ONZ ostrzega przed niebezpiecznym typem delty: hospitalizacjami w Europie i szybką transmisją w Afryce in

f0202491Szybki ruch wariantu Delta rozprzestrzenił się na 16 innych krajów afrykańskich, w tym jego wpływy w Afryce Południowej. Od pierwszej rejestracji w Indiach jej obecność rosła wykładniczo z tygodnia na tydzień.

Według najnowszego raportu WHO wariant delta napędza silną trzecią falę COVID-19 w Afryce, a liczba przypadków wzrasta szybciej niż wszystkie poprzednie szczyty, podała Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Trzy z pięciu krajów, które obecnie zgłaszają najwięcej przypadków, są zagrożone tym wariantem, o 60% bardziej zakaźnym niż inne kraje.

W ciągu sześciu kolejnych tygodni zainfekował 202 000 pozytywnych przypadków (o 25% więcej w zeszłym tygodniu) i 90% maksymalnego szczytu 224 000 przypadków w poprzedniej fali. Zgony również wzrosły o 15% w 38 krajach afrykańskich, do prawie 3000.

Delta sprawuje swoją dominację w RPA. Ten kraj odpowiadał za ponad połowę przypadków na kontynencie w zeszłym tygodniu. Podobnie wykryto go w 97% zsekwencjonowanych próbek w Ugandzie iw 79% próbek z Demokratycznej Republiki Konga.

Specjaliści z agencji ONZ wyjaśnili, że wariant wydaje się również prowadzić do choroby wśród młodych ludzi. Na przykład w Ugandzie 66% poważnych chorób przypisuje się osobom poniżej 45 roku życia.

“Szybkość i skala trzeciej fali z Afryki jest niepodobna do niczego, co widzieliśmy wcześniej. Szerokie rozprzestrzenianie się wariantów zakaźnych przenosi zagrożenie dla Afryki na zupełnie nowy poziom. Więcej transmisji oznacza poważniejsze i więcej chorób” – powiedział dr. Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO w Afryce, liczba zgonów, więc wszyscy muszą działać teraz i wzmocnić środki zapobiegawcze, aby sytuacja nadzwyczajna nie przekształciła się w tragedię.

Inne warianty zgłoszono odpowiednio w 32 i 27 krajach afrykańskich, takich jak Alpha i Beta. Alfa występuje w większości krajów Afryki Północnej, Zachodniej i Środkowej, beta z większym zasięgiem w regionie południowym. Oba warianty są bardziej przenośne niż oryginalny wirus.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zapotrzebowanie na tlen w Afryce jest teraz o 50% wyższe niż u szczytu pierwszej fali rok temu, ze względu na wzrost liczby przypadków i hospitalizacji na całym kontynencie.

Ponieważ tylko osiem bezpiecznych i skutecznych szczepionek zostało zatwierdzonych do tej pory na liście zastosowań awaryjnych WHO, dostawy do Afryki są ograniczone.

“Ponieważ wyzwania w zakresie dostaw utrzymują się, podział dawek może pomóc wypełnić lukę. Jesteśmy wdzięczni za obietnice złożone przez naszych międzynarodowych partnerów, ale potrzebujemy pilnych działań w zakresie przydziałów. Nie można pozwolić, aby Afryka pogrążyła się w najgorszej jak dotąd fali ”- dodał dr Moeti.

Tylko 15 milionów ludzi na kontynencie zostało zaszczepionych, co stanowi zaledwie 1,2% populacji Afryki.

Z drugiej strony oczekuje się, że Delta zdominuje sierpień w Europie, z idealną burzą powolnych szczepień i mniejszą liczbą ograniczeń, które tworzą kolejną falę przypadków i zgonów na kontynencie, podała Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Według Hansa Kluge, regionalnego dyrektora agencji zdrowia ONZ, liczba przypadków wzrosła w zeszłym tygodniu o 10%, napędzana przez zwiększone zmienne, podróże, spotkania i złagodzenie ograniczeń społecznych, a miliony ludzi pozostają nieszczepione.

Wariant delta-alfa bardzo szybko przesadza, co skutkuje zwiększoną liczbą hospitalizacji i zgonów.

Jednak 63% ludzi wciąż czeka na pierwszą dawkę, ostrzegając, że do sierpnia Europa nie będzie wystarczająco zaszczepiona, a także złagodzi ograniczenia związane ze zwiększeniem liczby podróży i spotkań, powiedział dr Kluge.

Według Kluge’a szczepionki są skuteczne w dwóch dawkach. Specjalista podkreślił potrzebę uproszczenia procesu szczepień w celu ratowania życia i zmniejszenia szkód w gospodarce. „Im wolniejszy program szczepień, tym więcej zmiennych się pojawi” – ​​powiedział lekarz.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *