Opóźnienie funduszy europejskich już wpływa na ożywienie: co się dzieje?

Początek roku nie był łatwy. Rząd został zmuszony do obniżenia wzrostu o 3,3 punktu, wiedząc, że będziemy musieli poczekać na poprawę, mając nadzieję, że wpływ szczepionek na koronawirusa i pojawienie się funduszy europejskich będzie głównie zauważalny. W następnym ćwiczeniu. W ten sposób zespół wiceprezes Nadii Calvino szacuje, że wzrośnie o 6,5% w 2021 r. I 7% w 2022 r.

Część spadku prognoz wzrostu na ten rok wynika z opóźnienia w napływie środków europejskich. Rząd oszacował, że realizacja hiszpańskiego planu otrzymania środków z funduszu naprawczego Wpłynie 2,6 punktu do PKB Przez rok. Szacowane cięcia z powodu opóźnień w finansowaniu mają co najmniej jeden punkt. co się dzieje?

Calvino poinformował, że marzec nie był dobry dla zatrudnienia i nie wyklucza obniżenia oczekiwań

EP

Kiedy rząd opublikował swoje poprzednie szacunki, z Kto ustalał budżetyWilcze uszy z zaległych pieniędzy zaczęły wyskakiwać, ale nie było to jeszcze jasne. Stało się tak, gdy Węgry i Polska zdecydowały się zablokować pełny proces zatwierdzania wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027 oraz funduszu naprawczego poprzez powiązanie wypłaty środków z poszanowaniem praworządności. Z Berlina rozlegały się ciągłe alarmy. Ostrzegał przed tym ambasador Niemiec przy Unii Europejskiej Opóźnienie było rzeczywistością. Ostatecznie Warszawa i Budapeszt zniosły weto i na czas zdołały je ominąć.

Ale to nie było wszystko. Ponieważ otworzyło to drogę do następnego etapu: wszystkie rządy muszą zgodzić się na decyzję dotyczącą środków prywatnych, która jest niezbędna, aby Komisja Europejska mogła wejść na rynek i otrzymać 750 000 mln euro z funduszu naprawczego. Proces ten jest powolny, ale ostatnio zwolnił, niedługo po tym, jak obie izby niemieckiego parlamentu zatwierdziły tę decyzję.

Isabelle Schnabel, członkini Komitetu Wykonawczego Europejskiego Banku Centralnego, z kanclerz Merkel. (Reuters)

To nie wystarczyło: brakuje podpisu prezydenta republiki. Jednak niemiecki Trybunał Konstytucyjny wstrzymał ten ostatni proces do czasu rozstrzygnięcia przez szereg powodów kolejnej sprawy przeciwko planowi europejskiemu. Zasób awaryjny Przeciwko funduszowi odkupu. Na razie sąd nie wyznaczył terminu rozstrzygnięcia sprawy, choć szacuje się, że może się ona opóźnić nawet o trzy miesiące. Zwiększyło to liczbę alertów przed operacją, która była już wolna.

„Nie muszę komentować niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Ale jeśli wypłata zostanie opóźniona w nieskończoność, będzie to katastrofa gospodarcza dla Europy” – powiedziała Isabelle Schnabel, członkini Komitetu Wykonawczego EBC. Piątek. „Oprócz zwiększenia wskaźnika szczepień konieczne jest, aby Europa zapewniła silną reakcję finansową w postaci unijnego funduszu naprawczego Do 750 000 milionów. Bronił tego. Pieniądze muszą być efektywnie wykorzystywane, aby Europa stała się trwale bardziej konkurencyjna, bardziej cyfrowa i bardziej ekologiczna. Uniknięto tego.

„Byłoby katastrofą gospodarczą dla Europy, gdyby wypłata środków została opóźniona w nieskończoność”.

W tym tygodniu francuski minister finansów Bruno Le Maire wskazał w tym samym kierunku. „Chodzi przede wszystkim o szybkie uzdrowienie Unii Europejskiej i jak najszybsze wdrożenie planu” – powiedział w wywiadzie francuski minister. „Jesteśmy w kwietniu 2021 r. I znowu Nie widziałem ani grosza27 państw członkowskich nie ratyfikowało decyzji w sprawie środków prywatnych ”.

Komisja Europejska oszacowała, przed niedawnym uderzeniem w niemiecką konstytucję, że prefinansowanie w wysokości 13% odpowiednich funduszy mogłoby zostać przekazane przez całe lato, być może z drugą wypłatą pod koniec 2021 r. Jednak stałe opóźnienia umożliwiają to. aby to zrobić. Bardziej prawdopodobne jest, że rządy będą mogły uzyskać dostęp do zaliczek, które im odpowiadają w tym roku, w przypadku Hiszpanii Około 18 000 milionów euro.

Zdjęcie: Luis de Guindos
Guindos apeluje o „poważne” reformy i unika krótkotrwałego dysponowania europejskimi pieniędzmi

EP

Szacunki nie są zbyt dobre. Na przykład Standard & Poor’s uważa, że ​​pierwsze masowe uwolnienie środków z funduszu naprawczego nastąpi dopiero w czwartym kwartale, czego oczekiwała Komisja Europejska. Około połowy roku Przed blokadą konstytucyjną Niemiec. Szwajcarska grupa Pictet jest nieco bardziej optymistyczna i oczekuje, że pierwsze płatności do państw członkowskich zaczną napływać w trzecim kwartale.

Raport opublikowany w tym tygodniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie napawa optymizmem w większości europejskich stolic. Pogłębiająca się luka między prognozami PKB dla Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, luka, która nie zaczęła się zmniejszać, Przynajmniej do 2024 roku.

Zdjęcie: Zdjęcie: iStock.
Jak przepis na podwyżkę podatków MFW wpłynie na Hiszpanię

Javier J. Journ

Do wszystkich tych niepowodzeń i wyzwań stojących przed funduszem musimy dodać fakt, że stolice nie przesłały jeszcze do Brukseli swoich krajowych planów reform i inwestycji, w których muszą określić, na co chcą europejskich pieniędzy i w jaki sposób pójdą. Bruksela. Ich zastosowanie i jakie parametry spełnią, co doprowadzi do wypłaty środków. Hiszpania jest jednym z krajów Bardziej zaawansowani mają swoje plany, Które należy dostarczyć przed końcem miesiąca.

„Od kilku miesięcy intensywnie współpracujemy z państwami członkowskimi nad przygotowaniem ich planów. To złożony proces planowania reform i inwestycji na kilka następnych lat” – wyjaśnia rzecznik Komisji Europejskiej. Wiedząc, że z niektórych stolic krytykowana jest „biurokracja” uczestnicząca w realizacji planów krajowych, rzecznik wyjaśnił, że należy uszanować proces uzgodniony z uczestniczącymi ustawodawcami, zgodnie z zapisami rozporządzeń. „Nasze codzienne doświadczenia z państwami członkowskimi to współpraca Bardzo owocna i konstruktywna Aby osiągnąć nasze wspólne priorytety ”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *