Ta treść została opublikowana 24 marca 2023 r. – 15:15
minuty
Warszawa, 24 marca (EFE). – Spowolnienie w polskiej gospodarce utrzyma się w pierwszej połowie tego roku, wynika z analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), który spodziewa się poprawy sytuacji później, po wizycie w kraju w celu analizy finansów publicznych.
„Oczekuje się, że spowolnienie będzie trwało od 2022 do początku 2023 roku, zanim rozpocznie się stopniowe ożywienie w drugiej połowie roku” – powiedział Jan Case, który kierował misją MFW w Polsce.
Po niezwykłym ożywieniu po pandemii Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że polska gospodarka odczuła skutki wojny Rosji na Ukrainie, która przyczyniła się do wysokiej inflacji i spowolnienia wzrostu.
Pod koniec stycznia Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu polskiego PKB z 0,5% w 2023 roku do 0,3% oraz z 3,1% do 2,4% w 2024 roku.
Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące wzrostu gospodarczego Polski w tym roku były bardziej pesymistyczne niż prognozy Narodowego Banku Polskiego (NBP). Według NBP PKB Polski powinien wzrosnąć w 2023 r. o 0,9%, aw 2024 r. o 0,6%.
Jan Case podkreślił, że niepewność co do polskiej gospodarki pozostaje wyjątkowo wysoka. Powiedział: „Eskalacja wojny na Ukrainie lub niedawne nasilenie niepokojów w sektorze bankowym w gospodarkach rozwiniętych może doprowadzić do większej awersji do ryzyka i osłabienia popytu zewnętrznego”.
Jednocześnie powiedział, że Polska jest dobrze przygotowana do czerpania korzyści z krajowych inwestycji i zwiększonej imigracji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim wystąpieniu wskazał, że głównym wyzwaniem stojącym przed polskimi politykami jest ograniczenie inflacji.
W lutym wskaźnik CPI w Polsce wyniósł 18,4% rok do roku, co jest rekordowym poziomem od 1996 roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że wskaźnik CPI w Polsce wyniesie 11,9%. „Władze muszą unikać dalszych cięć budżetowych w 2023 roku” – ostrzegł Case.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że deficyt budżetowy wzrośnie w 2023 roku do 4,5% z 3,1% w 2022 roku.
W opinii analityków MFW polski sektor bankowy pozostaje stabilny i dobrze dokapitalizowany. Jednak niektóre wyzwania prawne i regulacyjne mogą utrudniać bankom wspieranie gospodarki. Wśród tych zagrożeń Międzynarodowy Fundusz Walutowy wymienił ubiegłoroczne zamrożenie przez rząd kredytów hipotecznych, co spowodowało znaczne koszty dla banków.
Ponadto sektor bankowy jest narażony na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi, które według Międzynarodowego Funduszu Walutowego charakteryzują się wysokim poziomem niepewności co do sektora bankowego. EFE
lo/jam/tak
© EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona, bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”