Niskie płace i inflacja, która nie daje odpoczynku

Centeno zwrócił uwagę na presję zewnętrzną na ceny surowców w 2021 r., która jego zdaniem „odzwierciedla silny i ogólny wzrost światowych cen energii i surowców” oraz wpływ „zakłóceń w globalnej dystrybucji łańcuchów dostaw na ceny różnych towarów i koszty transportu”. ”.

Podmiot wyjaśnił w oświadczeniu, że rozbieżne skutki kryzysu odzwierciedlają większą wagę niektórych sektorów usług, „w szczególności eksportu turystyki w Portugalii”, dla których „wsparcie polityk gospodarczych było niezbędne do utrzymania zdolności produkcyjnych i rekonfiguracji sektorów. „

Jednak rząd Portugalii odmawia promowania podwyżek płac „aby nie podsycać spirali inflacyjnej” przy CPI przekraczającym 7%. Przy najwyższym wzroście cen od 1993 roku (7,2% w kwietniu) Antonio Costa, premier Portugalii, powiedział: „Nie zaczniemy od złudzenia, że ​​siła nabywcza rośnie i że inflację można zwalczać tylko poprzez wzrost dochodów”.

Socjalista znalazł sojusznika w Mario Centeno, który był jego ministrem finansów, a teraz prezesem Banku Portugalii, który w tym tygodniu wezwał do „ostrożności” przed podwyżkami płac.

Eksperci konsultowani przez EFE są jednak zgodni, że taka polityka doprowadzi do rzeczywistej utraty siły nabywczej Portugalczyków w kraju, w którym płace i tak są już niskie. Według danych portugalskiego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) średnie miesięczne wynagrodzenie brutto pracownika wyniosło 1361 euro w 2021 r.

W Europie Portugalia oddala się od swoich sąsiadów po zachodniej stronie i coraz bardziej zbliża się do wschodu: jest szóstym krajem z 27 krajów o najniższym średnim miesięcznym wynagrodzeniu, wyprzedzając Łotwę, Polskę, Litwę, Węgry, Rumunię i Bułgarię , zauważa Eurostat.

Znaczenie płacy minimalnej

Portugalia powinna być bliżej krajów takich jak Hiszpania ze względu na stopień współzależności między tymi dwiema gospodarkami, powiedział ekonomista Jose Reyes z Uniwersytetu w Coimbrze, wyjaśniając, że „średnie płace są niskie w porównaniu z innymi krajami i zbliżają się coraz bardziej do płacy minimalnej .

Od czasu objęcia urzędu socjaliści opowiedzieli się za polityką podniesienia płacy minimalnej, która w latach 2015-2022 wzrosła z 505 do 705 euro, co stanowi wzrost o prawie 40%. Jednak wzrost ten nie został przeniesiony na resztę wynagrodzeń, a według niedawnego raportu Narodowego Instytutu Statystycznego średnie wynagrodzenie wzrosło zaledwie o 16% w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Zgadza się z tym ekonomista Pedro Martins z Nova SPE, który postrzega ją jako „zbyt niekompletną” strategię i niezbędną do zwiększenia produktywności i poprawy usług publicznych.

Ostrzega też, że sytuacja pogorszy się tylko wtedy, gdy pensje nie nadążą za inflacją: „Nastąpi strata w rzeczywistej wydajności pracowników” EFE potwierdza.

Jose Reyes ostrzegł również, że środki ogłoszone przez rząd w celu zwalczania inflacji, takie jak obniżki podatków od paliw, „nie wystarczą”, aby uniknąć strat płac.

To, co dzieje się w Portugalii, nie jest dalekie od tego, co dzieje się w Argentynie. Wraz z przemówieniem wiceprezydent Christiny Kirchner w piątek rozpoczęła się debata na temat tego, jak płace towarzyszą wzrostowi gospodarczemu. Utrata siły nabywczej od 2017 roku spadła o 20%. Najbardziej dotknięte są nierejestrowane zarobki, podczas gdy minimalna płaca żywotna i ruchoma wyniesie w grudniu około 47 000 USD. Dylemat płac i inflacji jest otwarty w Argentynie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.