Baniyasadi i jego współpracownicy odkryli również, że temperatura zaczyna odgrywać „ważną rolę”, gdy osiągnie powyżej 77 lub poniżej 68, chociaż najbardziej interesowało ich „co się stanie, gdy zrobi się cieplej” – powiedział. Odkryli, że efektywność snu spadła o 5–10 procent, gdy temperatura w pomieszczeniach wzrosła z 77 do 86 stopni – stwierdził.
„Większość naukowców jest zgodna co do tego, że wszystko powyżej 75 lub 80 jest szkodliwe dla snu i potencjalnie szkodliwe dla zdrowia” – stwierdził Bani Saadi.
Ciepło wpływa na sen, ponieważ organizm wysyła sygnały do mózgu, że nadszedł czas na sen, obniżając jego temperaturę głęboką. Spanie w gorącym pomieszczeniu utrudnia to zadanie.
Odkrycia, opublikowane niedawno w czasopiśmie Science of the Total Environment, potwierdzają wnioski ekspertów ds. snu i klimatu, że gorące noce zakłócają sen i mogą prowadzić do szkodliwych konsekwencji dla zdrowia.
Osoby starsze są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury
Badanie przeprowadzono na terenie Bostonu w okresie od października 2021 r. do kwietnia 2023 r. i obserwowano je przez 12 miesięcy wśród 50 uczestników w wieku 65 lat i starszych.
Naukowcy zainstalowali w sypialniach uczestników czujniki środowiskowe, które monitorowały temperaturę w nocy i poprosili śpiących o noszenie specjalnego monitora – pierścienia na palcu – połączonego ze smartfonem.
Pierścienie mierzą długość snu, stosunek snu do czasu spędzonego w łóżku oraz mierzą ruchy, takie jak przewracanie się i przewracanie. Monitory rejestrowały także oddech, tętno i odchylenia temperatury ciała z nocy na noc.
Ludzie pochodzili z różnych sytuacji życiowych, niektórzy mieszkali w subsydiowanych mieszkaniach, a inni nie mieli dostępu do klimatyzacji. Bani Saadi powiedział, że niektórzy z nich cieszą się dobrym zdrowiem, inni zaś mają problemy zdrowotne.
„Wybraliśmy osoby starsze, ponieważ zazwyczaj częściej niż młodsze populacje cierpią na problemy ze snem, ich funkcje fizjologiczne są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury i częściej cierpią z powodu fal upałów” – powiedział.
Naukowcy odkryli, że sen był „efektywny i wygodny”, gdy nocna temperatura w pomieszczeniu wynosiła od 20 do 25 stopni Celsjusza (68 do 77 stopni Fahrenheita), a efektywność snu spadała, gdy temperatura wzrosła z 25 do 30 stopni Celsjusza (77 do 86 stopni). ). F).
Odkrycia te nie są zaskakujące – istnieje coraz więcej dowodów łączących słaby sen z wysoką temperaturą – jednak ta praca stanowi odejście od innych badań, ponieważ koncentruje się na powietrzu w pomieszczeniach i na uczestnikach, którzy mieszkali w pomieszczeniach zamkniętych i spali w łóżkach. .
Typowe badania snu przeprowadzane są w laboratorium, gdzie naukowcy mierzą jakość snu w różnych, kontrolowanych temperaturach lub na przykład w innych temperaturach. studiaktóry łączy zgłaszane przez siebie zachowania podczas snu z zarejestrowanymi danymi dotyczącymi temperatury.
„Staraliśmy się przeprowadzić badanie w możliwie normalnych warunkach życia” – powiedział Bani Saadi.
Powiedział, że nowe badanie stanowi użyteczny wkład w tę dziedzinę, ponieważ uwzględnia „temperatury wewnętrzne”, ale jest ograniczone ze względu na niewielką liczbę uczestników. Nicka Obradovicagłówny naukowiec zajmujący się środowiskowym zdrowiem psychicznym w firmie Wielokrotnie nagradzany instytut badań mózgu I autor kilka studia Wysokie temperatury w nocy są powiązane ze złym snem. „To sprawia, że jest całkowicie możliwe, że wyniki ich badań nie będą miały szerszego zastosowania” – stwierdził.
„Jedną z zalet pracy obserwacyjnej jest to, że można uzyskać znacznie większe próbki niż w laboratorium” – dodał Obradović, który nie był zaangażowany w badanie. „Ta moc tak naprawdę nie ma zastosowania w tym konkretnym badaniu, biorąc pod uwagę małą wielkość próby”.
Bani Saadi przyznał, że istnieją ograniczenia, ale określił tę decyzję jako „kompromis”, twierdząc, że większe liczby skutkowałyby krótszym czasem badania, w związku z czym „chcieliśmy je monitorować przez dłuższy okres”.
Brak snu wiąże się z gorszymi wynikami zdrowotnymi
Związek między wysoką temperaturą a złym snem jest ważny, ponieważ według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom: Niewystarczający i zakłócany senMniej niż siedem godzin na dobę zwiększa ryzyko m.in. cukrzycy typu 2, otyłości, chorób serca, depresji, wypadków samochodowych i słabej wydajności w pracy. Jedna trzecia Dorośli w Stanach Zjednoczonych CDC twierdzi, że śpij mniej niż zalecana ilość snu.
Temperatury w nocy Rośnie szybciej kim oni są Eksperci twierdzą, że w ciągu dnia, głównie z powodu ocieplenia się naszej planety, może to prowadzić do gorszych warunków snu w przypadku bezbronnych grup społecznych, takich jak osoby starsze i osoby nieposiadające klimatyzacji.
„Niemal codziennie widzimy skutki zmian klimatycznych w postaci utrzymujących się fal upałów, niszczycielskich pożarów, niebezpiecznych huraganów i powodzi, ale często poświęca się mniej uwagi… Jego wpływ na zdrowie człowieka– stwierdził klimatolog Michaela Mannadyrektor Centrum Nauki, Zrównoważonego Rozwoju i Mediów na Uniwersytecie Pensylwanii oraz autor nadchodzącej książki „Nasza krucha chwila„.
„Do najbardziej szkodliwych z tych czynników należy stały wzrost temperatury w nocy, który przyczynia się do złej jakości snu, zwłaszcza wśród grup szczególnie wrażliwych” – powiedział Mann, który nie brał udziału w badaniu. „Dotyczy to osób starszych i populacji, które nie mają schronienia przed ekstremalnymi upałami, na przykład osób żyjących w społecznościach, w których klimatyzacja jest luksusem, na który ludzi nie stać”.
Wskazówki dotyczące regulacji temperatury dla lepszego snu
Większość specjalistów od snu zaleca, aby ludzie spali w „chłodnym, ciemnym i cichym otoczeniu”, zwykle o temperaturze od 65 do 75 stopni. Ronalda Chervina, szef Oddziału Ośrodków Zaburzeń Snu i profesor medycyny snu na Uniwersytecie Michigan, który nie brał udziału w badaniu. „Wiele osób powie Ci również, że lepiej śpią, gdy mają mniej niż 68 lat” – powiedział.
Baniyasadi zasugerował następujące strategie dla tych, którzy chcą zmniejszyć wpływ wysokiej temperatury na sen dla siebie i innych. Ostrzega jednak, że „każdy człowiek może mieć swoją idealną temperaturę”. „Monitoruj siebie i spróbuj zrozumieć, jaka temperatura jest dla Ciebie odpowiednia. Każdy jest inny. Nie możemy na przykład powiedzieć, że 72 stopnie są dobre dla każdego. To coś, czego ludzie muszą się przekonać sami”.
- Podczas ciepłych nocy dbaj o odpowiednie nawodnienie.
- Weź kąpiel przed snem.
- Noś lekką bieliznę do spania.
- Jeśli masz możliwość kontrolowania temperatury w sypialni, wyreguluj termostat.
- Otwórz okno.
- Upewnij się, że klimatyzator działa prawidłowo, zwłaszcza podczas fali upałów.
- Zwróć uwagę na innych w swojej społeczności. Kiedy jest gorąco, zajrzyj do starszych członków rodziny i sąsiadów.
Na poziomie społecznym „musimy również chłodzić nasze miasta”, inwestując w budynki odporne na ciepło, aby zmniejszyć zależność od klimatyzacji.
„Większość miast na świecie staje się cieplejsza w nocy, głównie z powodu zmian klimatycznych, co ma niekorzystny wpływ na sen” – stwierdził Bani Saadi. „Sen wpływa na wszystko. Jest dobry dla umysłu i reszty ciała. Kiedy jakość snu się pogarsza, wszystko inne następuje.”
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”