Najmniejszy ślad stegozaura, jaki kiedykolwiek znalazłem, sprawi, że klikniesz z radością

Całkowicie przedefiniowując pojęcie „łagodności”, międzynarodowy zespół paleontologów zidentyfikował najmniejszy znany ślad stegozaura.

Odcisk był przechowywany w kamieniu w chińskiej prowincji Xinjiang przez 100 milionów lat i ma tylko 5,7 cm (2,24 cala) długości i prawdopodobnie został wykonany przez małego stegozaura (ichnogenus DeltabudusZespół badawczy powiedział) o wielkości kota.

Co zaskakujące, chociaż nie znamy dokładnego gatunku małego stegozaura, wydruk pozwolił naukowcom dojść do wniosku, że szczenięta stegozaura mogły chodzić inaczej niż dorośli.

„Ten odcisk został wykonany przez opancerzonego dinozaura roślinożernego, znanego powszechnie jako rodzina stegozaurów Dinozaury Obejmuje słynnego Stegozaura Powiedział paleontolog Anthony Romelio Z University of Queensland w Australii.

„Podobnie jak stegozaur, ten mały dinozaur mógł mieć gwoździe na ogonie i kostne płytki na grzbiecie, gdy był dorosły. A przy śladach mniejszych niż sześć centymetrów jest to najmniejszy znany relikt stegozaura na świecie.

Mały bieżnikŚlad stegozaura. (Xing i in., Palaios, 2021)

Wiemy, że w okolicy żyły stegozaurydy. Odnaleziono dziesiątki śladów o długości do 30 cm, a także szczątki szkieletowe. W innych częściach świata ślady stegozaura rzadko przekraczają 50 cm.

Ślady bardzo małych i innych opancerzonych dinozaurów są niezwykle rzadkie w porównaniu z innymi gatunkami i nie jest do końca jasne, dlaczego tak jest.

Możliwe, że wiele ich śladów, które żyją w stadzie, zostało przekazanych przez większych i cięższych dorosłych, ale to nie wyjaśnia w pełni, w jaki sposób odciski innych dinozaurów przetrwały stado. Inne wyjaśnienia obejmują szybki wzrost – zwierzęta mogą nie być wystarczająco długie, aby opuszczać wiele ścieżek; Albo że generalnie siedliska szkółkarskie nie sprzyjały zachowaniu śladów.

Niezależnie od przyczyny niedoboru, ta osobliwa ścieżka jakoś przetrwała. Trójpalczasta stopa dziecka wcisnęła się w błoto; Czas zamienił glinę w iłowiec, tworząc pleśń wypełnioną gruzem, który z czasem przekształcił się w piaskowiec, tworząc niewielki pleśń, która przetrwała, gdy gliniasty kamień wyblakł

Chociaż nie zachowało się wiele szczegółów, kształt nadruku był intrygujący – nie tak wydłużony jak ścieżki starożytnych stegozaurów – twierdzą naukowcy.

Publikacje StigoNa miejscu znaleziono starożytne odciski stegozaurów. (Xing i in., Palaios, 2021)

„Stegozaury zwykle chodzą piętami po ziemi, jak wielu ludzi, ale na czworakach, co tworzy długie ślady” Powiedział Romelio.

„Mała ścieżka pokazuje, że ten dinozaur poruszał się z obcasami uniesionymi nad ziemię, tak jak robi to dzisiaj ptak lub kot. Takie skróty widzieliśmy tylko wtedy, gdy dinozaury chodziły na dwóch nogach”.

To kuszące odkrycie wskazuje, że młode stegozaurydy mogły poruszać się z wdziękiem i gracją bardziej niż dorośli, gdy chodzili na palcach i przechodzili na piętach, gdy dorastali. Jednak mając tylko jeden ślad, nie można tego stwierdzić.

Wytworzony przez niego konkretny stegozaur mógł mieć specyficzny sposób chodzenia; A może postawił stopę dziwnie, tylko dla tego.

„Cały zestaw efektów tych małych efektów dostarczy nam odpowiedzi na to pytanie” – powiedziała paleontolog Lida Sheng Z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi, który znalazł wydruk: „Niestety mamy tylko jeden odcisk palca”.

Obszar, w którym znaleziono publikację, przyniósł dziewięć różnych lokalizacji do śledzenia dinozaurów; Konkretny zestaw, który obejmował wydrukowanie dziecka, zawiera również 16 innych kopii starszych stegozaurów. Teraz, gdy znaleziono odcisk palca dziecka, zespół zamierza przeszukać formację w poszukiwaniu wskazówek, które pomogą nam odpowiedzieć na te wspaniałe pytania.

Badania zostały opublikowane w Palios.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *