ONZ wzywa Kostarykę do wyjaśnienia zabijania rdzennych przywódców

ONZ wzywa Kostarykę do wyjaśnienia zabijania rdzennych przywódców

SAN JOSE, 9 sierpnia (Prinsa Latina) Organizacja Narodów Zjednoczonych w Kostaryce (UNOCAR) wezwała dziś państwo Kostaryka do wyjaśnienia morderstw dwóch rdzennych przywódców Bribri, Sergio Rojasa i Prorana Jerry’ego Rivery.

Na swoim profilu na Twitterze, UNCOSTARICA, ONUCostaRica napisała: „Na #DiaDeLosPueblosIndigenas wzywamy #CostaRica do pilnego wyjaśnienia morderstw rdzennych przywódców Sergio Rojasa i Jerry’ego Rivery”.

W tweecie stwierdzono, że szybka i skuteczna sprawiedliwość przyczynia się do tego, że te wydarzenia się nie powtórzą oraz do ochrony obrońców praw człowieka.

Rojas, lider przekupstwa Salitre uniwak, członek założyciel i koordynator Frenapi oraz członek Rady Władz Specjalnych ds. Opieki nad Matką Ziemią (Ditsö Iriria AjKönuk Wapka de Salitre), został zamordowany w swoim domu we wspólnocie Yri , rdzenni mieszkańcy Prowincji Salitre, w kantonie Buenos Aires, w Puntarenas, 18 marca 2019 r.

Sytuacja, która niestety powtórzyła się wraz z morderstwem komandora Prorana Rivery, odzyskiwacza ziemi i obrońcy praw tubylców, 24 lutego 2020 r.

Wielokrotnie Narodowy Front Ludności Tubylczej (Frenapi) domagał się od państwa Kostaryki jasnych odpowiedzi w sprawie śledztwa w sprawie zabójstw Rojasa i Rivery, a także przestrzegania środków zapobiegawczych wydanych przez Międzyamerykańską Komisję ds. Prawa Człowieka (IACHR). w 2015 roku.

Zagrożone było również przyjęcie specjalnych środków ochronnych dla świadków i obrońców wolności jednostki.

W 2015 r. Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka orzekła o zagwarantowaniu życia i osobistego bezpieczeństwa rdzennej ludności z Tripi de Tirapa i Bribri de Saliter w Buenos Aires, w prowincji Puntarenas, biorąc pod uwagę „powagę sytuacji, pilności sytuacji i nieodwracalnej szkody”.

Rial Omański / Ale

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.