Odkrycie miejsca skamieniałości opowiada o „historii pochodzenia” Australii

Odkrycie miejsca skamieniałości opowiada o „historii pochodzenia” Australii

Skamieniałe pająki, cykady, osy, rośliny i ryby, których historia sięga 11-16 mln lat temu w epoce miocenu, malują żywy obraz niegdyś obfitych ekosystemów lasów deszczowych w Australii.

„Jest to niezwykle ważne stanowisko kopalne. Ma wszystko, na co mamy nadzieję, wyjątkowo dobrze zachowane skamieliny z czasów, o których niewiele wiemy” – powiedział Matthew McCurry, paleontolog z Australian Museum Research Institute, który był autorem badania witryny, które zostało opublikowane w piątek w czasopiśmie Science Advances.

„Miocen był momentem, w którym powstała większość współczesnych środowisk australijskich, a więc ta skamielina jest tak naprawdę historią pochodzenia Australii”.

Badania wykazały, że w miocenie zmniejszone opady spowodowały kurczenie się lasów deszczowych na całym świecie, prowadząc do suchych krajobrazów.

Miejsce, nazwane McGraths Flat i położone w Central Tablelands, w pobliżu miasta Gulgong, zostało odkryte przez lokalnego rolnika, który znalazł skamieniałe liście na jednym ze swoich pól, powiedział McCurry.

McCurry i jego koledzy odwiedzili i przeprowadzili wykopaliska siedem razy.

Skrytka dobrze zachowanych skamieniałości

„Skamieliny są niesamowicie ładne, a za pomocą mikroskopu możemy przyjrzeć się szczegółom powierzchni skamieniałości, które są również niesamowicie dobrze zachowane” – powiedział w e-mailu.

„Widać takie cechy, jak poszczególne komórki, a nawet organelle w komórkach. Ten poziom szczegółowości pozwala nam powiedzieć o wiele więcej o tym, jakie były te ekosystemy”.

Na przykład melanosomy odkryte w skamieniałym piórze pozwalają naukowcom określić kolor pióra. W tym przypadku uważają, że był od ciemnobrązowego do czarnego.

Paleontolog Matthew McCurry (powyżej) z Australian Museum Research Institute i jego koledzy odwiedzili to miejsce siedem razy.

Stanowisko, uformowane ze skał bogatych w żelazo, miało być uważane za Lagerstätte, powiedział McCurry, niemiecki termin, którego paleontolodzy używają do opisania wyjątkowego miejsca z wieloma doskonale zachowanymi skamieniałościami.

Rośliny i stworzenia zostały skamieniałe, gdy bogata w żelazo woda gruntowa spłynęła do billabong, czyli wodopoju.

McCurry powiedział, że jego ulubioną skamieliną był rodzaj pająka, który był najlepiej zachowaną skamieniałością pająka, jaką kiedykolwiek znaleziono w Australii.

„To niezwykle piękny okaz”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *