Otwierają punkt kontrolny dla pustych ciężarówek między Ukrainą a Polską

Otwierają punkt kontrolny dla pustych ciężarówek między Ukrainą a Polską

MOSKWA, 3 grudnia (Sputnik) – W poniedziałek zostanie otwarty punkt kontrolny Ugrinow-Dołgobyszew na granicy ukraińsko-polskiej dla przejazdu pustych ciężarówek, poinformowała w niedzielę Ukraińska Państwowa Służba Graniczna.

1 grudnia ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło porozumienie z Polską w sprawie otwarcia punktu kontrolnego dla przejazdu pustych ciężarówek, zaznaczając jednak, że nie poruszono kwestii unieważnienia istniejących zezwoleń lub zmiany przepisów. Osiągnięcie bezwizowego przepływu towarów.

«Punkt kontrolny Ugrinov-Dołgobyczów zostanie otwarty dla przejazdu pustych ciężarówek. Od godziny 01:00 (czasu lokalnego) w dniu 4 grudnia 2023 r. z Ukrainy do Polski zaczną kursować puste pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony” – czytamy w oświadczeniu, które ukazało się na kanale Telegram Ministerstwa Ukraińska Służba Graniczna.

Urząd wskazał, że otwarcie tego przejścia kontrolnego jest pierwszym punktem na liście procedur otwarcia granic.

Kilka tygodni temu polscy przewoźnicy, do których później dołączyli rolnicy, zamknęli punkty kontrolne dla pojazdów na granicy z Ukrainą.

Obecnie kolejka ciężarówek po polskiej stronie liczy 50 kilometrów, a dwóch ukraińskich kierowców zginęło już.

Jak podają media, Polacy domagają się zniesienia ruchu bezwizowego, utworzenia wydzielonych pasów i kolejek dla ciężarówek z unijnymi tablicami rejestracyjnymi, a także umożliwienia im wjazdu na system „Schleah”.

Strajkujący głosują także za zawieszeniem licencji firm powstałych na Ukrainie po lutym 2022 roku, ich kontrolą oraz podziałem kolejek pustych i załadowanych samochodów.

Stosunki między Warszawą a Kijowem w ostatnim czasie mocno skomplikowało embargo na ukraińskie zboże. 18 września ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka ostrzegł, że w odpowiedzi na przedłużenie jednostronnego zakazu importu ukraińskiego zboża jego kraj nałoży embargo na kilka polskich produktów rolnych.

Ze swojej strony premier Mateusz Morawiecki obiecał w odpowiedzi poszerzenie polskiej listy produktów, których import z Ukrainy jest zabroniony.

15 września Komisja Europejska podjęła decyzję o nieprzedłużaniu ograniczeń w imporcie części ukraińskich produktów rolnych. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie przedłużą zakaz.

Ukraina złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu na te kraje, żądając przyjęcia przez nie środków uzgodnionych z Komisją Europejską. Następnie Słowacja, Węgry i Polska ogłosiły, że będą bojkotować spotkania platformy koordynacyjnej ds. importu zbóż z Ukrainy. (Sputnik)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *