walmart WMT spadły po wzroście kosztów pracy i łańcucha dostaw, a marże dostaw spadły. Inflacja również zaniepokoiła rynki.

Listopadowy indeks Flash Purchasing Managers’ Index (PMI), wiodący wskaźnik ekonomiczny, pojawi się w najbliższych dniach w kilku głównych gospodarkach: USA, Australii, Wielkiej Brytanii i strefie euro.

Rynek skupia się na wpływie presji cenowych i wąskich gardeł podaży na działalność biznesową i czy się zmniejszają. Wskaźniki PMI strefy euro, które dobrze się utrzymały, mogą dać wyobrażenie o tym, jaką cenę przyjmuje ożywienie COVID-19.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzega, że ​​sytuacja koronawirusa w silnej gospodarce jest tragiczna, Holandia jest częściowo zablokowana, a presja na Austrię rośnie.

Wskazówek co do jej poglądów na inflację powinien dostarczyć protokół z posiedzenia Rezerwy Federalnej w środę w listopadzie. Ceny konsumenckie w USA rosły w październiku w najszybszym tempie od ponad trzech dekad, a oczekiwania na przyspieszenie inflacji podniosły oczekiwania, że ​​Rezerwa Federalna będzie musiała przyspieszyć cięcia w skupach aktywów i podnosić stopy procentowe szybciej niż oczekiwano.

5-letnia i 10-letnia stopa progu rentowności, czyli różnica w zyskach między obligacjami skarbowymi chronionymi przed inflacją a wartościami normalnymi, jest najwyższa w historii.

Stosunki między Rosją a Zachodem są najzimniejsze od czasu zimnej wojny, ale czy mogą się pogorszyć? Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Zachód nie zwraca uwagi na „czerwone linie”, ostrzegając przed rozmieszczeniem infrastruktury NATO na Ukrainie. Ruchy rosyjskich wojsk na granicach Ukrainy skłoniły NATO do ostrzeżenia, że ​​znajduje się obok Kijowa.

Ceny ukraińskich obligacji gwałtownie spadły, rynki moskiewskie obudziły się na nowe ryzyko, a Polska i Węgry odnotowały gwałtowny spadek walut i akcji. Jednak duża część konfliktu toczy się na rynkach gazu ziemnego, gdzie 350-procentowy wzrost cen w tym roku spowoduje wzrost inflacji i zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu na całym świecie, dotykając nawet firmy w Meksyku i Nuevo Leon.

Rynki są również w pogotowiu, aby przeciwdziałać napięciom wokół gazociągu Nordstream 2 o wartości 11 miliardów dolarów, przy sprzeciwie ze strony Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, wspieranych przez Niemcy.

Oczekuje się, że Bank Rezerw Nowej Zelandii w środę zrobi kolejny krok na czele bojowników o inflację i podniesie stopy procentowe po raz drugi od kilku miesięcy. Handlowcy są przekonani, że ceny wzrosną i skupiają się na dwóch skrajnych ryzykach: około 40% szansie na wzrost o 50 punktów bazowych oraz podniesieniu przez bank długoterminowej perspektywy stóp procentowych.

Ważne wskaźniki makroekonomiczne

W poniedziałek dostaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych z Ludowego Banku Chin (PBCh). 3,85 procent pozostało bez zmian. Istniejąca sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych. Do października powinni osiągnąć 6,2 mln. W zeszłym miesiącu widzieliśmy 6,29 mln.

We wtorek listopadowy indeks PMI dla przemysłu strefy euro powinien wynieść 57,2 po 58,3 w poprzednim miesiącu. Listopadowy indeks PMI dla przemysłu w USA powinien wynieść 59,0 po 58,4 w poprzednim miesiącu.

W środę otrzymaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych z Banku Rezerw Nowej Zelandii. 0,75 procent to konsensus, w porównaniu do 0,5 procent. Drugi odczyt wzrostu PKB w USA w III kwartale powinien wynieść +2,1%. Protokół ze spotkania otrzymujemy od Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Czwartek to Święto Dziękczynienia w Ameryce.

W piątek oczekuje się, że australijska sprzedaż detaliczna za październik wzrośnie o +2,5% m/m, po wzroście o +1,3% m/m we wrześniu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *