Odkrycie cmentarzyska mamuta zawiera rzadkie szkielety – RT UK News

Odkrycie cmentarzyska mamuta zawiera rzadkie szkielety - RT UK News

Archeolodzy odkryli „prawie czyste” szczątki pięciu mamutów z epoki lodowcowej podczas wykopalisk na nowo odkrytym cmentarzu sprzed 200 000 lat w Wielkiej Brytanii. Odkryto również narzędzia, których neandertalczycy mogli używać do polowania na zwierzęta.

Szczątki, w tym dwoje dorosłych, dwoje nieletnich i niemowlę, należą do rodzaju mamuta stepowego, przodka mamuta włochatego. Oczekuje się, że więcej kości zostanie odkrytych w miarę kontynuowania wykopalisk na rozległym terenie, kamieniołomie żwiru w Cotswolds w pobliżu miasta Swindon.

Naukowcy szacują wiek szczątków mamuta i narzędzi kamiennych na około 220 000 lat. Uważa się, że miejsce to było niegdyś żyzną równiną, na którą w miarę ochładzania się temperatury przyciągały zwierzęta i neandertalczyków.

Wyszukaj kolejność między „Najważniejsze odkrycia w brytyjskiej paleontologii” Biolog ewolucyjny Ben Jarrod powiedział Obserwatorowi, że znalezienie tak dobrze zachowanych szkieletów było… „Bardzo rzadkie.” Powiedział, że mamut stepowy był największym z gatunków, ważąc kiedyś nawet 15 ton – około dwa do trzech razy więcej niż słoń afrykański.

To spojrzenie w przeszłość. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia naszego zrozumienia, w jaki sposób zmiana klimatu wpływa konkretnie na środowisko, ekosystemy i gatunki.

Czytaj więcej

Wykopaliska w tym miejscu rozpoczęły się w 2019 roku po tym, jak dwóch łowców skamielin odkryło szczątki i topór neandertalczyka w 2017 roku i zaalarmowało grupę archeologiczną DigVentures. Od tego czasu zespół odzyskał kości, w tym kły, kości nóg, żebra i kręgi – niektóre z nich wykazują ślady po rzeźni. Odnaleziono również narzędzia krzemienne, które uważano za używane do czyszczenia świeżych skór.

„Miejsca archeologiczne z tego okresu są rzadkie i są niezbędne do zrozumienia zachowań neandertalczyków w całej Wielkiej Brytanii i Europie. Dlaczego zginęło tutaj tak wiele mamutów? Czy neandertalczycy mogli je zabić? Co mogą nam powiedzieć o życiu w Wielkiej Brytanii epoki lodowcowej? daje nam to dowód. Witryna jest wyjątkową okazją, aby odpowiedzieć na te pytania” Lisa Westcott Wilkins z DigVentures powiedziała The Observer.

Inne odkrycia w tym miejscu to gigantyczny łoś – dwa razy większy od dzisiejszych zwierząt – z porożem o szerokości 10 stóp, chrząszcze gnojowe, które wykorzystują odchody zwierząt do jedzenia i schronienia, oraz ślimaki słodkowodne. Odkryto również nasiona, pyłki i skamieniałości należące do wymarłych roślin.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.