Liczba ofiar śmiertelnych w Brazylii przekracza 600 000 z powodu COVID-19

Liczba ofiar śmiertelnych w Brazylii przekracza 600 000 z powodu COVID-19

Bary w Sao Paulo, największym mieście Brazylii, zostały ponownie wypełnione w piątek na happy hour, a ustawodawcy w stolicy praktycznie odwołali sesje za pośrednictwem Zoomu. Plaże Rio de Janeiro są zatłoczone, a wskazówki dotyczące zachowania ścisłego dystansu społecznego wydają się być tylko wspomnieniem.

Wszystko to jest częścią próby Brazylii przywrócenia życia sprzed pandemii, mimo że liczba zgonów z powodu wirusa Corona przekroczyła 600 000, zgodnie z oficjalnymi danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia w piątek. Spadek liczby przypadków i zgonów COVID-19 był szczególnie mile widziany, biorąc pod uwagę ostrzeżenia ekspertów, że wariant delta spowoduje kolejną falę zniszczeń w kraju z drugą największą liczbą ofiar, co jeszcze nie nastąpiło.

Średnia dzienna liczba ofiar śmiertelnych w Brazylii oscylowała wokół 500 w ciągu miesiąca, gwałtownie spadając z ponad 3000 w kwietniu. Około 45% populacji jest w pełni zaszczepionych, a osoby starsze otrzymują dawkę przypominającą. Według portalu badawczego Our World in Data, wyższy odsetek Brazylijczyków jest przynajmniej częściowo zaszczepiony niż Amerykanów czy Niemców.

Ulepszenie zachęciło burmistrzów i gubernatorów do umożliwienia kibicom dołączania do meczów piłki nożnej, a bary i restauracje pozostają otwarte do późna. Niektórzy rozważają nawet zakończenie nakazu noszenia masek, co ludzie często już ignorują. Burmistrz Rio ogłosił plany ponownego zorganizowania ogromnej imprezy sylwestrowej na plaży Copacabana.

Gonzalo Vecina, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Sao Paulo, powiedział Associated Press w lipcu, że bardziej zaraźliwy wariant delta spowoduje „nową eksplozję” przypadków w ciągu kilku tygodni. I nie był jedynym wśród ekspertów, który wszczął alarm.

Teraz Vecina uważa, że ​​duża liczba Brazylijczyków zarażonych w tym roku wariantem gamma – który został po raz pierwszy zidentyfikowany w mieście Manaus w regionie Amazonii – mogła wpłynąć na deltę, aby spowolnić postęp.

„To nie jest wynik badania; jest to możliwość, że wyrzucamy to w świetle tego, co widzimy” – powiedział Vesena. „Widzimy, że wariant delta zyskuje na popularności w krajach, które otworzyły się jak Brazylia, a nasz liczba przypadków nadal spada, z nielicznymi wyjątkami”.

Niektórzy analitycy nadal są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się zmiennej delta. Wśród nich jest Miguel Lago, dyrektor wykonawczy brazylijskiego Instytutu Studiów Polityki Zdrowotnej, który doradza urzędnikom zdrowia publicznego. Uważa, że ​​władze podejmują duże ryzyko, zbyt często ponownie otwierając drzwi i ogłaszając uroczystości, a Brazylia może wkrótce spodziewać się większej liczby hospitalizacji.

Epidemia ustąpiła, ale 500 zgonów dziennie jest dalekie od dobrych. „Nie mamy nawet połowy populacji w pełni uodpornionej” – powiedział Lago. „Nie wiemy wystarczająco dużo, a teraz mamy ten straszny wyczyn do osiągnięcia”.

Na plaży Copacabana, gdzie za niespełna trzy miesiące odbędzie się impreza sylwestrowa w Rio, grupa aktywistów Rio da Paz odprawiła nabożeństwo żałobne, aby opłakiwać śmierć 600 000 osób, z setkami białych chustek trzymanych na sznurku.

W całym mieście, w grupie wsparcia dla krewnych ofiar wirusa, Bruna Chaves opłakiwała utratę matki i męża.

„Nie tylko 600 000 osób odeszło, wiele osób umiera z nimi emocjonalnie” – powiedział Chavez w wywiadzie – „To śmieszne, że ludzie traktują to jak małą liczbę. To duża liczba”.

___

Dziennikarz Associated Press Lucas Dumfries wniósł swój wkład z Rio de Janeiro.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *