Oscar 2023: Jaką nagrodę mogła zdobyć Argentyna w 1985 roku, film Riccardo Darína i Petera Lanzaniego

Oscar 2023: Jaką nagrodę mogła zdobyć Argentyna w 1985 roku, film Riccardo Darína i Petera Lanzaniego

Argentyna, 1985film z udziałem Ricardo Darina s Piotra Lanzaniegooraz możliwość wprowadzenia ostatniej instancji Oscary 2023 Tym samym znalazł się wreszcie w gronie pięciu nominowanych do statuetki w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

Ogłoszenie rozpocznie się o godzinie 10:30 we wtorek, 24 stycznia, za pośrednictwem oficjalnego konta YouTube Hollywoodzkiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz w sieciach społecznościowych.

Film, wyreżyserowany przez Santiago Mitre, jest jednym z 15 filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, obok EO (Polska), Decyzja o wyjeździe (Korea Południowa), Boski spisek w Kairze (Szwecja), gorset (Austria) , blisko (Belgia), Powrót do Seulu (Kambodża), Święty pająk (Dania) , Brak wiadomości przed nami (Niemcy), Zobacz ostatni film (Indie), Cicha dziewczyna (Irlandia), Bardot, Fałszywa kronika pewnych faktów (Meksyk), niebieski kaftan (Maroko, zachód, zachód słońca), Kraina Radości (Pakistan) i Święty Omarze (Francja).

Pełna obsada „Argentyny, 1985” (fot. akta).

Jeśli zostaniesz wybrany jako jeden z 5 finalistów, Argentyna, 1985 Zakończy miesiąc pełnego sukcesów. Zaledwie dwa tygodnie temu powstał podczas rozdania Złotych Globów w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę, 12 marca, w historycznym Dolby Theatre w Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone. Wydarzenie poprowadzi prezenter, komik i aktor Jimmy Kimmel.

Argentyna 1985 stara się być trzecim narodowym filmem, który zdobył Oscary

Film o procesie junty wojskowej może stać się trzecim argentyńskim filmem w historii, który zdobędzie najwyższą ocenę w filmie Oscary.

Przeczytaj także: Riccardo Darin i Peter Lanzani w „Argentyna, 1985”, filmie o procesie junty wojskowej.

Kino argentyńskie zdobyło swojego pierwszego hollywoodzkiego Oscara 24 marca 1986 roku, dokładnie 10 lat po zamachu stanu, który obalił Maríę Estelę Martínez de Perón. Był wówczas zwycięzcą Oficjalna historiaWyreżyserowany przez Luisa Buenzo, z Hectorem Alterrio i Normą Aleandro w rolach głównych.

Nieco ponad dwie dekady później, w 2010 roku, tak właśnie było Sekret tkwi w ich oczach –Został wyreżyserowany przez Juana Jose Campanella, a także zagrali Ricardo Darín i Guillermo Francella, który zdobył Oscara.

Sekret w ich oczach zdobył Oscara w 2010 roku dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Sekret w ich oczach zdobył Oscara w 2010 roku dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Ponadto do ostatniego etapu nominacji dotarły inne argentyńskie filmy, które nie mogły wygrać: rozejmautorstwa Sergio Renana, w wydaniu z 1975 r.; KamilaNapisane przez Marię Luisę Bemberg w 1985 roku; tangoNapisane przez Hiszpana Carlosa Saurę w 1999 roku; syn panny młodejWysłane przez Juana Jose Campanellę w 2002 roku; Był jak dotąd ostatnim kandydatem Dzikie opowieściNapisane przez Damiena Zifrona w 2015 roku.

Jak film „Argentyna, 1985” Riccardo Darína i Petera Lanzaniego

Film Santiago Maitre Argentyna, 1985 To elegancki, zabawny i stylizowany dramat dworski, będący przejmującą podróżą przez bardzo mroczną część historii Argentyny. Czyni to poprzez ponowne wyobrażenie sobie wczesnych dni odnowionej demokracji, którą Raúl Alfonsín wznowił w 1983 r., tak zwanej „Wiosny Alfonsínta”.

Przeczytaj także: Riccardo Darin i Peter Lanzani wśród nominowanych do Oscarów 2023 za film „Argentyna, 1985”

Z jednej strony film jest alegorią, że bohaterowie nie mogą nosić nakryć głowy, garniturów ani posiadać supermocy. To właśnie dzieje się ze Stracerą i jego nowym zespołem przez cały film, który rekonstruuje pracę prokuratora w procesie wojskowych junt rządzących krajem w latach 1976-1983.

W filmie prokurator cały czas obawia się o swoją przyszłą karierę, losy rodziny, groźby, jakie na niego spadają, a nawet losy swojego kraju, ale podchodzi do nich ze szlachetnością, co staje się prawdziwym opisem prawdziwego bohatera.

Riccardo Darin i Peter Lanzani, NB "Argentyna, 1985"Film Santiago Mitre.  (Zdjęcie: Amazonka).

Riccardo Darín i Peter Lanzani w „Argentyna, 1985”, filmie Santiago Mitre. (Zdjęcie: Amazonka).

Argentyna, 1985 On już zbiera wysokie pochwały w tym sezonie nagród, wygrywając Złoty Glob w kategorii Film ZagranicznyCo jest po części preludium do Oscarów. Zwyciężyły w tej kategorii produkcje z Niemiec, Francji, Belgii, Korei i Indii.

To nie był pierwszy raz Argentyna, 1985 Wejdź na ceremonię wręczenia nagród. Kiedy miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, zdobył nagrodę Fipresci od międzynarodowych krytyków dla najlepszego filmu, a także zdobył nagrodę publiczności na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *