Nowy nalot uderza w stolicę Tigray, Etiopię

Nowy nalot uderza w stolicę Tigray, Etiopię

Nairobi, Kenia (AFP) – Sąsiedzi poinformowali w środę, że nowy atak uderzył w stolicę Etiopii Tigray. Ze swojej strony Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że ​​zmniejszy swoją obecność w regionie o ponad połowę, ponieważ blokada rządowa sparaliżowała działania humanitarne, w których ludzie umierają z powodu braku żywności.

Wojna w drugim najbardziej zaludnionym kraju Afryki ciągnie się od prawie roku, w walce między siłami etiopskimi i ich sojusznikami z siłami Tigrayan, które przez lata kontrolowały rząd kraju, aż do starcia z premierem Abiy Ahmedem, laureatem Nagrody Nobla z 2019 r. Pokojowa Nagroda.

Według Canada Gebrehiot z Tigray Foreign Affairs Office, początkowo nie było żadnych doniesień o śmierci lub zniszczeniach spowodowanych nowym nalotem w Mekele. Mieszkaniec i pracownik humanitarny potwierdzili zamach bombowy, który miał miejsce dwa dni po tym, jak Etiopskie Siły Powietrzne potwierdziły naloty w Mekele, w których zginęło troje dzieci, według świadka. Siły Powietrzne poinformowały, że zaatakowano sprzęt i wieże komunikacyjne.

Etiopska armia i rzecznicy rządu początkowo nie odpowiadali na pytania dotyczące nowej ofensywy.

Mikkele nie cierpiał z powodu walk od czerwca, kiedy siły Tigray odzyskały kontrolę nad większością regionu w dramatycznym momencie wojny.

Bombardowania wywołały panikę w oblężonym mieście, a lekarze i inni twierdzą, że kończą im się lekarstwa i inne niezbędne artykuły.

Pomimo apeli ONZ i innych o udostępnienie podstawowych usług i pomocy humanitarnej 6 milionom ludzi w Tigray, rząd etiopski nazwał w tym tygodniu takie oczekiwania „śmiesznymi”. Tymczasem siły Tigray walczą teraz w sąsiednich regionach Amhara i Afar. Setki tysięcy ludzi zostało tam przesiedlonych, zaostrzając śmiertelny kryzys.

„Chociaż nie wszystkie posunięcia miały miejsce, prawdopodobnie nastąpi redukcja personelu ONZ z 530 do około 220 w Tigray” – powiedział Associated Press rzecznik humanitarny ONZ Saviano Abreu. Powiedział, że decyzja była „bezpośrednio związana z ograniczeniami operacyjnymi, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach” i ze względów bezpieczeństwa.

Abreu dodał, że niedobory paliwa i gotówki spowodowane przez rządową blokadę Tigray „utrudniły pracownikom organizacji pomocowych prowadzenie działań ratujących życie”, kiedy najbardziej ich potrzebują.

Potwierdził, że około 1200 pracowników organizacji humanitarnych, w tym mini-delegacja ONZ, pozostanie w Tigray.

Associated Press w ostatnich tygodniach potwierdziła przypadki głodu podczas oblężenia rządu.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *