Niemcy planują zaostrzenie kontroli na polskiej granicy do Europy | DW

Niemiecki minister spraw wewnętrznych deklaruje gotowość do zwiększenia liczby funkcjonariuszy policji federalnej na polskiej granicy do walki z nielegalną imigracją z Białorusi. Horst Seehofer powiedział niedzielnej gazecie Built-on Sondek, że 800 funkcjonariuszy policji federalnej już stacjonowało na granicy i że więcej może przybyć „w razie potrzeby”.

Seehofer powiedział, że kontrole graniczne mogą zacząć obowiązywać, jeśli sytuacja się nie poprawi. Generalnie nie ma ograniczeń paszportowych ani granicznych podczas podróży z jednego kraju do drugiego w strefie Schengen w Europie, która liczy 26 członków, ale ograniczenia te można tymczasowo zresetować w przypadku zagrożenia. Liczba nielegalnych imigrantów próbujących przedostać się do Unii Europejskiej przez Białoruś znacznie wzrosła w ostatnich miesiącach, a kraje przygraniczne Polska, Litwa i Łotwa zostały poważnie dotknięte kryzysem.

Granica Niemiec z Polską stała się teraz epicentrum nielegalnej imigracji do UE, znanej jako „szlak białoruski”. Tylko od 1 do 20 października odnotowano 1922 nieudokumentowanych wpisów, według niemieckiej policji. Imigranci pochodzą głównie z Iraku, Syrii, Jemenu i Iranu. Seehofer niedawno zaproponował wspólny patrol graniczny między Niemcami i Polską, ale do tej pory Warszawa nie przyjęła tej oferty.

Przywódcy UE oskarżyli prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o organizowanie lotów z krajów takich jak Irak, a następnie wysyłanie migrantów na obrzeża Białorusi. Pod koniec maja Łukaszenko ogłosił, że jego rząd nie będzie już zabraniał imigrantów do UE w odpowiedzi na zaostrzenie zachodnich sankcji. (dpa)

Horst Seehofer, podczas konferencji prasowej na temat imigracji w ubiegłą środę.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *