Licząca 300 000 lat czaszka znaleziona w Chinach nie przypomina żadnej poprzedniej ludzkiej czaszki.

Xiujie Wu / Narodowe Centrum Badań nad Ewolucją Człowieka

Starożytna czaszka hominina z Chin.

Uwaga redaktora: Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

To Reliktowa czaszka Według nowych badań, pochodząca sprzed 300 000 lat, nie przypomina żadnej innej ludzkiej skamieliny znalezionej przed erą nowożytną, która mogłaby wskazywać na nową gałąź w ludzkim drzewie genealogicznym.

Międzynarodowy zespół naukowców z Chin, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii odkrył czaszkę – w szczególności żuchwę – w regionie Hualongdong we wschodnich Chinach w 2015 roku wraz z 15 innymi okazami, z których wszystkie prawdopodobnie pochodzą z Późny środkowy plejstocen okres.

Naukowcy uważają, że późny środkowy plejstocen, który rozpoczął się około 300 000 lat temu, był kluczowym okresem dla ewolucji homininów — gatunków uważanych za ludzi lub blisko spokrewnionych — w tym ludzi współczesnych.

Opublikowany w Dziennik ewolucji człowieka Badanie przeprowadzone 31 lipca przez zespół badawczy wykazało, że żuchwa, znana jako HLD 6, jest „nieoczekiwana” i nie pasuje do żadnej istniejącej grupy taksonomicznej.

Według badań, wiele plejstoceńskich skamielin homininów odkrytych w Chinach również było trudnych do sklasyfikowania i wcześniej postrzegano je jako anomalie. Jednak to odkrycie, wraz z innymi niedawnymi badaniami, powoli zmienia to, co ludzie wiedzą o ewolucyjnym modelu późnego środkowego plejstocenu.

Porównując żuchwę HLD 6 z żuchwą plejstoceńskich hominidów i współczesnych ludzi, naukowcy odkryli, że ma ona cechy obu.

Ma kształt podobny do dolnej szczęki Homo sapiens, naszego współczesnego gatunku ludzkiego, który wyewoluował z Homo erectus. Ale ma również cechy innej gałęzi, która wyewoluowała z Homo erectus, denisowian. Podobnie jak Denisowianie, HLD 6 wydaje się nie mieć podbródka.

„HLD6 nie reprezentuje prawdziwego podbródka, ale ma pewne słabo wyrażone cechy, które wydają się przewidywać tę typową cechę Homo sapiens” – powiedziała autorka badania María Martinón Torres, dyrektor Narodowego Centrum Badań nad Ewolucją Człowieka (CENIEH) w Hiszpanii.

„Hualongdong jest jedną z pierwszych znanych grup skamieniałości w Azji, która przedstawia tę mozaikę cech prymitywnych i podobnych do Homo sapiens” – dodała.

Naukowcy wysunęli hipotezę, że HLD 6 musi należeć do taksonu, któremu nie nadano jeszcze nazwy, a współczesne cechy człowieka mogły występować już 300 000 lat temu – zanim współcześni ludzie pojawili się w Azji Wschodniej.

Naukowcy wzięli również pod uwagę wiek osobnika, z którego pochodziła szczęka, ponieważ kształty czaszek mogą się różnić u dzieci i dorosłych.

Uważa się, że HLD 6 należy do dzieci w wieku od 12 do 13 lat. Chociaż naukowcy nie mieli dorosłej czaszki tego samego gatunku do porównania, przyjrzeli się czaszkom homininów ze środkowego i późnego plejstocenu w podobnym i dużym wieku i odkryli, że ich wzorce kształtu pozostają spójne niezależnie od wieku, co dodatkowo potwierdza hipotezę naukowców. teoria.

Według Martinón-Torres potrzeba więcej pracy, aby prawidłowo ustawić HLD 6.

„Konieczne są dalsze wykopaliska i badania, aby zrozumieć jego dokładną lokalizację w ludzkim drzewie genealogicznym” – powiedziała.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *