Pablo González potępił nieludzkie warunki panujące w polskich więzieniach

Pablo González potępił nieludzkie warunki panujące w polskich więzieniach

The Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Gambam potwierdził dzisiaj, że otrzymał skargi dotyczące nieludzkich warunków, w jakich był przetrzymywany Baskijski dziennikarz Pablo Gonzalez.

W skardze przesłanej do polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, do której EFE miała dostęp, González powołuje się od początku. Przetrzymywany jest w kategorii więźnia niebezpiecznego.

Według Gonzaleza jest traktowany z poniżającymi praktykami ze względu na swój status niebezpiecznego więźnia.

Dlatego za każdym razem, gdy wychodzi z celi w obecności adwokata, podczas rozmów telefonicznych pisze, że ma zakute ręce i często przeszukuje swoją celę, która jest pod całodobową ochroną. , siedem dni na dobę. Tydzień.

Gonzalez zwraca uwagę, że przyznanie mu statusu niebezpiecznego więźnia jest bezpodstawne „Nie ma żadnych faktów uzasadniających takie traktowanie”Jak napisał w skardze.

Dziennikarz zwraca uwagę, że w 2012 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał Polsce status więźnia częstego i pilnie niebezpiecznego.

W swoim liście González potępił problemy w swojej celi, takie jak zasłanianie okien folią aluminiową, która blokuje dostęp naturalnego światła oraz fakt, że ma ograniczoną cyrkulację powietrza z powodu zamkniętego okna.

„Brak możliwości otwarcia okna powoduje gromadzenie się wilgoci, aw efekcie pleśń na ścianach. Jestem zamknięty w pokoju bez wentylacji. Latem plastik przykleja się do szyby i brak wentylacji tworzy efekt sauny„, wyjaśnić.

Zaznacza, że ​​stres, izolacja i niejednoznaczna sytuacja, w połączeniu z nieodpowiednim wyżywieniem w więzieniu, spowodowały znaczną utratę wagi i pogorszenie stanu zdrowia.

„Po spędzeniu kilku miesięcy w tych warunkach, Wątpię, czy wyjdzie z aresztu w dobrym zdrowiu„, pisze.

Komunikacja Gonzaleza jest również ograniczona: oprócz dwugodzinnej wizyty, którą otrzymał w listopadzie, dziennikarz może jedynie zadzwonić do swojego prawnika oraz wysyłać i odbierać listy, które są opóźnione; Dodatkowo, twoje listy są przeglądane i kopiowane.

We wrześniu Gonzalez skierował również swoją sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Jedenaście miesięcy od jego aresztowania

Dziennikarz został zatrzymany w nocy z 27 na 28 lutego ub. r. w Przemylu podczas relacjonowania kryzysu uchodźczego na granicy polsko-ukraińskiej po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Aresztowania dokonał m.in Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), polskiego kontrwywiadu, który oskarża Gonzáleza Operacje wywiadowcze dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Gonzalez był początkowo przetrzymywany przez trzy miesiące, ale od tego czasu areszt został przedłużony i ma zakończyć się 23 lutego, co oznacza, że ​​spędzi co najmniej rok w więzieniu.

Sprawa Gonzaleza zwróciła uwagę Wiele międzynarodowych firm.

Dlatego w listopadzie Antoine Bernard, szef międzynarodowego wydziału Reporterów bez Granic, zwrócił się do polskiego wymiaru sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, aby nie wnioskowali o kolejne przedłużenia aresztu Gonzaleza.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *