Lula startuje z kandydaturą na prezydenta: Odbudowa Brazylii będzie znacznie trudniejsza niż wygranie wyborów

Lula startuje z kandydaturą na prezydenta: Odbudowa Brazylii będzie znacznie trudniejsza niż wygranie wyborów

Luis Inacio Lula da Silva wygłasza przemówienie podczas inauguracji swojej kampanii przed brazylijskimi wyborami prezydenckimi w październiku, 7 maja 2022 r. Zdjęcie: AFP.

Były prezydent Luiz Inacio Lula da Silva potwierdził w sobotę, że spróbuje powrócić do władzy w Brazylii w październikowych wyborach, aby zapobiec drugiej kadencji skrajnie prawicowego Jaira Bolsonaro i odbudować kraj.

„Jesteśmy gotowi pracować nie tylko nad zwycięstwem 2 października, ale także nad odbudową i transformacją Brazylii, co będzie znacznie trudniejsze niż wygranie wyborów” – powiedział Lula podczas ceremonii w Sao Paulo w obecności około 4000 członków i zwolenników. Z Partii Pracy (PT) i innych partii lewicowych, które popierają jego kandydaturę.

„Chcemy wrócić, aby nikt nie odważył się ponownie rzucić wyzwania naszej demokracji i aby faszyzm powrócił do rur historii, z których nigdy nie miał się wydostać” – powiedziała 76-letnia Lula, ubrana w białą koszulę i niebieski garnitur. na platformie ozdobionej gigantyczną brazylijską flagą, symbolem często kojarzonym z Bolsonaro i prawicowymi bojownikami.

„Musimy ponownie zmienić Brazylię (…) Zamiast obietnic przedstawiam ogromne dziedzictwo naszych poprzednich rządów. Zrobiliśmy wiele, ale zdaję sobie sprawę, że nadal trzeba i można zrobić więcej” – dodał symbol brazylijskiej lewicy, która rządziła krajem w latach 2003-2010.

Jego były przeciwnik polityczny i obecny wiceprezydent, były gubernator São Paulo Geraldo Alcumen (69), udostępnił go za pośrednictwem wideo po tym, jak uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa Covid-19.

„Brazylia uciekła dziś przed najbardziej katastrofalnym i bezwzględnym rządem w swojej historii (…) Lula jest pozostałą nadzieją” – powiedział Alckmin, postać umiarkowana i pozbawiona charyzmy, ale bardzo ceniona przez biznesmenów.

Kampania oficjalnie rozpoczyna się w sierpniu. Na pięć miesięcy przed wyborami sondaże sugerują, że Lula pokona Bolsonaro w drugiej turze.

Lula odzyskał swoje prawa polityczne w 2021 r., po tym, jak Federalny Sąd Najwyższy (STF) uchylił wyrok skazujący go za korupcję w ogromnej sprawie „Lava Jato”, twierdząc, że nie został osądzony bezstronnie przez byłego sędziego Sergio Moro. Za jedno z tych skazań Lula spędziła półtora roku w więzieniu.

(z informacjami z AFP)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.