Nominowanej do nagrody Grammy grupie latynoskiej złożono gratulacje w Kolumbii

Nominowanej do nagrody Grammy grupie latynoskiej złożono gratulacje w Kolumbii

Jest to wyraz uznania dla ich talentu, wytrwałości, kreatywności i zaangażowania w zachowanie i szerzenie kultury afro-kolumbijskiej – stwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Cantares del Pacífico to grupa złożona z młodych artystów z Buenaventury wykonujących tradycyjne rytmy z kolumbijskiego wybrzeża Pacyfiku, takie jak curolao, bond, abuzao i aguabajo.

Grupa powstała w 2005 roku w celu ochrony przejawów kulturowych tego kolumbijskiego regionu i dlatego jej muzyka jest wyrazem różnorodności, radości i oporu społeczności pochodzenia afrykańskiego zamieszkujących ten region.

Podkreślił, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych z przyjemnością obserwuje, jak grupy zrzeszone w Kompleksowym Programie na rzecz Szans dla Dzieci i Młodzieży oraz Inicjatywie Dyplomacji Kulturalnej i Sportowej mogą zapobiegać werbowaniu i wykorzystywaniu nieletnich przez nielegalne grupy zbrojne.

Inicjatywa ta rozpoczęła się w 2011 r., po dobrowolnym przyjęciu przez rząd krajowy uchwały nr 1612 z 2005 r. Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wymiany kulturalne i sportowe łączą chłopców, dziewczęta i młodzież oraz tworzą inspirujące doświadczenia dla ich społeczności.

Grupa na swojej osobistej stronie na Facebooku poinformowała o nominacji do dwudziestej czwartej sesji Latin Grammy Award: „Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni Bogu, życiu i naszym przodkom za te drzwi, które się otwierają, i za możliwości, jakie przyjdą do nas.”

Zachęca ich to do dalszego rozpowszechniania swojej muzyki i historii kolumbijskiego regionu Pacyfiku we wszystkich częściach świata – podkreślił, dziękując tym, którzy słuchają ich na wszystkich platformach cyfrowych.

Grupa śpiewa o doświadczeniach, pracy, owocach, górnictwie, a nawet złocie, ludziach pochodzenia afrykańskiego i problemach, z jakimi borykają się będąc mniejszością.

Liderka, badaczka, prawniczka i performerka marimby, Irene Korath, główny głos grupy, potwierdziła Radionice w związku z ich najnowszym albumem Aguajes de Mar y Manglar, że śpiewają także na niesamowitych instrumentach.

Dodał: „Marimba jest instrumentem macierzystym. Bęben niesie ton naszego rytmu. Konono zaprasza innych, aby podeszli bliżej. Dźwięk jest najważniejszy w spokojnej muzyce, ponieważ mamy wiele muzycznych melodii, których nie mamy”. Wymaga rytmu, który towarzyszy piosenkom” – co jest cechą powracającą we wszystkich dziełach grupy.

rgh/otf

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *