Nieszczęścia Radio Girls – Juventud Rebeldi

Nieszczęścia Radio Girls - Juventud Rebeldi

Gorzkie doświadczenia młodych pracowników doprowadziły do ​​korekty w społeczeństwie amerykańskim sposobu postępowania z radioaktywnością i bezpieczeństwem pracy.

Na początku ubiegłego wieku, po odkryciu radu przez małżonków Curie w grudniu 1898 r., nastąpił szał. W tamtych czasach substancja ta była klasyfikowana jako „chemiczny pierwiastek chwili”, który kusił naukowców swoimi właściwościami fizycznymi i chemicznymi.

Przedsiębiorcy pojawili się zdeterminowani, aby czerpać zyski kosztem radioaktywności i nie biorąc pod uwagę ryzyka. Dlatego nie dziwi fakt, że rad był postrzegany jako coś, czemu przypisuje się właściwości odmładzające, rewitalizujące, a nawet lecznicze.

Wśród produktów, które mogły wówczas zawierać rad, były pasta do zębów, niektóre produkty spożywcze, napoje (energetyczne), zabawki, a nawet ubrania. W samym środku tej „radowej furii” narodziła się firma ściśle związana od początku swojego istnienia z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych: American Radium Corporation (USRC). Ta potężna firma wprowadziła na rynek powłokę fluorescencyjną zawierającą rad, stosowaną w zegarkach, które można wyraźnie zobaczyć w nocy.

Mechanizmy te były bardzo poszukiwane przez wojsko podczas I wojny światowej, ponieważ żołnierze mogli sprawdzać czas w ciemności. Później, w życiu cywilnym, ten rodzaj farby stał się popularny do malowania numerów domów, przełączników, a nawet fluorescencyjnych oczu do zabawek dla dzieci.

W świetlistej fabryce zegarków!

Wskazówki i cyfry na świecących tarczach zegarków zostały ręcznie namalowane przez bardzo młode dziewczyny. W procesie wykorzystano pędzle wykonane z sierści wielbłądziej. Wszystko wskazuje na to, że w wyniku radioaktywności emitowanej z farby, włosie po kilku pociągnięciach odrywa się i ulega uszkodzeniu.

Aby nie tracić czasu ani materiałów, wodzowie poprosili te, które później zostaną nazwane Radio Girls, aby wykonały robotę: zmoczyły włosie pędzla ustami lub językiem, a następnie ssały je, aby naostrzyć czubek i pomalować.

Rytuał ten wykonywano raz lub dwa razy na każdą namalowaną godzinę i szacuje się, że jeden pracownik mógł namalować do 200 godzin twarzy dziennie.

Pod koniec każdego dnia kobiety te świeciły w nocy: ich skóra, włosy, paznokcie, usta i zęby były naładowane radem. Nigdy nie przeszli żadnych badań lekarskich, a jedynym środkiem bezpieczeństwa, jaki podjęli, jest zakaz jedzenia w miejscu pracy.

Jednak właściciele firmy i naukowcy opracowali dla siebie środki mające na celu zmniejszenie narażenia na rad poprzez stosowanie masek, rękawiczek, pęsety, pęsety i ekranów ołowianych.

pojawia się choroba

Począwszy od 1922 r. zaczęły pojawiać się pierwsze przypadki uszkodzeń powłoki świecących zegarków spowodowanych radem. Jednym z nich była pracownica z New Jersey, Grace Fryer.

Grace Frytownica.

Już jako młoda kobieta Grace zaczęła tracić zęby bez wyraźnego powodu, a rany pozostawione na dziąsłach nie goiły się. W innym momencie szczęka rozpadła się, gdy tylko lekarz dotknął jej.

W innych przypadkach zgłaszano wyraźną anemię, chorobę stawu biodrowego, skrócenie nóg i różne rodzaje nowotworów.

Badania tych pacjentów, w których zło nie ustało aż do śmierci, ujawniły wspólny punkt: wszyscy pracowali we wspomnianej wyżej fabryce zegarków USRC w Orange w stanie New Jersey.

Firma, która ma silne powiązania z rządem USA, natychmiast sprzeciwiła się, zatuszowała i bagatelizowała fakty. Wzrosła liczba zgonów młodych pracowników, a prawnicy firmy kryli się za niespójnymi kontrolami syfilisu: starali się w ten sposób zaszkodzić reputacji ofiar.

Po wypędzeniu dyrektorów USRC, Grace Fryer zajęło dwa lata, zanim znalazła prawnika gotowego zakwestionować autorytet firmy. Ona i cztery kobiety ujawniły swoje twierdzenie z przekonującymi dowodami medycznymi.

Sprawa Radium Girls zwróciła uwagę opinii publicznej i sprawa została pomyślnie wniesiona przeciwko USRC. Sytuacja była jednak krytyczna dla tych kobiet, których średnia długość życia była bardzo krótka, a zaangażowane w nią osoby zaakceptowały ugodę pozasądową: dziesięć tysięcy dolarów na każdą kobietę na pokrycie kosztów leczenia i roczną opłatę w wysokości 600 dolarów za resztę kobiety. żyć i chorować

W niektórych przypadkach odszkodowanie ledwo pokrywało pogrzeb. Co więcej, nielicznym kobietom udało się przeżyć więcej niż dwa lata po umowie, więc rzadko widziały pieniądze z rekompensaty.

Radium Girls stały się częścią pierwszych amerykańskich zapisów o zatruciu przemysłowym. Materiał radioaktywny gromadzący się w szczątkach Grace Fryer nadal powoduje wysoki poziom promieniowania w pobliżu jej grobu.

Wydarzenia te ustanowiły precedens w Stanach Zjednoczonych podczas walki robotników o swoje prawa, zwłaszcza w postrzeganiu społeczeństwa, które dotychczas wyróżniało się jedynie niezwykłymi właściwościami radu.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.