Ocaleni świętują 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Ocaleni świętują 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

W sobotę w południowej Polsce grupa ocalałych z nazistowskich obozów zagłady uczci 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.

Około 20 ocalałych z różnych nazistowskich obozów koncentracyjnych w całej Europie złoży wieńce pod Ścianą Śmierci w Auschwitz i będzie modlić się pod Pomnikiem w Birkenau, aby uczcić pamięć prawie 1,1 miliona Żydów, którzy zginęli w obozach, głównie Żydów.

Prawie sześć milionów europejskich Żydów zostało zamordowanych przez nazistów podczas Holokaustu Żydów i innych grup przed i po II wojnie światowej.

Prezydent Senatu RP Małgorzata Kitawa-Płońska weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu; Minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz i ambasador Izraela w kraju Yaakov Livneh.

W piątek w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające modlitwą pod pomnikiem bohaterów getta poległych w walkach z wojskami niemieckimi w 1943 r.

Początkowo naziści, którzy okupowali Polskę w latach 1939–1945, wykorzystywali stare austriackie koszary wojskowe w Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. dobudowano w Birkenau drewniane baraki, komory gazowe i krematoria w celu eksterminacji europejskich Żydów, Cyganów i innych grup, a także rosyjskich jeńców wojennych.

Oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r., w którym przebywało około 7 000 więźniów. W poprzednich dniach Niemcy wysłali dziesiątki tysięcy więźniów na tzw. marsze śmierci, gdyż wielu z nich zmarło z wycieńczenia i wychłodzenia spowodowanego ujemnymi temperaturami.

Od 1979 roku Auschwitz-Birkenau znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *