Obecnie wygląda na to, że Starliner nie zwolni załogi do początku 2022 roku

Obecnie wygląda na to, że Starliner nie zwolni załogi do początku 2022 roku
Zbliżenie / Jak będzie wyglądać dokowanie do Boeinga Starlinera na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Od Boeinga minęło około pięciu tygodni Aktualizacja statusu Swojego statku kosmicznego Starliner, jak podała firma, „ocenia” nową datę startu celu dla swojej następnej misji. Ten lot testowy Starlinera, który nie będzie miał załogi, ma wystartować na rakiecie Atlas V i zadokować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez około tydzień przed powrotem na Ziemię.

Chociaż nie było oficjalnej aktualizacji, obecnie wydaje się prawdopodobne, że Boeing i NASA planują ten lot testowy pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Wynika to w dużej mierze z ruchu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a nie z predyspozycji samego Starlinera. Dwa źródła NASA stwierdziły, że statek kosmiczny jest „bliski” gotowości, z zaledwie kilkoma małymi testami, aby zweryfikować statek kosmiczny do pozostałego lotu. Oczekuje się, że Starliner będzie gotowy do lotu wczesnym latem.

korek uliczny

Podstawowym problemem jest dostępność portów dokujących dla stacji kosmicznej wyposażonej w „międzynarodowy adapter dokujący”, używany przez pojazdy SpaceX Crew Dragon, Cargo Dragon 2 i Starliner. Obecnie na terminalu znajdują się dwa takie porty, a dla NASA priorytetowym dostępem do tych portów jest rotacja załogi, a następnie misje zaopatrzeniowe. Powstało więc pytanie, kiedy podczas lotu testowego Starlinera można było znaleźć otwarty właz w terminalu.

Misja Crew-2, przewożąca czterech astronautów na pokładzie pojazdu SpaceX Crew Dragon, ma wystartować 22 kwietnia i pozostanie połączona z jednym z tych portów przez około sześć miesięcy. Następnie, 3 czerwca, misja SpaceX Shipping Supply Mission (CRS-22) ma wystartować i zająć drugi port.

W związku z tym tego lata nie będą dostępne żadne porty dokujące do około 20 lipca, czyli przybliżonej daty, kiedy CRS-22 Dragon opuści terminal i wróci na Ziemię. Ten odlot otworzy okno trwające około miesiąca, podczas którego Starliner będzie mógł przeprowadzić swój lot testowy. Dlatego, chociaż NASA i Boeing jeszcze nie ogłosiły docelowej daty, możemy spodziewać się, że lot ten odbędzie się nie później niż pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Starliner prawdopodobnie pozostanie połączony ze stacją przez około tydzień – w zależności od potrzeb programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – przed wylądowaniem w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Następna misja zaopatrzeniowa Smoka, CRS-23, ma przybyć pod koniec sierpnia, kiedy to Starliner będzie musiał opuścić.

Następnym lotem testowym Starlinera będzie drugi lot bezzałogowy statku kosmicznego, który był konieczny po problematycznej misji testowej w grudniu 2019 r. Podczas tego lotu kilka problemów z oprogramowaniem spowodowało utratę statku kosmicznego prawie kilka minut po wystrzeleniu, a następnie ponownie na krótko przed planowanym terminem. czas. Aby ponownie wejść do atmosfery ziemskiej. NASA Wypadek został ogłoszony „Bliskość wysokiej rozdzielczości”. W rezultacie Boeing zgodził się na przeprowadzenie drugiego lotu próbnego załogi po dokładnym przeglądzie programu lotów pojazdu.

Kiedy załoga?

Po tym powtórzonym locie testowym, formalnie znanym jako Orbital Flight Test-2, NASA i Boeing przeprowadzą szczegółową analizę danych. Jedno ze źródeł powiedziało z optymizmem, że proces ten potrwa około sześciu miesięcy. To przesunie załogowy lot testowy do stycznia 2022 r. Inny urzędnik NASA powiedział, że statek kosmiczny nie będzie latał, dopóki „urządzenie nie będzie gotowe i warto latać w zależności od potrzeb stacji”. Dodał, że w tym teście w locie nie ma godziny, ponieważ NASA ma już działający pojazd, Crew Dragon, na potrzeby rotacji astronautów.

Źródło wyraziło „nadzieję” na ustalenie daty startu lotu testowego załogi Starlinera w 2021 r., Ale bardziej realistycznie misja zakończy się w 2022 r. Chociaż porty stacji kosmicznej są dostępne w listopadzie, w grudniu obecnie nie ma żadnych przedziałów czasowych. Źródło zaznajomione z rozkładem lotów stacji kosmicznej zasugerowało, że najlepsza szansa na przetestowanie lotu załogi Starlinera, kierowanej przez astronautę Butcha Wilmera, nadejdzie prawdopodobnie w lutym 2022 r. Dworzec. Ten właz pozwoli również zaoszczędzić około siedmiu miesięcy na ocenę danych z Orbital Flight Test-2 i uwolnienie ludzi od podróży Starlinerem.

Wreszcie, jeśli ten lot testowy załogi się powiedzie, Boeing mógłby odbyć pierwszą „operacyjną” misję Starlinera. Spowoduje to przewiezienie pełnej grupy czterech astronautów na stację kosmiczną na około sześć miesięcy i nastąpi później w 2022 roku, najprawdopodobniej w kwietniu lub wrześniu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *