Nowe badanie ujawnia powszechne ryzyko raka piersi — oto jak możesz podjąć działania już teraz

Lekarz z kliniki w Cleveland rozkłada to na czynniki pierwsze.

Jeśli chodzi o zapobieganie rakowi, wczesne wykrywanie i regularne badania kontrolne są niezbędne. Ważne jest również, aby dowiedzieć się o czynnikach ryzyka i wiedzieć, czego szukać.

według Nowe badanieWiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że duże piersi zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. W rzeczywistości zwiększa ryzyko danej osoby Jeden do czterech razy.

Przeprowadzono ankietę i wywiady z ponad 2300 kobietami na temat ich postrzegania gęstości piersi jako czynnika ryzyka raka piersi. Zapytano je również, czy gęste piersi narażają cię na większe ryzyko niż bliski krewny z rakiem piersi i co może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Wyniki pokazały, że kobiety wierzą rodzina Historia jest największym czynnikiem ryzyka i niewielu wierzy, że gęstość piersi zwiększa ryzyko raka piersi.

Biorąc pod uwagę ten brak świadomości, autorzy badania zauważają, że „ogólnie Edukacja O zagrożeniach związanych z rakiem piersi i strategiach zapobiegania są potrzebne. „

Dlaczego gęste piersi zwiększają ryzyko raka piersi?

Pierś składa się z włóknistej tkanki gruczołowej (przewody mleczne, zraziki i tkanka łączna) oraz tłuszczu. Gęstość piersi jest używana do opisania ilości tkanki włóknisto-gruczołowej w piersi pacjenta. Pierś jest uważana za „gęstą”, jeśli zawiera więcej tkanki włóknistej niż tłuszczu. dr Laura B. Shepardson, MD, MA, wyjaśnia szef działu obrazowania piersi w Cleveland Clinic.

Około 50% populacji w wieku od 50 do 74 lat ma gęstą tkankę piersi. I chociaż jasne jest, że pacjentki z gęstą tkanką piersi mają od 1 do 4 razy większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż pacjentki z mniej włóknistą tkanką gruczołową, nie jest jasne, dlaczego tak jest – wyjaśnia dr Shepardson. Jedna z teorii głosi, że rak piersi rozwija się w komórkach tkanki włóknisto-gruczołowej. Dlatego zrozumiałe jest, że im więcej tkanki włóknistej ma pacjent, tym większa liczba komórek zagrożonych przekształceniem się w raka.

Dr Shepherdson dodaje, że innym równie ważnym powodem jak gęstość piersi jest to, że rak piersi może nie być dobrze widoczny na mammografii, jeśli kobieta ma gęstą tkankę piersi. Tkanka włóknisto-gruczołowa jest biała na mammogramie. Ponieważ nowotwory są również białe, gęsta biała tkanka może „ukryć” raka piersi, utrudniając radiologowi – lekarzowi interpretującemu mammografię – zobaczenie go.

Powiązany: Oto 9 najważniejszych objawów raka piersi u kobiet — i kiedy należy udać się do lekarza

Jak stwierdzić, czy masz gęste piersi

Gęstość piersi zależy od wyglądu mammograficznego, a nie od kształtu piersi. Gdy radiolog odczyta mammografię, określi gęstość piersi.

Radiolodzy klasyfikują gęstość za pomocą czterech kategorii w oparciu o odsetek tkanki włóknistej (białej na mammogramie) w porównaniu do tkanki tłuszczowej (szarej na mammogramie), wyjaśnia dr Shepherdson. Na szczęście w wielu stanach przyjęto przepisy zobowiązujące radiologów do powiadamiania pacjentów o gęstej tkance piersi.

Etapy postępowania w przypadku egzaminu

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć rozmawiać o zdrowiu piersi ze swoim lekarzem, mówi dr Shepherdson. On lub ona może przeanalizować twoje czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi i, na podstawie twojego wkładu, przyjąć strategię badań przesiewowych w kierunku raka piersi, która jest dla ciebie najlepsza.

„Radzę wszystkim pacjentkom, aby rozważyły ​​rozpoczęcie corocznej mammografii w wieku 40 lat, ponieważ młodsze pacjentki mają gęstszą tkankę piersi i wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie” – mówi dr Shepardson. „Jeśli pacjentka wie, że ma gęste piersi, radzę im również porozmawiać z lekarzem na temat innych badań przesiewowych, w tym pełnego USG piersi i/lub rezonansu magnetycznego, które mogą być dla nich odpowiednie”.

Następny: Oto różne etapy raka piersi – i co każdy z nich oznacza

Źródła

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *