Na granicy polsko-ukraińskiej zatrzymano prawie 3 tysiące ciężarówek

Na granicy polsko-ukraińskiej zatrzymano prawie 3 tysiące ciężarówek

Ponad 10-dniowa blokada polskich firm transportowych protestujących przeciwko bezczynności rządu ich kraju w obliczu utraty biznesu na rzecz zagranicznej konkurencji – a sytuacja pogorszyła się od czasu inwazji Rosji na Ukrainę – spowodowała unieruchomienie na granicy około 3000 ciężarówek.

Pierwsza zmiana:

2 minuty

Według ukraińskich urzędników pojazdy – w większości pochodzenia ukraińskiego – były blokowane przez polskich kierowców ciężarówek na granicy między Ukrainą a Polską przez ponad 10 dni.

Od początku tego miesiąca polscy kierowcy ciężarówek blokowali drogi na trzech przejściach granicznych z Ukrainą, aby zaprotestować przeciwko temu, co uważają za bierność polskiego rządu w obliczu utraty interesów na rzecz zagranicznych konkurentów. lutego ubiegłego roku. Domagają się także, aby Ukraina mogła wykorzystywać Polskę jako trasę tranzytową do eksportu zboża, ale nie sprzedawać go na terenie kraju.

W tej chwili czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi tydzień – podaje Euronews.

Chociaż Kijów i Warszawa prowadzą negocjacje w sprawie zakończenia protestów, ukraińscy urzędnicy poinformowali w zeszłym tygodniu, że strony nie osiągnęły porozumienia.

„Tysiące ludzi jest zmuszonych do życia w trudnych warunkach, przy ograniczonej żywności, wodzie i paliwie” – zapewniał na swoim koncie w serwisie społecznościowym X Oleksandr Kubrakow, wicepremier ds. odbudowy Ukrainy.


Zapewnił jednocześnie, że ciężarówki znajdują się blisko wielu skrzyżowań. Ponad 30 km od Jachodina, ponad 10 km od Rawy Ruskiej i 16 km od Krakowa.

Ministerstwo infrastruktury Ukrainy podaje, że średnio od 40 000 do 50 000 ciężarówek miesięcznie przekracza granicę z Polską przez osiem istniejących przejść granicznych, czyli dwukrotnie więcej niż przed wojną.

Większość towarów trafia na Ukrainę statkami tranzytowymi.

Według funkcjonariuszy straży granicznej po stronie ukraińskiej, obecnie przez punkty kontrolne granicę Polski przekracza kilka pojazdów na godzinę.

Jak wynika z danych Reutersa dotyczących ukraińskich szlaków zbożowych, eksport drogowy żywności z Ukrainy spadł o 2,7% w ciągu 13 dni poprzedzających listopad z powodu utrudnień na polskiej granicy spowodowanych protestami kierowców.

Spike Brokers, który regularnie śledzi dane dotyczące eksportu w regionie, podaje, że liczba pojazdów przejeżdżających przez graniczne punkty celne z Polską spadła do 4000 ton ładunku dziennie w porównaniu do maksymalnego poziomu 7500 ton dziennie. miesiąc.

z Reutera

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *